Društvo

Kreatori podkasta Ikuzo's Unscripted, Petar Džaković i Luka Vučić za Portal Analitika

Brend internacionalnog karaktera, dostojan Crne Gore: Necenzurisan pristup svemu pod Suncem

Iskreno o pop kulturi, zabavi, sportu, nauci, politici... o svemu o čemu znamo, a takvi su nam i gosti. Imamo umjetnike, vodeće naučnike, legende boksa, jutjubere, sportiste

Brend internacionalnog karaktera, dostojan Crne Gore: Necenzurisan pristup svemu pod Suncem Foto: PA
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Petar Džaković i Luka Vučić, mladi momci iz Crne Gore, pokrenuli su podkast pod nazivom Ikuzo's Unscrited u septembru prošle godine i za svega nekoliko mjeseci uspjeli da se nađu među 1% najpopularnijih u svijetu.

Za Portal Analitika govorili su o tome kako je sve počelo, koje su teme kojima se bave, ali i izazovima s kojima su se susretali na putu do uspjeha.

Ni vlade, ni ambasade, već par prijatelja

„Nažalost, iza podkasta Ikuzo's Unscripted, ne stoje ni vlade, ni ambasade, ni Novi Svjetski Poredak, već samo par prijatelja - studenata, Luka i Petar, a tu su i Jovana i Marko koji nam pomažu u ovoj avanturi“, objašnjava Luka za naš portal.

Ikuzo-s-Unscripted-6

Ideja je, kako navode, postojala dugo, još od početka podkastinga.

„Bili su neki neuspješni pokušaji da započnemo i naš, kao fanovi Joe Rogana, Gary Vaynerchuka, Stone Cold Steve Austina, Ben Shapiroa itd. Pojavila se želja da se oprobamo, mislili smo da imamo neku svoju priču, da možemo biti interesantni, a kako Luka voli da kaže u suštini samo volimo da pričamo“, navode naši sagovornici.

Ime podkasta sadrži i japansku riječ ikuzo koja je, kako navode, poznata ljubiteljima anime, ali uvijek znači i nešto više.

„Što se tiče imena pošto smo do predloga došli brzo, “Unscripted” je bilo previše generično, a Ikuzo je bio već postojeće ime Petrovog YT kanala koji je već imao preko milion pregleda, a svim koji vole anime “ikuzo” je vrlo poznata japanska riječ, koju često čujemo od protagonista, a znači ‘ja dolazim’ ili ‘idemo’, ali način i situacija u kojim se izgovara uvijek ima malo više značenja od samo toga“, objašnjava Luka.

Kako dodaju, i logo je njihova varijanta Roršarhovog testa, jer se svakom pruža mogućnost da vidi nešto drugačije.

Podkast kao forma, kako navode, ima brojne prednosti, a i konkurencija je, u odnosu na YouTube kanale, znatno manja.

„Prije svega za podkast ne treba ni diploma ni veza, a mislili smo da su i tehnički preduslovi relativno lako zadovoljivi, isključivo audio format je bio prihvatljiv za početak, jer sve što smo imali na raspolaganju je tiha soba, mikrofon i lap top“, navodi Vučić.

U pitanju je, kako objašnjava, mlada industrija, a s obzirom na podatak da oko 200 miliona Amerikanaca sluša podkaste, što je 70 odsto građana SAD-a, potražnja nije bila upitna.

„Tako da nam je ovo ličilo kao posljednji vagon da počnemo, a vidimo da se u Crnoj Gori u proteklih nekoliko mjeseci pojavio određeni broj podkasta“, kazao je Luka.

Nesaglediv horizont tema

Spektar tema o kojima govore na podkastu opisuju kao nesaglediv horizont.

„Iskren i necenzurisan pristup pop kulturi, zabavi, sportu, nauci, politici, i svemu ostalom iza i pod Suncem. Pričamo o svemu o čemu znamo, a takvi su nam i gosti. Imamo umjetnike, vodeće naučnike, legende boksa, jutjubere, sportiste“, ističe Vučić.

Ikuzo-s-Unscripted-5

Kako napominju naši sagovornici, vode se devizom „Born in Montenegro, bred Worldwide“, pa se među temama često nađu i one o Crnoj Gori, ali ne govore nužno samo o dobrim stvarima, već i o problemima. S vremena na vrijeme, kako objašnjavaju, kao u razgovoru sa Chrisom Hoganom, mladi slušaoci mogu čuti kako da postanu finansijski nezavisni.

„Za svakog imamo po nešto… Jezička barijera postoji za veliki broj gostiju iz Crne Gore koje bismo mogli dovesti, a evo i otvorene pozivnice za sve uspješne i ambiciozne Crnogorce koji žele - vazda će imati otvorena vrata našeg podkasta“, poručuju Petar i Luka.

Na početku, kako objašnjavaju, odlučili su se za internacionalni karakter, ali i brend dostojan Crne Gore, pa podkast vode na engleskom jeziku. Ne isključuju mogućnost da s vremenom u ponudu uvrste i bonus šou za domaću publiku, kao što sad imaju „OVERTIME“ za isključivo sportske „konzumente“.

„Od naredne epizode na kraju svake imaćemo i novi detalj vezan za naš, crnogorski jezik, ali neka to ostane iznenađenje“, poručili su naši sagovornici.

Ikuzo-s-Unscripted-1

Kad je u pitanju struktura publike koja ih prati, napominju da prednjače oni uzrasta između 16 i 39 godina, a najviše ih je s prostora SAD-a. 

Iz naše države imaju oko šest odsto slušalaca, a među njima nalaze se i Italija, Španija, Kanada, Velika Britanija i Australija.

Džaković i Vučić kažu da su za sad zadovoljni brojem slušalaca iz naše države.

„S obzirom na to da podkasti nijesu baš popularni u Crnoj Gori zadovoljni smo, pogotovo što je veliki broj iz Plava, đe ne znamo apsolutno nikoga, pa izvlačimo i neke dodatne zaključke o slušanosti. Mislimo da uvijek može makar jedan slušalac više“, napominju oni.

Trudom i radom do uspjeha

Prema najvećem podkast pretraživaču „Listen Notes“, Ikuzo's Unscripted nalazi se među 1% najpopularnijih u svijetu, što je veliki uspjeh, ali i izazov, objašnjavaju naši sagovornici.

„Na tom putu nijesmo imali niti medijsku podršku (dok se vi sada nijeste zainteresovali), niti finansijsku. Slali smo mnogobrojne upite i predloge za sponzorstva i partnerstva, ali biću iskren, naše firme se nijesu udostojile da makar i odgovore, ma kakav taj odgovor bio, tako da nijesmo ni znali na čemu smo“, navodi Luka.

Opremu su, kako kaže, nabavljali u hodu, isključivo od svojih sredstava, ali volja da istraju bila je nepobjediva.

Ikuzo-s-Unscripted-44

„Polako smo bili i u TOP250 listama najpopularnijih Apple Podcastsa u Švajcarskoj, Danskoj, Indiji, Japanu i Hrvatskoj, iako ove države ne čine veliki dio naše publike, sada nam se polako neka vrata i sama otvaraju. Ali ključna je želja, ne očekujući nikakve prihode, radeći sa pasijom, čak i neke druge stvari su trpjele zbog ovoga, ali eto trudom i radom - rezultati dolaze“, objašnjavaju naši sagovornici.

Ipak, kako dodaju, teško je bilo probiti se na tržištu, naročito kad se uzme u obzir da je kod nas interesovanje za ovakve stvari minimalno, a globalno gledano primat na tržištu imaju podkasti poznatih.

„Mi smo se uzdali u promocije na socijalnim mrežama i, iskreno, mnogo dosađivanja određnim ljudima. Važan faktor je naš networking i imena koja smo uspjeli dovesti, a koja su doslovice na vrhu ljestvice u svojim branšama, kao na primjer Esad Ribic (Marvelov vodeći umjetnik), Jeff Jarrett (WWE Hall Of Famer), Tony Velante (pisac mangi), Lawrence Krauss (Istaknuti fizičar)“, navode naši sagovornici.

Napominju da su ograničenost sredstava i neuspješnost da dođu do nekih gostiju, neke od najvećih prepreka na koje nailaze. 

Samo bez glumatanja, budite svoji

Imaju i savjet za sve one koje podkast privlači kao forma, a koji se još nijesu odvažili da se upuste u tu avanturu.

Ikuzo-s-Unscripted-9

„Najbolji podkasti su oni koji mogu da kreiraju atmosferu “kafanske priče”, kod kojih se gosti osjećaju slobodno kao sa šankerom i frizerom. Savjet za svakog ko želi da počne - treba da bude svoj, da ne glumata, da ne priča o stvarima o kojima ne zna. Kako Jordan Peterson kaže, treba da pođe od pretpostavke da onaj sa druge strane zna nešto što Vi ne znate, pa će ostvariti bolju konekciju sa svojom publikom, a ako u ovo ulazite samo zbog novca, bolje nađite neko drugo zanimanje, jer prije ili kasnije samo kvalitet će prevagnuti. Sve ostalo doći će samo, a ako se neko posle ovog članka i odluči za podkasting mi mu stojimo na raspolaganju“, poručuju Luka i Petar.

Kako navode, svi zainteresovani podkast mogu slušati na Spotify, Apple i Google Podcasts, Amazon Music i Deezer, a linkovi su na linktr.ee/ikuzo_unscripted ili jednostavnom pretragom termina Ikuzo’s Unscripted Podcast.

„Za one koji više vole video format, intervjui su dostupni na YT kanalu Ikuzo Network (youtube.com/c/ikuzo ), a veoma smo ponosni i na naš brendirani sadržaj na @ikuzo_unscripted instagram nalogu“, zaključuje ovaj dvojac.

Portal Analitika