Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Biliček o ulozi EU o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti: Nismo tu da namećemo rješenje, već da podstaknemo dijalog

Biliček o ulozi EU o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti: Nismo tu da namećemo rješenje, već da podstaknemo dijalog

Dijalog mora biti u institucijama, a ne na ulici. Pozivam sve koji bojkotuju da učestvuju u radu institucija, a ne mislim samo na Skupštinu, već i na sve druge javne institucije , poručio poslanik Evropskog parlamenta i kopredsjedavajući sastankom Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Vladimir Bilčik.

Vladimir Bilčik i Ivan Brajović Foto: Portal Analitika
Vladimir Bilčik i Ivan Brajović
Portal AnalitikaIzvor

Dijalog je, kako je naglasio, ključ u rješavanju svih pitanja.

Postupak u vezi sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti mora da se vodi po svim međunarodnim standardima, a dijalog je način i u duhu dijaloga treba nastaviti rad na pitanjima koja se tiču zakona - kategoričan je Bilčik i dodao da je važno u izborima svi da učestvuju, kao i u procesu donošenja odluka.

Upitan da li je Brisel pozvan da se uključi u dijalog o Zakonu rekao je da se mogu uključiti jedino na poziv svih relevantnih aktera u zemlji.

“Ne možemo doći na poziv samo jednog dijela spektruma. Naša djelovanja vezana za sami postupak tiču se toga da pokušavamo da kreiramo prostor za razgovor. Nismo tu da namećemo rješenje, već da podstaknemo dijalog”, istakao je Bilčik.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović Bilčik osudili su pokušaj određenih poslanika da ometaju raspravu i opstruiraju proces glasanja tokom usvajanja Zakona 27. decembra 2019. godine, saopšteno je ranije danas.

Brajović i Bilčik su ocijenili ovo na 18. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore (POSP).

Takođe, konstatovali su mirna okupljanja onih građana koji se protive usvajanju Zakona o slobodi vjeroispovijesti koja su u toku.


“Saglasni smo da je pitanje vjerskih zajednica isključivo u nadležnosti države Crne Gore i da je potrebno da bude u skladu sa relevantnim međunarodnim i evropskim standardima iz oblasti ljudskih prava, a naročito u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije od 24. juna 2019. godine. Pozivamo na nastavak inkluzivnog dijaloga sa svim relevantnim činiocima u vezi sa sprovođenjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica”, navode oni.

Istakli su i da činjenicu da je Odbor za stabilizaciju i pridruživanje usvojio Deklaraciju i preporuke po četvrti put zaredom, kao i da su poslanici oba parlamenta bili u prilici da vode iskrenu i konstruktivnu debatu, smatraju pozitivnim znakom.

“Pozdravljamo nepokolebljivu predanost Evropskog parlamenta i Evropske komisije održavanju zamaha procesa proširenja i što je novi prijedlog Komisije od 5. februara o revidiranoj metodologiji proširenja ponovo potvrdio perspektivu punopravnog članstva u EU zasnovanog na zaslugama i činjenicu da se pregovarački okvir za Crnu Goru neće mijenjati bez njene saglasnosti”, dodali su Brajović i Bilčik u zajedničkom obraćanju.


Konstatovali su da je Crna Gora, sa 32 otvorena pregovaračka poglavlja od 33 i tri privremeno zatvorena, zemlja koja je najviše napredovala u pregovaračkom procesu.

Takođe, izrazili su žaljenje što privremeni parlamentarni Odbor za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva nije mogao da uspješno završi svoj rad prije nego što mu je istekao mandat 18. decembra 2019. godine.

“Privremeni skupštinski odbor je imao značajnu ulogu u poboljšanju postojećeg izbornog okvira, i podsjećamo na odgovornost svih političkih snaga zastupljenih u Skupštini da se u potpunosti ispune preostale preporuke posmatračkih misija OEBS/ODIHR-a. Ističemo da je veoma važno da se politički dijalog odvija u Skupštini Crne Gore. Stoga, ponavljamo da politički bojkot nije rješenje i pozivamo sve opozicione poslanike da zauzmu svoja mjesta u Skupštini i učestvuju u predstojećim sastancima POSP-a, kao i u predstojećim opštinskim i parlamentarnim izborima, koji će se održati u aprilu odnosno najkasnije do novembra 2020. godine”, dodaju u saopštenju.


Evropski parlament će, kako su istakli, nastaviti da podržava pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i očekuje konkretne i opipljive rezultate u ključnim oblastima vladavine prava, što je i dalje od glavnog značaja u određivanju brzine ulaska Crne Gore u EU.

“Uporni izazovi u oblasti slobode izražavanja moraju se rješavati kao prioritetno pitanje, uključujući istrage i procesuiranje odgovornih za napade na novinare. Neophodni su dodatni i kontinuirani napori za povećanje nezavisnosti, transparentnosti, odgovornosti i efikasnosti svih pravosudnih institucija i postizanje vidljivih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala na svim nivoima”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika