“Smatramo da je Ljekarska komora Crne Gore, kao vrhovna profesionalna organizacija, u moralnoj i profesionalnoj obavezi da ukaže crnogorskoj javnosti i relevantnim političkim subjektima samo jedan segment krajnje štetnog ponašanja kojim je još uvijek aktuelno ministarstvo zdravlja nanijelo štetu javnom zdravstvu Crne Gore”, saopštila je Cerović.
Ističe da dugo najavljivani i očekivani Zakon o zdravstvenoj zaštiti je sa razlogom “izazvao buru negodovanja profesionalne javnosti iz svih oblasti zdravstvene zaštite”.
“Jer kao takav nije prepoznao stvarne potrebe crnogorskog zdravstva za modernizovanjem i osavremenjavanjem zdravstvene zaštite već se iskazao kao retrogradnije zakonsko rješenje u odnosu na važeći Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Na argumentovane kritike i ukazivanje na nedostatke i nepravilnosti Ministrstvo zdravlja je odgovorilo progonom ljekara i insistiranjem na neosnovanim disciplinskim postupcima. Učinak resornog ministarstva se ogleda u napuštanju javnoga zdravstva od strane najiskusnijih doktora svih profila i njihovom prelasku u privatni sektor čime se dodatno uskratila mogućnost građanima Crne Gore za dobijanjem adekvatne zdravstvene zaštite. Očigledan primjer prednje navedenog je da je u vrlo kratkom vremenskom periodu Klinički centar Crne Gore napustilo 11 iskusnih ionako deficitarnih doktora i prešlo u privatni sektor. Dva osnovna razloga za to su upravo progon ljekara i neadekvatni uslovi rada istih”, kazala je Cerović.
U sklopu neadekvatnog odnosa prema crnogorskim ljekarima je i, prema njenim riječima, “beskrupolozna” odluka ministra zdravlja da ne primi na razgovor ljekare iz primarne zdravstvene zaštite što je, kaže, “bila njegova elementarna profesionala i moralna obaveza”.
“Učinak ovog ministarstva je i hronični deficit osnovnih sredstava za rad u zdravstvenim ustanovama kao i ljekova, o čemu opet upravo svedoče građani i stručni kadar u istima”, dodala je ona.
Navodi da Ministarstvo zdravlja kao svoj “uspjeh” bilježi promociju kliničko bolničkih centara na sjeveru i jugu Crne Gore, koje je kaže, “bez adekvatnog kadra i bilo kakve vizije za opstanak i dalji razvoj istih, a sve uz čuvenu krilaticu zdravstvenog jačanja i oživljavanja ovih crnogorskih regija”.
“Da je riječ o licemjerstvu najbolje svjedoči činjenica da su se državna sekretarka, prethodno doktor internista iz Mojkovca, i supruga drugog državnog sekretara, doktorica iz Berana, koristeći protivzakonito svoje trenutne radne pozicije i uz pomoć Ministra zdravlja zaposlili u Kliničkom centru Crne Gore, gdje bi regularno to teško mogli. Ovo je očigledan primjer da se radi isključivo o jačanju ličnih pozicija, a ne o jačanju zdravstvenog sistema sjvera Crne Gore. Dakle, građani sa sjevera Crne Gore su izgubili još dva ljekara. Osim ovog “uspjeha” aktuelnog ministarstva, jedini sledeći “uspjeh” koji se može očekivati je da akutelni ministar prestane da bude građanin Berana i postane građanin Podgorice”,rekla je Cerović.
Nijedno ministarstvo, kako ističe, nije pokazalo “manje sluha i više nepoštovanja” u odnosu na članove svoga resora kao, kako kaže, “ministar zdravlja u odnosu na zdravstvene radnike i građane Crne Gore”.
“Zbog toga smo u obavezi da, kao najviša profesionalna institucija ljekara Crne Gore, insistiramo da aktuelni ministar zdravlja, dva državna sekretara i direktori direktorata postavljeni od strane ministra Šćekića nikada više ne dođu u situaciju da donose bilo kakve odluke vezane za zdravstveni sistem Crne Gore”, zaključila je Cerović.