Društvo

Vlada će raskinuti ugovor o koncesiji sa kompanijom Kobra

,,Brankov krš“ ugrožava put Cetinje - Nikšić

Komisija Zavoda za geološka istraživanja ocijenila da bi se daljim izvođenjem rudarskih radova uz magistralni put Cetinje – Čevo - Nikšić smanjila bezbjednost učesnika u saobraćaju a postojao bi i negativan uticaj na konstrukciju puta. Navode da je kroz istražni prostor planirana i trasa Jonsko-jadranskog puta što eksploataciju na ležištu praktično čini nemogućom

,,Brankov krš“ ugrožava put Cetinje - Nikšić Foto: Shutterstock
PobjedaIzvor

Komisija Zavoda za geološka istraživanja predložila je da se pokrene procedura raskida koncesionog ugovora za kamenolom Brankov krš na Cetinju. Kako je objašnjeno u informaciji, koju je juče usvojila Vlada, koncesionaru taj posao nije rentabilan a nastavak radova bi ugrozio put Cetinje - Nikšić.

Istraživanja i eksploataciju pojave nemetalične mineralne sirovine arhitektonsko-građevinskog (ukrasnog) kamena je 2010. godine Vlada zaključila sa firmom Kobra iz Budve na 22 godine. Potpisana su dva aneksa, 2016. i 2021. godine. Prvim je redefinisan rok za pribavljanje odobrenja za izvođenje rudarskih radova i dopunjen članom 31, kojim je propisano da ugovor može prestati i u slučaju pokretanja realizacije projektovanja i izgradnje Jonsko-jodranskog puta.

Nerentabilnost

U informaciji se navodi da je koncesionar izvršavao ugovorene obaveze, te da je on pokrenuo sporazumni raskid ugovora uz obrazloženje da eksploatacija ,, od izrade tehničke dokumentacije do danas nije bila isplativa“.

Pri selektivnoj eksploataciji i izdvajanju nekvalitetnih varijeteta kamena od onih koji po kvalitetu zadovoljavaju zahtjeve, uz princip maksimalne iskoristivosti ležišta (rezervi i kvaliteta), nije bilo moguće ostvariti planiranu dobit. Takođe, ostvareno iskorišćenje blok mase u finalni proizvod je veoma nisko što se negativno odražava na rentabilnost poslovanja. S ovakim parametrima i uslovima na ležištu, nemoguće je sa stanovišta ekonomske opravdnosti eksploatisati ukrasni kamen odnosno nijedan eksplontisani blok ne može biti komercijalan – naveo je koncesionar.

Komisija u izvještaju naglašava dva aspekta neodrživosti dalje realizacije koncesije.

"S aspekta geološke građe na ležištu je praktično nemogućc eksploatisati komercijalne blokove krečnjaka, već se uglavnom eksploatišu tomboloni manjih dimenzija. Razlomljenost stijenske mase u ležištu je u velikoj mjeri izražena tako da se iz stijenske mase ne mogu dobiti blokovi većih dimenzija već samo manji blokovi nepravilnog oblika. Imajući u vidu činjenicu da se iz dobijenih blokova tehnološkim postupcima ne mogu dobiti kvalitetni varijeteti ukrasnog kamena kao i činjenicu da je ostvareno iskorišćenje blok mase u finalni proizvod veoma nisko što se negativno odražava na rentabilnost poslovanja, došlo se u situaciju značajnog smanjenja isplativosti eksploatacije na ležištu", navela je komisija.

Bezbjednost

Drugi aspekt, odnosno razlog za raskid ugovora o koncesiji, odnosi se uticaj koji bi nastavak radova imao na put Nikšić - Cetinje.

"Izgradnjom magistralnog puta Cetinje – Čevo - Nikšić od 2020. do 2022. godine, zahvaćena je južna strana istražno-eksploatacionog prostora Brankov krš na kojoj su se izvodili rudarski radovi na eksploataciji. Time je koncesioni prostor znatno sužen a intenzivni minerski radovi na izgradnji puta dodatno su uticali na pojavu pukotina i mikroprslina čime je ionako loše iskorišćenje dodatno smanjeno. Daljim izvođenjem rudarskih radova uz magistralni put smanjila bi se bezbjednost učesnika u saobraćaju a postojao bi i negativan uticaj na samu konstrukciju puta. Ako bi se primijenila obavezna širina zaštitnog pojasa od 60 metara od ivice magistralnog puta koncesioni prostor za ovo ležište bio bi prepolovljen. Takođe, kroz sami istražni prostor je planirana i trasa Jonsko-jadranskog puta što eksploataciju na ležištu praktčno čini nemogućom", objasnila je komisija.

Zato predlaže da se eksploatacija obustavi, a u roku od godine sprovede sanacija i rekultivacija površinskog kopa Brankov krš saglasno odredbama Zakona o rudarstvu, Zakona o zaštiti i zdravlju na radu i Pravilnika o tehničkim normativima za površinsku eksploataciju ležišta mineralne sirovina.

Portal Analitika