Svijet

Češka kompanija proizvodi lažno oružje na naduvavanje (VIDEO)

Češka kompanija koja proizvodi lažno oružje na naduvavanje, među kojima su i lanseri raketa HIMARS, tenkovi Abrams, objavila je da joj je, od početka ruske invazije na Ukrajinu prodaja porasla.

Češka kompanija proizvodi lažno oružje na naduvavanje (VIDEO) Foto: AFP/ Michal Cizek
HinaIzvor

Mamci od sintetičke svile koriste se da bi se na ratištu zavarao protivnik, koji umjesto pravog oružja cilja ono lažno.

Direktori kompanije Inflatek odbili su da potvrde da svoje proizvode prodaju Ukrajini, pozivajući se na na vojnu tajnu. Oni su, međutim, priznali da je proizvodnja porasla u posljednjih godinu dana za 100 odsto.

„Proizvode prodajemo velikom broju vlada u svijetu, ne samo u Evropi“, rekao je novinarima šef prodaje i marketinga Poven Kumaresan.

Dodao je da tridesetak Inflatekovih zaposlenih svakog mjeseca proizvede između 30 i 40 takvih mamaca.

Lažni tenkovi, oklopna vozila, čak i mlazni borbeni avioni teže između 25 i 90 kilograma i da bi se njima rukovalo na ratištu potrebne su dvije do četiri osobe.

Ukoliko posjeduje precizne nacrte izvornog komada vojne opreme kompanija može da napravi novi dizajn za 72 sata, a ako počinje „od nule“ izrada može potrajati i do dvije nedjelje, rekao je Kumaresan, dodavši da je, poslije narudžbine za isporuku replike lansera raketa HIMARS trebalo 60 dana.

Inflatek je dosad proizveo više desetina lažnih HIMARS-a.

Proizvodi ove kompanije smatraju se vojnom opremom i njihovu izradu moraju odobriti vladina tijela.

Češka vlada je prošlog mjeseca objavila da je od početka ruske invazije 24. februara 2022. Ukrajini poslala vojnu pomoć u vrijednosti od otprilike pola milijarde dolara.

Izvršni direktor Inflateka Vojtek Freser je rekao da je jedna od ključnih tački proizvoda njihov izgled, vjeran originalu.

„Ako nemam dalekozor, s udaljenosti od 150-200 metara neću uspjeti da prepoznam da li se radi o pravom oružju ili o mamcu“, rekao je.

Istovremeno, motor koji se koristi za naduvavanje zrači toplotu, koja može da zavara neprijateljske infracrvene senzore.

Freser je objasnio da pojedini mamci koštaju između 10.000 i 100.000 dolara, što je mnogo manje od cijene projektila potrebnih da bi ih se uništilo.

„Ako natjeram neprijatelja da uništi moj proizvod nečim što je najmanje četiri puta skuplje, a u praksi čak i 20 puta skuplje, tada pobjeđujem u ekonomskom smislu“, kazao je Freser.

Kumaresan je rekao da kopmanija neprestano nadograđuje svoje proizvode i razmatra mogućnost da mamci u budućnosti postanu pokretni.

Inflatek, koji je mamce prvobitno napravio radi vojne obuke, proizvodi igračke ili modele prema željama kupaca.

„Proizvode izrađujemo u skladu sa specifičnim potrebama kupaca. Nismo e-trgovina gde možete birati“, rekao je Freser.

Dodao je da „nema ograničenja“ na proizvodnju ili raspon proizvoda i da komanija očekuje ubrzan rast u naredne tri godine.

„Naravno, ja bih radije proizvodio igračke za djecu, ali im prvo moramo osigurati život u sigurnom svijetu“, istakao je Freser.

Portal Analitika