Politika

Bošković: Pandemija dezinformacija opasnija od pandemije virusa

Pandemija dezinformacija opasnija je od pandemije virusa, jer ćemo se sa virusom izboriti, a pandemija dezinfomacija će se nastaviti, pogotovo, kako se budemo približavali izborima, kazao je u intervjuu za Dnevne novine ministar odbrane Predrag Bošković.

Bošković: Pandemija dezinformacija opasnija od pandemije virusa Foto: gov.me
Izvor

“Međutim, i na to ćemo imati odgovor, kao i do sada i iz ovoga izaći kao pobjednici, jer već imamo značajno iskustvo u borbi sa dezinformacijama i određene alate da se borimo protiv istih”, naglasio je Bošković.

DN: Sa kojim se sve izazovima suočavala VCG od početka dešavanja sa korona virusom u Crnoj Gori?

Bošković:Vojska Crne Gore uvijek je bila u službi građana, pa je tako i u ovoj teškoj i izazovnoj situaciji. Naši pripadnici su bez prestanka na terenu od uvođenja prvih mjera, od kada su Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost angažovani u borbi protiv širenja COVID19. I kao što i dolikuje vojsci jedne države, jasno i odlučno smo odgovorili izazovu, zajedno sa drugim institucijama. Prioritet su građani i njihovo očuvanje zdravlja, o čemu prvenstveno brinu zdravstveni radnici, kojima bi svi trebalo da budemo zahvalni. Imamo dobro obučenu vojsku, koja je spremna i opremljena da odgovori mnogim izazovima. Na tome godinama intenzivno radimo, ulažemo u obuku pripadnika, opremu, infrastrukturu. Koliko je to važno, posebno je jasno u kriznim situacijama, poput ove sa kojom se suočavamo. Sada, na primjer, imamo helikoptersku eskadrilu koja u punom kapacitetu može da izvodi medicinsku evakuaciju, uz poštovanje svih procedura za održavanje pacijenata u životu. I takvih akcija je bilo u proteklim danima. Kada je riječ o čuvanju karantina, moram istaći da između ljudi koji se tamo nalaze i vojnika vlada obostrano poštovanje.

DN: U koje sve aktivnosti je Vojska uključena? Koja su sredstva bila korišćena? Koliko pripadnika VCG je učestvovalo u aktivnostima?

Bošković:Dvjesta momaka i djevojaka, pripadnika Vojske Crne Gore svakodnevno je raspoređeno na različitim zadacima koji se tiču borbe protiv širenja korona virusa. Širok je raspon obaveza, od fizičkog obezbjeđivanja karantina, gerontoloških centara, dekontaminacije vozila, objekata, ljudi, do helikopterskog transporta ugroženih, medicinske opreme, kao i dostavljanja pomoći stanovništvu u saradnji sa Crvenim krstom. Posebno značajan je rad službe za hemijsko, biološko, radiološko, nuklearnu odbranu (HBRNO), koja je formirala tri stacionarne stanice za dekontaminaciju u Danilovgradu, Baru i Igalu. Aktivni su i mobilni timovi za dekontaminaciju koji obilaze mnoge opštine. Kao što ste mogli i da vidite, oni vode računa o zdravstvenim ustanovama, kasarnama, ali i javnim ustanovama, poput Komanskog mosta. Timovi su svakodnevno na terenu, predano rade svoj posao, kako bi smanjili mogućnost infekcije. Koliko su aktivni, govori podatak da je do sada dekontaminirano gotovo 665 različitih vrsta transportnih sredstava, autobusa, kombi, putničkih i teretnih vozila i helikoptera, kao i 410.000m2 različitih površina.

DN: Kako komentarišete ocjene koje su se mogle čuti sa pojedinih adresa da angažovanje VCG nije bilo potrebno u ovoj situacji, s obzirom da nije bilo proglašeno vanredno stanje? Koliko je značajna uloga VCG u suzbijanju širenja korona virusa?

