Centar za građanska prava (CGP) uputio je otvoreno pismo ambasadoru Evropske unije u Crnoj Gori, Johanu Satleru, izražavajući duboku zabrinutost zbog, kako navode, sistemskog kršenja osnovnih ljudskih prava i pravnih normi u slučaju pritvora bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića.
U pismu, u koje je Portal Analitika imao uvid, apeluje se na predstavnika EU da iskoristi izvrši pritisak na crnogorske institucije kako bi se poštovali zakon, Ustav i međunarodne obaveze koje je Crna Gora preuzela na putu ka članstvu u Uniji.
Katnićev slučaj simbol urušene vladavine prava
Kako podsjećajuiz CGP-a, Milivoje Katnić, koji se nalazi u pritvoru od 14. aprila 2024. godine, izložen je nehumanim uslovima koji ozbiljno ugrožavaju njegovo zdravlje, dostojanstvo i osnovna ljudska prava.
Imajući u vidu njegove godine (68) i, kako se navodi, ozbiljne zdravstvene probleme, organizacija upozorava da uskraćivanje adekvatnog medicinskog tretmana predstavlja direktnu opasnost po njegov život.
"Više puta je javno ukazano na to da gospodinu Katniću, čovjeku od 68 godina sa ozbiljnim zdravstvenim tegobama, nije omogućen adekvatan medicinski tretman u skladu sa njegovim zdravstvenim stanjem. Uprkos preporukama ljekara, kao i molbama njega samog, njegove porodice I pravnih zastupnika, da mu se omogući liječenje kod ljekara po izboru i van zatvorskog sistema, nadležne institucije ostaju nijeme", navodi se u pismu.
Kako naglašavaju, ignorisanje njegovog zdravstvenog stanja i onemogućavanje humanog tretmana doveli su do realne opasnosti po njegov život.
Ćutanje institucija – saučesništvo u progonu
CGP posebno apostrofira odgovornost tri ključne institucije koje, kako navode, ostaju pasivne uprkos očiglednim kršenjima prava. To su Ministarstvo pravde, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Institucija ombudsmana.
„Njihova pasivnost ih čini saučesnicima u ovom slučaju institucionalnog nasilja. Kao članovi Vlade, ministri Bojan Božović i Fatmir Đeka, kao i Zaštitnik ljudskih prava Siniša Bjeković, položili su zakletvu nad Ustavom – koji ovim ponašanjem flagrantno krše“, navodi CGP.
Posebno se ističe član 30 Ustava Crne Gore, koji propisuje da pritvor mora biti sveden na najkraćem mogućem vremenu.
“Međutim, uprkos Ustavu i međunarodnim konvencijama koje je Crna Gora ratifikovala, očigledna je ozbiljna zloupotreba instituta pritvora, na što je studiozno ukazalo i Udruženje pravnika Crne Gore. U ovom slučaju, pritvor je postao zamjena za kaznu – sredstvo političkog revanšizma i odmazde”, ukazuju u pismu.
Pritvor Katniću, kako ističu, produžavan je bez jasnog pravnog obrazloženja, dok mu se istovremeno uskraćuje mogućnost da se brani sa slobode, iako za to, dodaju, postoje svi zakonski uslovi, uključujući mogućnost kontrole njegovog prisustva na suđenju drugim zakonskim mjerama.
Apel ambasadoru EU i evropskoj zajednici
“Crna Gora teži članstvu u Evropskoj uniji i obavezala se da će poštovati standarde vladavine prava, zaštite ljudskih prava o nezavisnog pravosuđa. Međutim, ovakvim postupanjem državnih institucija – ili, još gore, njihovim potpunim neradom – šalje se poruka o pravnoj nesigurnosti i politički motivisanom upravljanju pravosudnim sistemom”, navode u pismu.
CGP poziva ambasadora Satlera da, u okviru svog mandata kao predstavnik EU, apeluje na crnogorske vlasti da hitno reaguju, zaštite zdravlje i prava Milivoja Katnića, ali i pošalju jasnu poruku o obavezi poštovanja ljudskih prava svih građana, bez izuzetka.
„Svako dalje ignorisanje ovog slučaja može imati tragične posljedice, a odgovornost će snositi oni koji su ćutali i time postali saučesnici u ovom progonu koji podsjeća na najgore primjere političkih procesa “, navodi se u otvorenom pismu.
Pismo je u ime Centra za građanska prava potpisala Svetlana Pajović Musić.
“U ime građanskog društva koje vjeruje u evropske vrijednosti, tražimo Vašu podršku u zaštiti osnovnih principa humanosti, pravde i prava na pravično i humano postupanje – kako za gospodina Katnića, tako i za sve građane Crne Gore koji su u sličnoj situaciji, a nemaju medijsku pažnju”, zaključeno je u pismu.