Politika

CDT: Uključiti civilno društvo u proces pregovora sa EU

Izvor

- Nedavnim izmjenama Poslovnika Skupštine Crne Gore, formiranjem Odbora za evropske integracije i ukidanjem Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI), otpočeto je sa definisanjem uloge Parlamenta u procesu pregovora, što je veoma važan i pozitivan korak. Ipak, neke su stvari ostale nedorečene, a naročito saradnja Skupštine Crne Gore sa civilnim društvom u procesu pregovora, navodi se u pismu Koprivice.

Koprivica kaže da je uočljivo opredjeljenje Crne Gore da svoje pregovaračke strukture uredi koristeći se pozitivnim iskustvima Republike Hrvatske.

- Tako su i nadležnosti novoformiranog Odbora za evropske integracije u najvećem dijelu propisane po uzoru na nadležnosti Nacionalnog odbora za praćenje pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Evropskoj uniji. Međutim, Skupština se opredijelila da ne preuzme hrvatsku dobru praksu da civilno društvo bude uključeno u rad skupštinskog tijela koje će pratiti pregovore, ističe izvrši direktor CDT-a.

On kaže da pored toga, NSEI je, iako nije funkcionisao na željeni način, u svom sastavu imao predstavnike civilnog društva i različitih institucija, i na taj način pružao širi forum za diskusiju. NSEI je ukinut, a da nije ponuđeno alternativno rješenje za učešće civilnog društva u praćenju procesa pregovora, čime se umanjuje otvorenost ovog procesa.

Prema njegovim riječima CDT smatra da još uvijek nije kasno da se ova situacija ispravi, i da se nađe najbolji modalitet za saradnju Skupštine i civilnog društva.

- Stoga smatramo da je neophodno, prije svega, regulisati procedure komunikacije sa civilnim sektorom, a zatim i procedure njegovog eventualnog uključivanja u rad odbora. Od Skupštine Crne Gore, kao predstavničkog tijela građana, očekuje se da bude ključna institucija koja će kreirati prostor za dijalog i informisanje građana o procesu pregovora sa Evropskom unijom.

Uključivanjem civilnog društva u praćenje procesa pregovora bi se i u praksi pokazala povećenost Skupštine poštovanju principa otvorenosti, participativnosti i konsultativnosti, te doprinijelo demokratskom karakteru procesa, njegovoj boljoj koordinaciji i većoj transparentnosti, zaključuje Koprivica.

Foto: cdtmn.org

Portal Analitika