Opština Budva je u budžetu za ovu godinu za rješavanje stambenih problema socijalno ugroženih građana opredijelila 270.000 eura.
To je predviđeno Lokalnim programom socijalnog stanovanja za period 2025-2026. godine, koji je usvojila Skupština opštine Budva na posljednjoj sjednici.
Sistemsko rješenje
Tim dokumentom, navedeno je, opština započinje dugoročno i sistemsko rješavanje jednog od ključnih egzistencijalnih pitanja sugrađana koji su lošeg materijalnog stanja.
Predsjednik opštine Budva Nikola Jovanović kazao je da je usvajanje programa značajan korak te da slijedi donošenje i formalno odluke o subvencijama.
„Vrlo brzo očekujem da će se i ta odluka naći pred odbornicima, kako bismo na taj način mogli, kako je to i budžetom predviđeno, da subvencionišemo podstanarski život kao prvu fazu realizacije nečega što je bilo naše izborno obećanje, a to je rješavanje krova nad glavom kao jednog od egzistencijalnih pitanja za građane Budve“, izjavio je Jovanović.
Programom su definisane ciljne grupe kojima će lokalna samouprava pružiti podršku u ostvarivanju prava na socijalno stanovanje: lica sa invaliditetom, samohrani roditelji, porodice sa djecom sa smetnjama u razvoju, penzioneri i mladi bračni parovi.
Kriterijumi za ostvarivanje tog prava su: postojeća stambena situacija, visina prihoda i imovinsko stanje, dužina prebivališta u Budvi, broj članova domaćinstva, zdravstveno stanje, invalidnost i godine starosti.
Prioritet u ostvarivanju prava imaju posebno ranjive grupe, među kojima su samohrani roditelji, lica sa invaliditetom, porodice sa djecom sa smetnjama u razvoju, stariji građani, mladi bez roditeljskog staranja, pripadnici RE populacije, raseljena lica i žrtve porodičnog nasilja.
Kao konkretne mjere koje će biti sprovedene, planirano je donošenje posebne odluke o socijalnom stanovanju, raspisivanje javnih poziva za subvencionisanje troškova zakupnine, kao i javni poziv za subvencionisanje stambenih kredita za mlade bračne parove.
Evidencija stanova
Opština nije donijela podzakonske akte kojima bi regulisala pitanje socijalnog stanovanja zbog toga što, kako je objašnjeno, nije urađena evidencija stambenog fonda sa kojim raspolaže niti broj stambenih objekata koji bi bili namijenjeni za socijalno stanovanje.
„Implementacijom programa socijalnog stanovanja treba da se stvore uslovi kojima bi opština Budva u skladu sa svojim mogućnostima uz najracionalniji vid podrške, rješavala stambene potrebe ugroženih grupa, odnosno domaćinstava koja na tržištu ne mogu da riješe stambeno pitanje. Otpočeće rješavanje problema popisa stambenog fonda kojim raspolaže opština, opredijeljenog za socijalne potrebe, upisom tih prava u katastar nepokretnosti, namjena određenih stambenih jedinica za socijalno stanovanje, kao i revizija ugovora o zakupu sa licima kojima su po tom osnovu, stambene jedinice u vlasništvu Opštine, date na korišćenje. To će dugoročno stvoriti uslove da Opština kreira instrumente, kojima bi na što kvalitetniji i efikasniji način rješavala probleme u ovoj oblasti“, navedeno je u programu.
Naglašeno je da je program usklađen sa Zakonom o socijalnom stanovanju, koji definiše pravo na tu vrstu podrške za građane koji nemaju stan, žive u neuslovnim objektima i ne mogu obezbijediti adekvatan stambeni prostor.