Ovu tvrdnju Bulatović potkrepljuje time da crnogorki Ustav zabranjuje izručivanje crnogorskih državljana.
„Nažalost, prisutnost organizovanog kriminala i njegova povezanost sa djelovima vlasti sada su više izraženi nego prije četiri godine. Crna Gora nema izgrađene demokratske institucije sistema. Institucije su pod značajnim uticajem i kontrolom, kako partije na vlasti, tako i ključnih ličnosti u sistemu privatne države“, kazao je Bulatović.
On kaže da je suština odluke na referendumu 2006. trebalo da bude da li je svim građanima Crne Gore bolje da žive u zajednici sa Srbijom, ili u nezavisnoj državi i tvrdi da su tadašnje i sadašnje vođe Crne Gore nezavisnost zloupotrijebile za očuvanje lične vlasti i privilegija.
Bulatović kaže da su odnosi Crne Gore i Srbije loši na ekonomskom, političkom, i svakom drugom planu, te da je pitanje dvojnog državljanstva „neriješeno, na štetu naših rođaka i najbližih, koji žive u Srbiji, a potiču iz Crne Gore."
„Štaviše, vlast želi da ukine i biračko pravo svim građanima koji odavno glasaju u Crnoj Gori, a nemaju regulisano crnogorsko državljanstvo.“
Bulatović tvrdi da je rezime ove četiri godine crnogorske nezavisnosti na svakom planu negativan, postavljajući pod znak pitanja i suštinske pomake Crne Gore prema evroatlantskim integracijama, kao i njen primat u tome u odnosu na Srbiju.
„Suštinski, za Evropsku uniju integracije su i političko pitanje, zbog čega prema Srbiji postoje uslovljavanja i pritisci, zbog Kosova i saradnje sa Haškim tribunalom“, kazao je Bulatović.