Rizik infekcije u državi jeste niži, ali daleko od nultog nivoa, budući da nam prijeti i novi, delta soj virusa, poručuje Brajović.
- Upravo iz razloga što je Crna Gora u proteklom periodu zaista dosljedno insistirala na sprovođenju svih onih preporučenih javno zdravstvenih mjera, koje prekidaju taj lanac transmisije i na vakcinaciji. Naravno, ovaj rezultati i rekla bih zajednički uspjeh i građana i vlasti CG je nešto što bi svakako trebalo posmatrati i interpretirati u širem kontekstu, i što se tiče tog šireg konteksta, na globalnom nivou mi vidimo zaista neke dobre i ohrabrujuće trendove. Vidimo da u proteklin 7-8 sedmica vidimo taj neki trend opadanja i broja slučajeva novooboljelih i smrtnih slučajeva - kazala je Brajović.
Upitana da li je ohrabrujući podatak to što je u Crnoj Gori dato više od 288 hiljada doza vakcina, Brajović kaže:
- Što se tiče regiona i Evrope distribuirano je negdje oko 530 miliona doza vakcina i u suštini na nivou regiona i Evrope mi vidimo značajne razlike kada je riječ o obuhvatu vakcinacijom od 0 do neki 60% vakcinacijom. Ono što vidimo je da je taj neki prosjek obuhvata vakcinacijom i prvom i drugom dozom tu negdje oko 20 procenata. Ono što nas u SZO posebno zabrinjava, jeste taj veliki jaz između obuhvata vakcinacije u zemljama visokog nivo i u zemljama niskog nivoa razvoja. I najnoviji podaci ukazuju na to da je broj administriranih vakcina u visoko razvijenim državama 63 puta veća u odnosu na zemlje niskog nivoa razvoja - navodi Brajović.
Nesporna je činjenica da su nacionalne vlasti uložile izuzetno velike napore, ali uprkos tome, ističe Brajović, Crna Gora se suočava sa velikim brojem izazova kada je posrijedi sprovođenje imunizacije.
- Tu prije svega mislim na ograničene količine vakcina, problemi u smislu dostupnosti, imamo takođe veliki pritisak antivakcinalnog lobija, koji se onda transformiše u situaciju da naši građani, kao i svugdje u svijetu oklijevaju da prime vakcinu - navodi šefica SZO za Crnu Goru.
Na pitanje da li će Crna Gora na jesen platiti sadašnje popuštanje mjera, Brajović poručuje da imamo razloga za optimizam, ali to treba da bude oprezan optimizam.
- Pa mislim da Crna Gora nakon značajno popravljene epidemiološke situacije svakako ima razloga za optimizam i jedan veći nivo samopouzdanja, ali bih ja rekla da to treba da bude jedan oprezni optimizan, jer daleko smo mi od kraja pandemije. Rizik od infekcije jeste nešto niži, ali daleko od toga da je nultog nivoa - kazala je Brajović.
Navela je da je delta soj virusa registrovan u 33 zemlje regiona Evrope.
- Mislim da je negdje i realno očekvati, da je u principu samo pitanje trenutka, neke naše procjene su s obzirom da vidimo da se intezivira transmisija, naše procjene su da će za nekoliko sedmica ili par mjeseci, delta soj biti uspostavljen kao dominantan soj u cirkulaciji - ističe Brajović.
Sve vakcine koje je prekvalifikovala SZO i koje su odobrene od Evropske agencije za ljekove, i dalje su djelotvorne i učinkovite na visokom nivou, u smislu da sprečavaju tešku kliničku sliku, teže simptome i smrtni ishod, poručuje ona.
Zbog toga je, zaključuje, veoma bitno vakcinisati se, kao i pridržavati se javno zdravstvenih mjera – Distanca, ruke, maska.