Politika

Sinoć su potencijalni partneri za formiranje vlasti u prijestonici bili bliže dogovoru nego juče ujutro

Cetinje: Kakva je situacija danas i šta bi sve moglo biti do ponedjeljka

Velike tenzije i burni događaji na državnom nivou sedmicama su činili da postizborna dešavanja na Cetinju ostanu uglavnom van fokusa javnosti.

Cetinje: Kakva je situacija danas i šta bi sve moglo biti do ponedjeljka Foto: Arhiva
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Šta se u međuvremenu dešavalo u prijestonom gradu, vidljivo je ovih dana – od partijskih preko objava na društvenim mrežama. Sada već vrijeme polako ističe.

Nakon višednevne razmjene saopštenja i ne baš prijatnih tonova, predstavnici Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije juče su sjeli za sto i bliže su dogovoru nego prošlih dana.

Ipak, za sada je samo jedno sigurno – u ponedjeljak će biti nastavljena konstitutivna sjednica lokalnog parlamenta, što je, doduše i krajnji rok.

Postoje dvije realne kombinacije. Ili tri?

Prvo je potrebno osvrnuti se na brojke, koje u slučaju formiranja vlasti na Cetinju igraju presudnu ulogu.

Kombinatorika govori da DPS i SDP mogu zajedno formirati vlast, jer imaju mnogo više od neophodnih 17 mandata. Po onome što Portal Analitika saznaje iz pouzdanih izvora, ta opcija trenutno ima najviše šansi.

Druga varijanta, sada ne toliko realna, dogodila bi se u slučaju da SDP na kraju bude išao bez DPS-a, za to će im biti potrebna podrška sve tri lokalne opozicione liste. Zajedno sa Starom gardom LSCG, URA i Demokratama, bila bi to većina od 18 mandata. Bez jednog od tih činilaca – većine nema.

Treća kombinacija glasi da – kombinacije nema. U tom slučaju, Cetinjani će opet na birališta.

Koje su posljednje ponude?

Iz SDP, koja je na decembarskim izborima nastupila na zajedničkoj listi sa nizom građana, u najnovijoj ponudi predstavili su dva modela. Prvi je da gradonačelnik bude nestranačka ličnost, a drugi takozvana rotirajuća funkcija, model po kojem bi dvije godine grad vodio predstavnik SDP-a, a onda i kadar DPS-a.

DPS je prije toga predstavio model po kojem bi gradonačelnik došao iz njihovih redova, a njegova dva zamjenika i predsjednik lokalnog parlamenta iz SDP-a.

Javili su se i iz URE. Oni su juče još jednom ponudili mogućnost bezuslovne podrške lokalnoj vlasti koju bi činili SDP i Stara garda LSCG.

Nezvanično, ali javno, pojedini članovi DPS-a, doduše ne oni iz prijestonice, putem društvenih mreža aludirali su na to kako SDP navodno “pregovara sa Demokratama na Cetinju”, ali to ni na jedan način nije potvrđeno.

Nakon svega, opet prema nezvaničnim saznanjima, predstavnici DPS-a i SDP-a sada su najbliži ‘rotirajućem’ modelu, koji smo imali prilike ranije da vidimo u Budvi, tokom koalicionog aranžmana Demokrata i Demokratskog fronta.

Ogorčenje

Juče se oglasila grupa od 30 intelektualaca i activista sa Cetinja. Iz njihovog se reagovanja, prije svega, moglo naslutiti ogorčenje onim što se dešava u tom gradu.

“Da su se građani vodili principima kojima se vode suverenističke partije koje se bezuspješno dogovaraju oko fotelje gradonačelnika, na Belvederu 5. septembra niko ne bi osvanuo! Slobodarskome Cetinju više je štete donijelo postizborno nesaglasje predstavnika suverenističkih partija no sve izdajničke snage od litijaškoga pokreta naovamo”, poručili su.

Zato su pozvali SDP i DPS da bez odlaganja formiraju vlast.

“Nas se ne tiče hoće li gradonačelnik biti iz reda DPS-a ili SDP-a, već hoće li se nedoličnim kalkulacijama - usljed očite nesposobnosti da dođe do dogovora - vlast formirati uz podršku partija koje u skutu drži namjesnik Crkve Srbije u Cetinjskome manastiru Jovan Mićović, koji je preuzeo ulogu skadarskoga vezira u gladnim godinama koje su satirale Crnu Goru”, naglasila je grupa građana prijestonice.

Još jedno moguće rješenje

Spram onih koji ovih dana zagovaraju stavove jedne ili druge stranke, ima i građana Cetinja koji rješenje vide u tome da gradonačelnik bude iz reda nezavisnih subjekata, onih koji bi bili nezavisni u odnosu na obje liste koje su učestvovale na izborima.

Da li će to biti neki od značajnijih naučnih radnika, umjetnika, sportista ili privrednika, poručuju, manje je bitno. Bio bi to, kako oni vjeruju, kompromis.

Da li je kandidat za gradonačelnika koji nije bio na izbornim listama moguć? U Zakonu o izboru odbornika i poslanika o tome nijesu precizirani detalji. Zakonom o lokalnoj samoupravi definisano je da predsjednik opštine i gradonačelnik mora ispunjavati iste uslove kao i kandidat za odbornika, ali ne i da on mora doći iz redova odbornika. Uz to, primjeri iz više crnogorskih opština govore da je ta solucija moguća.

Potencijalni izbor nezavisne ličnosti koja bi upravljala Prijestonicom Cetinje, uz podršku dvije najjače stranke, možda je i posljednja preostala opcija za kompromis.

U suprotnom, kako poručuju naši sagovornici, treba prekinuti dalja sporenja koja izlaze u javnost i jednostavno otići na nove izbore.

Jučerašnji dan, ipak, otkrio je kako su potencijalni koalicioni partneri bliže dogovoru nego što su bili prošlih dana. Da li će to biti i dovoljno za četvorogodišnji mandat, znaće se najdalje do ponedjeljka.

Portal Analitika