Politika

CDT: Nema napretka u sprovođenju javnih rasprava

Izvor

Centar za demokratsku tranziciju navodi da se Uredbom propisuje obaveza ministarstava da na svojim internet stranicama objave spisak zakona o kojima će se sprovesti javna rasprava u 2012.

- Do sada ovu obavezu ispunila su samo dva od šesnaest ministarstava, što znači da još uvijek nema poboljšanja na ovom planu. Ovakvo stanje u velikoj mjeri otežava učešće građana u procesu donošenja zakona i ima negativan uticaj na transparentnost rada samih ministarstava, navodi se u saopštenju.

Iz CDT-a ističu da se objavljivanje izvještaja sa sprovedenih konsultacija ne poštuje dovoljno, te da su objavljena samo dva.

- Ovi izvještaji su ključni dokumenti za sticanje uvida o toku javne rasprave a naročito je važna obaveza obrazloženja zašto neki od predloga nije prihvaćen. Bez redovnog objavljivanja ovih izvještaja proces javnih rasprava teško da ima smisla, ističu u saopštenju.

Iako je Uredbom propisano da rok za trajanje rasprave o tekstu zakona iznosi najmanje 40 dana, ministarstva praktikuju skraćivanje trajanja rasprave o nacrtima zakona na tek nešto više od 20 dana.

Prema njivoim rijelima, činjenica da je za ovako važne rasprave do sada ostavljano vrijeme upola kraće od predviđenog “jasno oslikava nivo ozbiljnosti kojim ministarstva pristupaju ovom pitanju i negativno utiče na proces donošenja zakona”.

- U protekla tri mjeseca nijesu ni svi pozivi za javne rasprave bili objavljeni na portalu eUprave, kao što to Uredba predviđa. Ovo znači da portal još uvijek nije dostigao zadovoljavajući stepen funkcionalnosti u ovoj oblasti, što u praksi znači da elektronska participacija u javnim raspravama još uvijek nije u potpunosti omogućena, objašnjavaju iz CDT-a.

Njihov zaključak je da se, ni nakon puna tri mjeseca, usvojena pravila ne poštuju u cjelini.

- Zakoni o kojima će se sprovesti javne rasprave nijesu dostupni, krše se rokovi, a izvještaji se ne objavljuju onako kako je propisano. Uredba još uvijek nije zaživjela na pravi način što za posljedicu ima negativan efekat na transparentnost i kvalitet procesa donošenja zakona, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika