Društvo

U izbornim kampanjama zadnjih godina učestvovala i Srpska pravoslavna crkva

CDT: Pravno regulisati finansiranje političkih subjekata od trećih strana

Finansiranje izbora od trećih strana, tj. entiteta koji ne učestvuju direktno na izborima, nije regulisano, niti se kontroliše. Ovo u velikoj mjeri narušava transparentnost izbornog procesa, i može služiti obesmišljavanju zakonskih zabrana, kazali su iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

CDT: Pravno regulisati finansiranje političkih subjekata od trećih strana Foto: CDT
Portal AnalitikaIzvor

“Postoje sumnje da se finansiranje od strane trećih strana koristi za zaobilaženje zabrane finanansiranja iz inostranstva. Tako na primjer Vlada Srbije na konkursima za organizacije u dijaspori podržava srpska udruženja u Crnoj Gori, među kojima su neka bliska nekadašnjem Demokratskom frontu i učestvovala su u kampanji za ovu partiju. U izbornim kampanjama zadnjih godina je manje ili više direktno učestvovala i Srpska pravoslavna crkva, sprovodeći kampanju u korist određene političke opcije”, kazali su iz CDT.

Pored toga, navode, partije u Crnoj Gori gotovo da ne prijavljuju korporativne donacije, što budi sumnju da se podrška biznisa u izbornim kampanjama ostvaruje kroz direktno finansiranje aktivnosti kampanje.

“Problem izostanka regulacije u ovoj oblasti je bio očigledan i tokom drugog kruga predsjedničkih izbora, kada je dio kandidata/kinje iz prvog kruga podržao Jakova Milatovića, i koristio resurse za vođenje kampanje u njegovu korist”, dodali su.

Zajedničke smjernice OSCE/ODIHR-a i Venecijanske komisije o regulaciji političkih partija, ističu, direktno tretiraju i zloupotrebe o finansiranju partija od trećih strana.

“Da bi se ove zloupotrebe ograničile, oni preporučuju uvođenje jakih sistema finansijskog izvještavanja političkih partija van izbora. Zakonodavstvo treba da sadrži jasne smjernice o tome koje aktivnosti nijesu dozvoljene tokom predizborne kampanje, a prihodi i rashodi koji se koriste za takve aktivnosti u tom periodu trebaju biti predmet odgovarajuće revizije i sankcija”, dodaju.

Zakonodavstvo, prema njihovim riječima, treba jasno naznačiti kome se sredstva političkih stranaka mogu dati u predizbornom periodu i ograničenja u njihovom korištenju od strane trećih lica koja nijesu direktno povezana sa strankom.

“Ipak, kompletna zabrana učešća u kampanjama za one koji nijesu direktni takmičari može se, prema presudama Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP), smatrati neopravdanim ograničenjem slobode govora, zbog čega treba pažljivo analizirati uporedna rješenja i praksu ESLJP u ovoj oblasti. Rješenja treba tražiti u povećanju transparentnosti, obavezi registracije i izvještavanja, uvođenju ograničenja u iznosima finansiranja, i efikasnog nadzora u ovoj oblasti”, zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika