Društvo

Čekaju glas Ustavnog suda

Sindikat prosvjete zatražio da se ispita ustavnost uredbe iz 2006. godine kojom se u suštini prosvjetarima zabranjuje da mogu da štrajkuju, već moraju da drže časove 45 minuta

Čekaju glas Ustavnog suda Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Sindikat prosvjete Crne Gore zatražio je od Ustavnog suda da ocijeni ustavnost uredbe iz 2006. godine kojima se prosvjetarima u suštini zabranjuje da štrajkuju. Traže da se ispita je li sporna uredba u suprotnosti sa Ustavom i zakonom.

Ranije je predsjednik Sindikata Radomir Božović najavio da će ovakvu inicijativu uputiti Ustavnom sudu, a juče je Pobjedi potvrdio da su to učinili.

– Tražili smo da se ispita da li je ona čuvena uredba o minimumu procesa rada ustavna. Predali smo to, čisto da se vidi da li je ona ustavna kategorija – rekao je Božović.

Ovakva reakcija Sindikata uslijedila je nakon što je Osnovni sud u Podgorici donio presudu da su u februaru organizovali trodnevni štrajk mimo zakona. Nastavnici su tada štrajkovali zato što im Vlada nije od januara uvećala zarade za deset odsto, koliko je bilo predviđeno Granskim kolektivnim ugovorom. Ministarstvo prosvjete se i tada pozivalo na uredbu iz 2006. godine i poručivali su zaposlenima da treba da organizuju minimum procesa rada, odnosno da moraju da rade i drže časove 45 minuta. Sindikalci su polemisali sa predstavnicima Ministarstva o tome, navodeći da je taj resor bio u obavezi još 2015. godine da donese novu uredbu o načinu štrajka, u skladu sa Zakonom o štrajku koji je donešen tada, ali da to nije niko učinio. Godinama, poručivali su iz radničke organizacije, tražili su od Ministarstva da se uredi to pitanje, te su na kraju konstatovali da nadležnima odgovara trenutno stanje, po kojem u suštini prosvjetari nemaju pravo na štrajk. Smatraju da se time krše ustavni principi.

Sindikalci su prije stupanja u štrajk u februaru samoinicijativno donijeli akt o minimumu procesa rada ugledajući se na zemlje okruženja. Dolazili su na posao četiri sata, ali nijesu držali časove, već su završavali određene administrativne obaveze.

Tadašnji štrajk je prekinut nakon dogovora sa Vladom da će njihova primanja biti uvećana. Nadležni su poručivali da neće tražiti odgovornost od štrajkača, ali je Ministarstvo, odnosno zaštitnica imovinsko-pravnih interesa, ipak, tužila sindikat zbog organizovanog štrajka, smatrajući da je sve realizovano mimo propisa. Presuda je donešena u njihovu korist. Viši sud potvrdio je presudu Osnovnog suda.

Božović je saopštavao da je očekivao da Osnovni sud ,,šire“ sagleda situaciju, a ne da se poziva na ,,nedemokratsku uredbu iz 2006. godine koja sprečava prosvjetne radnike da štrajkuju makar i deset sekundi u toku dana“.

– Ta uredba nema pravno dejstvo još od 2015. godine. Istekao joj je rok. Očekivali smo da Osnovni sud kaže da je država svjesno kršila Zakon o štrajku i namjerno je opstruirala radnike i dovodi ih u situaciju da se ne donosi novi akt o minimumu procesa rada. Ovako je ispalo da su prosvjetni radnici ušli neozbiljno i neodgovorno u štrajk. Mi smo bili obespravljeni i tri mjeseca smo molili da nađemo kompromisno rješenje – rekao je Božović.

Osnovni sud je ocijenio da je Sindikat prosvjete Crne Gore nezakonito stupio u štrajk. U presudi u koju je tada Pobjeda imala uvid, navedeno je da se usvaja tužba Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija protiv Sindikata prosvjete Crne Gore, zbog odluke o granskom štrajku koji je započeo 19. februara ove godine i trajao tri dana.

Sud je ocijenio i da je Sindikat donio akt o minimumu procesa rada, kojim su odlučili da nastavnici ne drže nastavu, te da je to učinio jednostrano, mimo Ministarstva prosvjete, nauka i inovacija.

– Dolazi se do zaključka da je isti donijet na način koji nije u skladu sa određenjem iz čl. 23 Zakona o štrajku, a što ga čini nezakonitim – smatra Osnovni sud.

Božović smatra da je uredba iz 2006. godine u suprotnosti sa svim tekovinama ljudskih sloboda koje su sticali naši preci u posljednjih 100 godina.

- Njom je zabranjeno nastavnicima da mogu da štrajkuju – rekao je Božović Pobjedi.

Iz Ministarstva, s druge strane, nakon presude poručili su da oni neće, niti bilo ko drugi, sprovoditi nikakve mjere i pokretati postupke utvrđivanja odgovornosti prosvjetnih radnika zbog učešća u nezakonitom štrajku. Istakli su da su do sada uvijek radili i uvijek će raditi u korist, a ne na štetu bilo kog nastavnika.

Prosvjetari primili veće zarade, pregovori slijede za naredno uvećanje


Božović kaže da su u avgustu zaposleni, od čistačice do direktora, u svih 250 škola dobili uvećanje zarade od deset odsto preko koeficijenta.

- Od septembra imamo dodatno uvećanje, radimo na tome. Po sporazumu koji smo potpisali sa Vladom ostalo je da ukupno bude uvećanje najmanje 17 odsto u neto iznosu. Treba da vidimo da li će to biti preko koeficijenata ili na neki drugi način. Bilo je neformalnih sastanaka o tome i tek treba da se intenziviraju narednih dana. Kada budu zvanični sastanci, biće javnost obaviještena. Radićemo na tome do kraja avgusta da to završimo – rekao je Božović.

Portal Analitika