Bošković:Vojska je i ranije bila angažovana kada je bila neophodna pomoć civilnim institucijama i bez proglašenja vanrednog stanja. Sjetimo se požara 2017, zatim obezbjeđenja granice od nekontrolisanog priliva migranata itd. Upravo je pomoć civilnim institucijama i stanovništvu jedna od tri misije Vojske Crne Gore. Iako glavni teret borbe protiv korona virusa nose zdravstvene institucije, uloga VCG izuzetno je značajna u suzbijanju njegovog širenja, prije svega aktivnostima specijalizovanih formacija, kao što je Služba HBRNO (hemijsko, biološko, radiološko, nuklearna odbrana) koja je zadužena za dekontaminacije ili helikopterska eskadrila, čiji su kapaciteti za medicinski i drugi transport najbolji u zemlji. Vojska Crne Gore je institucija koja je dobro organizovana i čiji su pripadnici obučeni da brzo i efikasno odgovore izazovima koje i ova situacija stavlja pred njih, što se pokazalo od prvog dana, tako da je angažovanje VCG potpuno opravdano u takvim momentima.

DN: Pandemija korona virusa bila je još jedna tema koja je u dijelu medija, društvenih mreža, iskorišćena za širenje dezinformacija. Crnoj Gori je spočitavano da krije podatke o broju zaraženih i umrlih, pokušavali da diskredituju podršku NATO-a… Vaš komentar?

Bošković:Crna Gora u kontinuitetu je već duži niz godina na udaru raznih dezinformacionih kampanja, tako da se nije moglo očekivati da u ovoj situaciji budemo izuzeti od toga. Početkom godine to je posebno bilo izraženo kada je bio aktuelan Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koji je iskorišćen za obračun sa Crnom Gorom kao građanskom državom i njenom evropskom budućnošću. Sada je pažnju javnosti zaokupirala aktuelna pandemija, koja je najveći izazov koje je čovječanstvo pogodilo u zadnjih 75 godina. I naravno da je plodno tlo za razne teorije zavjera ili kampanje dezinformacija koje su usmjerene na to da se diskredituju državni organi i institucije, kako bi se Crna Gora predstavila kao nesposobna i nejaka da se suoči sa takvim izazovom. Najbolji demantiji toga su rezultati mjera koje je preduzela Vlada Crne Gore kao odgovor na pandemiju.

Na kraju, svakako će se pokazati da je pandemija dezinformacija opasnija od pandemije virusa, jer ćemo se sa virusom izboriti, a pandemija dezinformacija će se nastaviti, pogotovo, kako se budemo približavali izborima. Međutim, i na to ćemo imati odgovor, kao i do sada i iz ovoga izaći kao pobjednici, jer već imamo značajno iskustvo u borbi sa dezinformacijama i određene alate da se borimo protiv istih. Danas paralelno sa ovom infodemijom, svi se intenzivnije bave raskrinkavanjem lažnih vijesti, što ohrabruje. Ono što je, takođe, pozitivno je da su se društvene mreže, koje su jedan od glavnih kanala za njihovo širenje, uključile u tu borbu. Zato, kao i do sada, borićemo se sa tim i uvjeren sam, izaći kao pobjednici.

DN: U kojim će sve aktivnostima VCG učestvovati u narednom periodu?

Bošković:Vojska će nastaviti, kao i do sada, da pruža podršku drugim institucijama redovnim dekontaminacijama, obezbjeđivanjem karantina, transportnim kapacitetima i slično. Ne treba zaboraviti da naši pripadnici redovno učestvuju u dostavljanju pomoći stanovništvu koje se nalazi u nepristupačnim područjima, kao i da su plovila Mornarice u pripravnosti za slučaj da treba doći do naših građana vodenim putem. Naravno, ukoliko bude potrebe, Vojska Crne Gore će se još obimnije angažovati kako bi pomogla građanima i državi u borbi protiv korona virusa.

DN: Kakve su aktivnosti u planu kada je riječ o misijama NATO? Da li je planiran povratak naših vojnika u Avganistan i Letoniju?

