Koprivica je u obraćanju zamolio da premijer inicira sastanak na kojem bi se razgovaralo o problemima u primjeni Zakona o finansiranju političkih partija (ZFPP), između institucija nadležnih za sprovođenje Zakona – Državne izborne komisije (DIK), Državne revizorske institucije (DRI), ali i Ministarstva finansija koje ima određene nadležnosti u primjeni zakona.
- Molimo Vas da u proces pronalaženja rješenja za bolju primjenu Zakona uključite i nevladine organizacije koje su učestvovale u izradi Zakona, i bave se monitoringom njegove primjene, kako bi i one mogle da saopšte svoju ocjenu primjene Zakona, i predlože rješenja za poboljšanje situacije, navodi se u saopštenju.
Koprivica podsjeća da je od početka primjene „Zakon prekršen u više navrata”.
- Dio političkih partija je propustio da u zakonskom roku usvoji i dostavi nadležnim organima odluke o članarinama. Takođe, veliki broj političkih partija nije blagovremeno predao svoje godišnje izvještaje i godišnje završne račune, ili su propustile da to urade u propisanoj formi. Na lokalnom nivou, opštine iz mjeseca u mjesec ne uplaćuju partijama Zakonom garantovana sredstva. Osim toga, lokalni izbori u Tivtu i Herceg Novom su pokazali da veliki dio partija nije ispunio svoju obavezu finansijskog izvještavanja u toku kampanje, i nakon okončanja izbornog procesa. To su samo najvidljiviji propusti, a monitoring CDT-a pokazuje da sami sadržaj većine objavljenih izvještaja ne zadovoljava ni minimum transparentnosti, ističe se u saopštenju.
Iz CDT-a naglašavaju da su nadležne institucije vrlo neaktivne.
- Umjesto pronalaženja načina da se pravila implementiraju, posljednjih mjeseci su posvećene pronalaženju izgovora i načina da sa sebe skinu odgovornost za primjenu Zakona, navodi se u saopštenju.
Iz CDT kažu da su u potpunosti svjesni svih nedostataka važećeg Zakona. Tih nedostataka su bili svjesni i onda kad je Zakon poslat na usvajanje.
- Međutim, takođe smo svjesni i trenutne političke realnosti, u kojoj nema dovoljno podrške da se određena bolja rješenja usvoje. ZFPP će, sigurni smo, pretrpjeti dodatne izmjene u procesu pregovora sa EU, i to u dijelu reforme kaznene politike, i jačanja kontrole u ovoj oblasti. I pored toga, mi smo uvjereni da važeće zakonsko rješenje, ukoliko bi se primjenilo, može značajno unaprijediti finansiranje politike u Crnoj Gori, akcentirao je Koprivica.
CDT napominje da je ZFPP važan antikorupcijski Zakon, kao i da bez zakonitog i transparentnog finansiranja političkih partija nema demokratskih i fer izbora.
- Vlada je usvajanje ovog Zakona stavila u Akcioni plan za ispunjenje sedam uslova, a predstavnik Vašeg kabineta je koordinirao procesom izrade zakona. Kao što znate, u proljećnom izvještaju Evropske komisije već su nam upućene preporuke za bolju implementaciju Zakona o finansiranju političkih partija. Stoga Vas molimo da pokrenete komunikaciju sa institucijama nadležnim za implementaciju Zakona, u kojoj bi se razjasnile sve nedoumice i uspostavila saradnja između ovih institucija u primjeni zakona, zaključuje se u saopštenju.