Većina država koje dobro stoje na indeksu zdravog starenja tog istraživačkog centra, poput Ujedinjenog Kraljevstva, „imaju stanovništvo koje brzo stari”, što znači da se umanjuje udio radno sposobnih u društvu.
U Britaniji će se starosna granica za odlazak u penziju povećati na 70 ili 71 godinu, u odnosu na 66 koliko trenutno iznosi, kako bi se zadržao sadašnji odnos broja zaposlenih i penzionisanih, zaključuje ILCUK u svom istraživanju, prenose Agencije.
Ujedinjeno Kraljevstvo isplaćuje državnu penziju koja trenutno prosječno iznosi 238 eura nedeljno, a većina britanskih penzionera prima i privatnu penziju.
Britanci sada u penziju odlaze sa 66 godina, ali je već određeno povećanje na 67 godina između 2026. i 2028. godine, a od 2044. na 68.
Od prošle godine u Francuskoj se u penziju odlazi sa 64 godine, a prije sprovođenja penzione reforme granica je bila 62.
Iako je produžavanje radnog vijeka jedno rješenje, istraživanja pokazuju da je sa 70 godina samo 50 odsto ljudi radno sposobno, piše u izveštaju ILCUK.
Organizacija zato poziva vladu Velike Britanije da se usredsrijedi da sprečavanje zdravstvenih problema, i to ne samo kod osoba u trećoj dobi, već i kod radno sposobnih.