Društvo

CGO: Bjelica treba da pruži konkretne odgovore

Izvor

Iz CGO-a su zaprepašćeni reakcijom profesora Bjelice, čije komentare smatraju vrlo uopštenim i neutemeljenim, tvrdeći da Bjelica osim njihove organizacije vrijeđa i dio akademske zajednice.

„CGO nema nikakav lični odnos sa bilo kim sa UCG. Naše aktivnosti i reagovanja su profesionalna i u želji da ta akademska institucija bude kvalitenija i transparentnija u radu. Brine nas ako se bilo koji njen rukovodilac ponaša kao da je to njegova/njena svojina za čije upravljanje ne mora nikom odgovarati, što bi se moglo zaključiti i iz reakcija predsjednika UO UCG.“ - stoji u saopštenju Snežane Kaluđerović, pravne savjetnice CGO-a.

CGO

U saopštenju se dalje navodi da  je ta organizacija „prva progovorila o korupciji u visokom obrazovanju još 2009. godine i to realizacijom projekta „Korupcija u visokom obrazovanju“.

Iz CGO podsjećaju da se na njihovom sajtu mogu naći arhivirana saopštenja za javnost u vezi sa brojnim problemima rada organa UCG kojima su se predstavnici ove organizacije bavili već godinama unazad.

„Postojeći problemi na UCG nijesu počeli, a neće se ni završiti za vrijeme mandata Bjelice, jer su oni sistemski i decenijski, a u značajnoj mjeri i izraz nedostatka političke volje da UCG bude istinska autonomna jedinica na kojoj će se cijeniti kvalitet, razvijati kritička misao i uticati na strategije razvoja društva, a jedan od tužnih pokazatelja nepostojanja takvog UCG su i praktično odsustvo UCG sa svih relevantnih međunarodnih rang lista univerziteta“ tvrdi Kaluđerović.

U nastavku saopštenja iz Centra za građansko obrazovanje postavljaju niz pitanja u vezi sa radom UCG. Između ostalih, pitanja koja su postavljena iz CGO odnose se na: visinu prihoda zaposlenih profesora, saradnika, asistenata i demonstratora;    angažovanost pojedinih profesora na nekoliko fakulteta; „nedodirljivost“ pojedinih profesora na Pravnom, Ekonomskom, Mašinskom, FPN-u, Fakultetu za turizam i hotelijerstvo, Fakultetu za pomorstvo i slično.

Iz CGO se pitaju i „zašto su plate dekana još u brojinim slučajevima tajne“ i „zašto se na jednoj strani rasipa a na drugoj strani imamo visoke školarine koje se pravdaju smanjenim budžetom UCG od strane Vlade“.

„Zašto se rukovodstvo UCG ne bavi problemom nezakonitog duplog zapošljavanja profesora, na koji smo ukazivali, a koji značajno šteti samom budžetu UCG, i uspostavlja kategoriju privilegovanih profesora, a samim tim osnažuje navode o različitim neprimjerenim uticajima na UCG?“ samo je jedno od pitanja Snežane Kaluđerović.

Centar za građansko obrazovanje u svom saopštenju tvrdi da je rektor UCG priznao agument koji je iznio CGO da je i na ostalim univerzitetskim jedinicama „prekoračeno angažovanje novih saradnika u nastavi“, te smatraju da ako Bjelica ocjenjuje njihove navode kao neargumentovane onda je i u sukobu sa rektorom a ne samo njima.

Na kraju saopštenja koje potpisuje Kaluđerović stoji da ovu organizaciju od njenog osnivanja posjećuju različiti inspekcijski organi, a sprovode se i razne interne i eksterne revizije, kao i evaluacije, čime se prema njenom mišljenju „ukazuje na visok stepen povjerenja u naš profesionalizam, zakonit i transparentan rad“.

„Nemamo informaciju da je isti slučaj i sa NVO u čijem je osnivanju i radu Bjelica učestvovao, a koje su bile finansirane od strane organa na koje je isti Bjelica imao uticaj. Ali, za Bjelicu koji se za sada prepoznaje kao čovjek duplih standarda to nije neuobičajeno“ – zaključila je u saopštenju pravna savjetnica CGO.

Bjelica-430

Foto: mosquito.me

Portal Analitika