Bošković:Pandemija korona virusa ne utiče negativno na rad kontingenata Vojske Crne Gore u misiji “Odlučna podrška” u Avganistanu i NATO aktivnosti „Isturenog pojačanog prisustva” u Letoniji. Svi njihovi zadaci realizuju se prema smjernicama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, kao i onima koje su izradile NATO komande. Naravno, razvoj situacije u svijetu koja se tiče pandemije korona virusa pomno se prati, tako da će se i buduće odluke o angažovanju naših pripadnika u međunarodnim operacijama donositi u skladu s tim.

DN: Kako ocjenjujete pomoć koju je NATO uputio Crnoj Gori u cilju suočavanja sa epidemijom korona virusa? Kako generalno ocjenjujete kooperaciju NATO saveznica u borbi protiv pandemije?

Bošković:Kako je kazao generalni sekretar Alijanse, Jens Stoltenberg, NATO je stvoren da odgovori na krize. Doduše, nikada kriza nije bila ovako globalna, ali i ovog puta Alijansa je pokazala da ostaje posvećena temeljnim vrijednostima, odnosno zaštiti stanovništva. Od kada je u cijelom svijetu nastupila COVID19 kriza, pokazan je visok stepen jedinstva i solidarnosti saveznica. To je konstatovano i na nedavno održanom (putem video linka) sastanku ministara odbrane članica NATO. Alijansa je na raspolaganje stavila svoje kapacitete kako bi pružila podršku pri transportu neophodnog materijala i opreme, kao i oko koordinacije vojne pomoći među saveznicima. Takođe, aktivno se radi na iznalaženju najboljih rješenja na suzbijanju pandemije kroz sveobuhvatan pristup i saradnju sa međunarodnim partnerima, u prvom redu UN i EU.

Još jednom moram da istaknem da je solidarnost saveznika NATO-a od izuzetne važnosti u djelovanju protiv bilo kojeg oblika krize, što se pokazalo i u ovoj situaciji. Više savezničkih zemalja Crnoj Gori je ponudilo pomoć ili obezbijedilo vrijedne donacije, kako u medicinskoj opremi i sredstvima, tako i kroz transportne kapacitete. Jedan od primjera solidarnosti je i činjenica da nam je Hrvatska izašla u susret organizujući transport naših vojnika iz Avganistana. Takođe, značajna je pomoć SAD, Holandije, Turske, Velike Britanije…

Ukoliko bude bilo potrebe za većom podrškom NATO, tražićemo je, ali se iskreno nadam da do toga nećemo doći, jer opet kažem, pravovremeno smo sproveli mjere, koje daju rezultate.

Jedan službenik Ministarstva odbrane pozitivan na Covid-19

DN: Da li je među pripadnicima VCG ili Vašeg resora bilo zaraženih korona virusom? Kakvo je zdravstveno stanje naših vojnika u međunarodnim misijama?

Bošković:U Vojsci Crne Gore nema zaraženih i to je od izuzetnog značaja za nas. Vojska je među prvima na liniji fronta, momci i djevojke su izloženi riziku, ali odolijevaju zahvaljujući znanju i predostrožnosti. Određeni broj njih bio je u karantinu, dakle oni koji su došli iz inostranstva, sa službenih zadataka, iz misija i slično. Sada je situacija takva da imamo dva pripadnika u samoizolaciji i jednog u karantinu.

Pripadnici VCG koji se nalaze u međunarodnim misijama i aktivnostima dobrog su zdravstvenog stanja, i među njima nema zarazenih.

Jednom oficiru VCG, koji je angažovan kao štabni oficir u misiji “Atalanta”, određen je boravak u karantinu u Španiji radi predostrožnosti, jer je njegov kolega iz stranih oružanih snaga, koji je bio dio štaba, bio pozitivan na korona virus. Ipak, testiranjem je utvrđeno da je naš oficir negativan na korona virus i nastaviće sa zadacima u toj misiji.

Jedan službenik Ministarstva odbrane, koji se nalazi u misiji KFOR, u petak je pozitivno testiran na prisustvo aktuelnog virusa, ali je bez simptoma. U subotu je u našoj organizaciji evakuisan u Crnu Goru i nalazi se u karantinu predviđenom za takve slučajeve i dobrog je zdravstvenog stanja.

Portal Analitika