Politika

Bulatović: Đukanović ne želi dijalog oko pitanja koja dijele Crnu Goru

Izvor


On smatra da takvo stanje predstavlja društveni apsurd i kočnicu na daljem putu Crne Gore ka Evropi.



„Pitanja kao što su ustavna pozicija srpskog jezika kao većinskog, himne, status zastave trobojke, definisanje ko su manjine, predstavljaju jedna od ključnih programskih zalaganja SNP-a, i lako se mogu riješiti ako vlast želi iskreni društveni dijalog koji bi rezultirao dogovorom“, kazao je Bulatović agenciji MINA.



Prema njegovim riječima, pojedini visoki funkcioneri Demokratske partije socijalista, a i najvažniji državni funkcioneri te stranke, do skoro su javno demonstrirali spremnost da sa opozicijom traže rešenja u vezi tih pitanja.



„Međutim, danas imamo činjenicu da im je njihov predsjednik Milo Đukanović poručio da njegova dukljansko antievrposka većina u predsjedništvu DPS-a ne samo da ne želi dogovor, nego ne želi ni dijalog u vezi pitanja koja i dalje dijele Crnu Goru“, naveo je Bulatović.



On je dodao da status zastave trobojke, koja, kako je kazao, predstavlja istorijsko državno utemeljenje u crnogorskom nacionalnom biću, Đukanović pokušava riješiti najobičnijom uredbom.



Bulatović smatra da je to sramni i ponižavajući predlog. „I da u stvari u potpunosti razobličava Đukanovićev naum, da ni po koju cijenu nije spreman da napravi kompromis ni oko ovog pitanja, za koje navodno nudi instant rešenje“.



„Politička praksa i iskustvo nas upozoravaju, da kad god DPS želi da se naruga demokratiji i izvrši pravno nasilje u cilju ostvarivanja partijskih i ličnih interesa, onda svakog četvrtka na sjednici Vlade donese poneku uredbu“, precizirao je on.



Bulatović je ocijenio da pomirenje i prevazilaženje podjela u Crnoj Gori predstavlja istorijsku i političku obavezu koja mora doprinijeti stabilazaciji društvenih prilika.



Taj proces, tvrdi on, jedino se može ostvariti kroz otvoren i širok dijalog čitavog društva uz konsenzus svih relevantnih faktora u državi.



„Ukoliko neko smatra da je za taj proces dovoljna politička koalicija tačno projektovanih partija koje bi sačinjavale Vladu, ili bolje rečeno, na način što bi ona bila prekomponovana od DPS -a i neke od partija iz korpusa opozicije, onda je lako zaključiti da se ne radi o neznanju, već o jasnoj političkoj namjeri koja može imati nesagledive posledice“, rekao je Bulatović.



On smatra da takav projekat ima za cilj aboliranje DPS –a, i njenog predsjednika, od svih pravnih i političkih nepočinstava. „A eventulno takav politički dil bi donio i prateće anomalije kao očuvanje već stečenih i osvajanje novih privilegija za jedan uzak krug ljudi iz takvih zamišljenih političkih partija“.



Bulatović je kazao da očekuje da će premijer Igor Lukšić i oko ustavnih promjena demonstrirati državni kapacitet i samostalnost kako bi bio postignut dogovor sa opozicijom, „kao što je to bio slučaj kod sporazuma o jeziku“.



„Imajući u vidu da se prošle godine Đukanović protivio postizanju sporazuma o jeziku, a koji je ipak postignutim između premijera i lidera opozicije“, pojasnio je Bulatović.



On je pozvao Lukšića da iskoristi činjenicu da u opoziciji postoji spremnost za postizanje dogovora.



„Ali ne sa namjerom da bi ga sukobljavali sa njegovim partijskim šefom, već zbog toga što bi dogovor oko ustavnih promjena predstavljao doprinos za donošenje odluke o dobijanju datuma pregovora“, kazao je Bulatović.



On smatra da su pitanja datuma narednih parlamentarnih i predsjedničkih izbora i uslovi pod kojima bi oni bili održani za opoziciju od izuzetnog značaja.



„Zato vjerujem da će, ne samo parlamentarne, već i druge opozicione stranke ostvariti punu koordinaciju i direktni dogovor u vezi tih pitanja“, rekao je Bulatović.



Potpuno je legitimno, navodi on, da na jednostrane poteze vlasti povodom raspisivanja izbora uslijedi jedinstven i snažan odgovor opozicije.



„Ne sumnjam da će nosioci vrlo čvrstih i jasnih izjava koje su se čule iz redova opozicije učiniti sve da takvi snažni stavovi budu pretočeni u jasna i konkretna politička djela“, naveo je Bulatović.



On smatra da opozicija oko datuma i uslova održavanja izbora ne smije biti popustljiva, „posebno zbog Đukanovićevog otvorenog stava da je njegov cilj osvajanje apsolutne vlasti od strane DPS-a“.



„Taj cilj DPS jedino može ostvariti izbornom krađom i štimovanjem datuma i uslova pod kojima bi bili održani izbori“, rekao je Bulatović.



Prema njegovim riječima, iz tako proklamovanog cilja, Đukanović je posredno poslao poruku kako planira povratak na jednu od državnih funkcija, „a koje će to funkcija biti zavisi od ličnih računica unutar predsjedništva DPS –a“.



Bulatović je ocijenio da je adekvatnim modelom nastupa opozicije moguće srušiti režim predsjednika DPS -a.



Taj model, kako je pojasnio, podrazumijevao bi motivaciju apstinenata da izađu na izbore, kako bi se nizak stepen izlaznosti iz 2009. godine popeo na 75 odsto i više.



Bulatović smatra da takvu motivaciju nije moguće postići ukoliko opozicija bude razjedinjena i posvađana, što bi neminovno rezultiralo osipanjem opozicionih glasova i gubitkom političke snage.



On je kazao da složenost tog pitanja iziskuje ozbiljnu reakciju društva.



„Da u najskorije vrijeme političke snage, nestranačke javne ličnosti, civilni sektor i drugi koji imaju za cilj smjenu sa vlasti DPS i njenog predsjednika, nedvosmisleno i javno proklamuju takvo opredeljenje, kako bi se već počela stvarati antirežimska sinergija“, precizirao je Bulatović.



Uporedo sa tim, kako je kazao, oni kojima to funkcionalno u opoziciji pripada, treba da ponude i modele nastupa opozicije da bi se ostvarila izborna pobjeda.



Bulatović je ocijenio da su takvi predlozi isključivo u nadležnosti lidera opozicionih partija i njihovih prvih saradnika.



„Ipak, ono što smatram potpuno neprihvatljivim jeste da oko ovih pitanja ne postoji definisan stav, ili da se odugovlačenjem i ćutnjom pokušava dobiti na vremenu radi ličnih i uskostranačkih kalkulacija“, zaključio je Bulatović.

foto: consilium.europa.eu

Portal Analitika