Društvo

Predsjednica Ljekarske komore i predsjednica Sindikata doktora medicine smatraju da nije tačno da je zdravstveni sistem „nikad bolji“, kako tvrdi ministar zdravlja

Cerović: Vrijeme ministrovanja Šćekića biće upamćeno po obmanama i bahatosti

Obmana je da je zdravstveni sistem Crne Gore u odličnom stanju, da su uslovi rada poboljšani, da je organizacija zdravstvene zaštite bolja. Ono čemu svjedočimo je upravo veliko nezadovoljstvo i zdravstvenih radnika i pacijenata – kazala je predsjednica Ljekarske komore dr Žanka Cerović komentarišući ponovljene stavove ministra zdravlja Dragoslava Šćekića o dostignućima u toj oblasti.

Cerović: Vrijeme ministrovanja Šćekića biće upamćeno po obmanama i bahatosti Foto: UCG
PobjedaIzvor

Na posljednjoj sjednici Vlade ministar zdravlja kazao je da je zdravstveni sistem nikad bolji, da je za posljednjih godinu dana urađeno više nego za posljednjih 15 i na kraju za probleme okrivio novinare i određene krugove koji informacijama kvare ugled Crne Gore.

Pobjeda je pitala esnafska udruženja da li smatraju da je znatno popravljeno stanje u zdravstvenom sistemu, u korist pacijenata i zaposlenih.

NAJISKUSNIJI ODLAZE

Kao veliki problem rukovođenja zdravstvenim sistemom, predsjednica Sindikata doktora medicina dr Milena Popović-Samardžić je naglasila odlazak ljekara te da treba raditi na unapređenju uslova kako bi oni ostali.

Specijalizacije i edukacije su, kako kaže ona, poseban problem u kojima dominira korupcija i poltronstvo.

"Postoje ogromne potrebe za određenim specijalizacijama, vidite da se one nikada ne raspisuju. Sve grane koje se smatraju unosnim, dermatologija, sudska medicina, plastična hirurgija... Kada se raspišu, ne dobijaju ih najbolji kandidati, već oni kojima su namijenjeni. Kumovske veze, ako ste dobri s menadžmentom, ako njegujete poltronske manire, sve su vam to preporuke za dalju edukaciju i dalje usavršavanje", kazala je dr Popović-Samardžić.

Takođe, pacijenti svjedoče i velikom odlivu ljekara koji odlaze u privatne klinike, nedostatku specijalista i dugim istama čekanja pacijenata, kao i čestom nedostatku materijala za rad. Na pitanje Pobjede da li su uslovi bolji, dr Cerović odgovara:

"Obmana je da su uslovi za rad zdravstvenih radnika bolji nego ikada. Svjedočimo odlivu nerijetko najiskusnijeg kadra iz javnih ustanova u privatni sektor u čemu prednjači Klinički centar Crne Gore, kao najznačajnija zdravstvena i jedina tercijarna ustanova u državi. Pogubne posljedice ovog će osjetiti svi građani, a najviše, nažalost, socijalno ugroženi građani koji neće biti u prilici da dobiju adekvatnu zdravstvenu uslugu", istakla je dr Cerović.

Ona je rekla i da ta situacija vodi do jačanja privatnog, a nauštrb javnog zdravstva i interesa, koji bi kao takav morao biti primaran u postupanju Šćekića, kojeg građani plaćaju upravo za to.

Kada je riječ o najavljivanim projektima na sjeveru Crne Gore, obnovi bolnica u Bijelom Polju i Pljevljima, te stvaranju uslova da se KCCG rastereti kao jedina tercijarna ustanova u Crnoj Gori, dr Cerović je Pobjedi kazala da od toga nema ništa kako u kadrovskom tako i u tehničkom smislu.

"Ako se zna da su upravo njegovi najbliži saradnici, koji su došli sa sjevera Crne Gore iskoristili svoju radnu poziciju stečenu političkim zaslugama i uz blagoslov g. Šćekića zaposlili se u Kliničkom centru Crne Gore, a neispunjavajući svoju zakonsku obavezu prema matičnoj ustanovi koja im je platila specijalizaciju, dok se svi drugi koji nemaju političku pozadinu moraju izmiriti po ovom osnovu materijalnu obavezu prema matičnoj ustanovi u iznosu i do 100.000 eura", rekla je dr Cerović.

LOŠA HUMORESKA

Ona je ukazala i na veliki propust Ministarstva zdravlja koji se nedavno dogodio – pljevaljska bolnica, iako je bilo predviđeno budžetom, nije dobila novac za nabavku instrumenata, aparata i ostale brojne dotrajale opreme. Bolnica je dobila informaciju da nema novca, te da je preusmjeren projektima u Nikšiću i Rožajama. Ministar Šćekić je to na posljednjoj sjednici Vlade obrazložio tehničkom, računovodstvenom „greškom“.

"Obmana je da je u tehničkom smislu ojačan zdravstveni sistem, posebno na sjeveru Crne Gore, ako, kao u lošoj humoreski, svjedočimo da je g. Šćekić sa svojim stručnim saradnicima zaboravio cijelu jednu bolnicu. Naglasićemo jednu, nekada do izgradnje KCCG, najveću zdravstvenu ustanovu u Crnoj Gori čiji stručni kadar, entuzijazam i profesionalnost su bili snaga crnogorskog zdravstvenog sistema. Decenijama unazad zdravlje građana Pljevalja strada zbog enormno zagađene sredine, ali i neadekvatne zdravstvene zaštite u svim aspektima", upozorila je dr Cerović.

Ona je, odgovarajući na pitanje Pobjede o efikasnosti i održivosti kliničko-bolničkih centara koji su osnovani, kazala:

"Obmana je da građani sjevera i juga Crne Gore imaju ,,kliničko- bolničke centre, što je g. Šćekić slavodobitno proklamovao crnogorskoj javnosti. Činjenica je da niz opštih bolnica u Crnoj Gori ne zadovaljavaju standarde u pogledu kadra i tehičke opremljenosti da bi se kategorisale ni kao opšte bolnice, a ne da se govori o kliničko-bolničkim centrima. Smatramo da ovo upravo predstavlja najkrupniju obmanu čitave crnogorske javnosti", istakla je ona.

Nijesu krivi ljekari i novinari

Predsjednica Ljekarske komore je prokomentarisala i odnos ministra Šćekića prema zdravstvenim radnicima, koje je prozivao zato što sistem ne funkcioniše, za liste čekanja, deficit materijala, ljekova...

"Gospodin Šćekić se trudio da svojim postupanjem naruši međusobno povjerenje građana i zdravstvenih radnika, kako bi prikrio vlastitu nesposobnost i indoletnost za vršenje pozicije najznačajnijeg ministarstva svake vlade", istakla je dr Cerović.

Kazala je da se bahatost i beskrupuloznost Šćekićevog postupanja ogleda u činu odbijanja da primi na razgovor predstavnike 240 ljekara iz primarne zdravstvene zaštite, koja je bazični dio tog sistema.

"Izostanak reakcije gospodina Šćekića povodom protesta ljekara iz primarne zdravstvene zaštite je jedino što smo mogli očekivati od njega s obzirom na njegovo cjelokupno postupanje i odnos prema zdravstvenim radnicima. Bahatost gospodina Šćekića se ogleda i u targetiranju ljekara i pokretanju disciplinskih postupaka protiv istih, zato što su javno kritikovali ministarstvo na čijem je čelu, a u cilju dobrobiti za zdravstveni sistem", izričita je dr Cerović.

Ona je prokomentarisala i njegov odnos prema novinarima koje je nazvao „džepnim“ i „taster novinarima“ koji šire dezinformacije, koje ruše ugled Crne Gore.

"Bahatost postupanja gospodina Šćekića, osim zdravstvenih radnika, osjetili su i crnogorski novinari koji su stavili do znanja da njihov neće ustuknuti pred trenutnom političkom (ne)moći istoga", kazala je predsjednica Ljekarske komore.

NEMA ZNANJA

Dr Žanka Cerović je govorila i o problemu sa kojim se srijeću zaposleni bolnica u Kotoru i Pljevljima, Instituta „Dr Simo Milošević“, ocijenivši da bi se riješio, da je samo bilo znanja, sposobnosti i poštenja kod ministra Šćekića za vrijeme koje je proveo na čelu Ministarstva zdravlja.

"Ništa nije riješeno, već naprotiv atmosfera i raspoloženje javnog mnjenja i stručne javnosti u odnosu na ,,dostignuća“ aktuelnog ministra govore u prilog da se gospodin Šćekić nikada više ne smije naći na bilo kakvoj radnoj poziciji koja bi mu omogućila bilo koji vid odlučivanja", istakla je dr Cerović.

Ona je kazala da sve navedeno šalje jednu poruku budućem premijeru - da ministar zdravlja mora biti obrazovan, odgovoran, profesionalan i dobronamjeran čovjek.

Popović-Samardžić: Neka se odgovorni liječe u pljevaljskoj bolnici i to će biti fer

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović-Samardžić Pobjedi je kazala da Ministarstvo zdravlja vuče neodgovorne poteze, od kojih je posljednji taj što je Bolnica u Pljevjima greškom ostala bez novca, kako je pojasnio na Vladi ministar Dragoljub Šćekić.

Ona je kazala da bi nadležni, ukoliko bi se liječili u Pljevljima i dijelili sudbinu svojih građana riješili problem.

"Ovaj problem bih riješila tako da svi funkcioneri i donosioci odluka idu da se liječe u bolnicama kakva je pljevaljska", kazala je Popović-Samardžić.

Ona je nalgasila da bismo bili fer društvo i društvo jednakih šansi, javni funkcioneri bi morali da dijele sudbinu svih gradjana posebno uzimajući u obzir da nam tu sudbinu upravo oni i kreiraju.

Naglasila je da se uopšte ne govori o odgovornosti onih koji nisu završili planirani posao i izložili zdravstveni sistem gubitku novca koji mu je namijenjen.

"Zašto se ne govori o odgovornosti za nerealizovane planove i projekte koji nisu od juče već se godinama spominju i prepisuju i najavljuju kao kapitalne investicije. Da li su zakočili u Ministartsvu za kapitalne investicije ili u Ministartsvu zdravlja? Ko nije pripremio projektnu dokumentaciju na vrijeme? - Jedino bi to bilo u redu, da dijele sudbinu građana, onu koju oni kreiraju", kazala je predsjednica Sindikata doktora medicine.

Komentarišući situaciju u Institutu Igalo, naglasila je da je izvanredan podvig ovog resora da se nešto takvo šro ima Crna Gora uništi, jer je bilo potrebno znatno manje snage i umijeća održati ga nego uništiti, kao što se i dogodilo.

Prisvajanje zasluga

Dr Cerović je na pitanje da prokomentariše izjavu da je mnogo urađeno za posljednjih godinu dana nego prethodnih decenija, odgovorila je da je i to ombana koja se plasira crnogorskoj javnosti.

"Upravo dugo najavljivane: Klinika za mentalno zdravlje i Klinika za infektivne bolesti i dermatovenerologiju su projekti koji su započeti godinama prije nego što je ministar sjeo u fotelju, kada su već bile obezbijeđene evropske donacije za iste, tako da je ostalo samo da se pristupi realizaciji. Nazivati to svojom zaslugom je pretenciozna obmana", istakla je dr Cerović.

Portal Analitika