Društvo

Centar za ženska prava: Rješavati problem nasilja nad ženama

Izvor

U saopštenju te NVO, dostavljenom našem portal, navodi se da je zaštita žrtava i dalje na niskom nivou.

Od 2010. godine je na snazi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici (ZOZNP) koji propisuje obavezu svih institucija da prijave nasilje. Strategija za suzbijanje nasilja u porodici i Protokol o postupanju institucija u slučajevima nasilja u porodici su usvojeni 2011.godine. U julu 2012. godine , stupila je na snagu i policijska Naredba o udaljenju iz stana.

Medjutim, zaštita žrtava je i dalje na niskom nivou, a time i njihovo povjerenje u mogućnost zaštite koju pružaju institucije. Same institucije su nedovoljno informisane o svojim obavezama koje proizlaze iz navedenih dokumenata. Blaga kaznena politika, koja se najčešće svodi na uslovne i novčane kazne za nasilje obesmišljava namjeru zakonodavca da posebnim zakonom obezbijedi hitnost postupka, ali i odgovarajuće sankcije za počinioce nasilja, ističe se u saopštenju koje potpisuje izvršna direktorica Maja Raičević.

Ona navodi da Izvještaj o napretku Crne Gore na putu ka pridruživanju EU za 2012. godinu ukazuje na mali napredak u ostvarivaju prava žena i jednakosti polova i navodi da nasilje u porodici i dalje izaziva zabrinutost.

- Zahtijevamo da Vlada Crne Gore hitno obezbijedi neophodne resurse za implementaciju zakona i pratećih strateških dokumenata, prvenstveno za funkcionisanje servisa za žene žrtve nasilja koji će osnažiti njihovu sposobnost da napuste nasilnu situaciju i , u nekim slučajevima, tako spasu živote, navodi se u saopštenju.

Raičević zahtijeva da predpristupni pregovori sa Evropskom Unijom o poglavlju 23 koje se odnosi na pravosuđe i temeljna prava uključi i ispunjavanje kriterijuma koji se odnose na odgovarajući pristup pravdi i zaštitu osnovnih ljudskih prava žena koja su, kako kažu, svakodnevno i brutalno narušena nasiljem koje se nad njima sprovodi.

Portal Analitika