Muzika

Crnogorski pijanista se u dalekoj zemlji bavi pedagogijom

Boris Kraljević: Singapur primjer pametnog dejstvovanja u borbi sa moćnim, nevidljivim neprijateljem

Crnogorski pijanista svjetskog ugleda, umjetnički direktor Međunarodnog festivala Dani muzike u Herceg Novom, Novljanin Boris Kraljević, živi danas u Singapuru, gdje se bavi pedagogijom, kao samostalan pedagog i predavač na majstorskim kursevima u Aziji i Evropi. Predavao je na Nanyang Academy of Fine Arts u Singapuru (u saradnji sa Kraljevskim Koledžom za Muziku u Londonu) na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Akademiji lepih umetnosti u Beogradu, te na Muzičkoj Akademiji na Cetinju.

Boris Kraljević: Singapur primjer pametnog dejstvovanja u borbi sa moćnim, nevidljivim neprijateljem Foto: Radio Jadran
Radio JadranIzvor

Otkriva za portal Radija Jadran sve ono što radi i o čemu razmišlja u dalekom Singapuru dok traje pandemija korona virusa:

-Prošlo je nedjelju dana otkako ste mi se javili sa Radija Jadran, sa prijedlogom da napišem nešto o mojoj ličnoj i singapurskoj sadašnjici, ovih koronavirusnih dana. Razmišljao sam kako da se uljudno zahvalim na pažnji i izvinim, a da nikoga ne uvrijedim, jer smatram da je već neko vrijeme svima dosta i preko glave priče o koronavirusu…političari, eksperti, mnogobrojni ljudi najrazličitijih profesija, manje ili više pozvani da iskazuju sud o ovome što nas je sve snašlo se, čini mi se, svakog minuta smjenjuju na svim sredstvima komunikacije.

Naravno, među njima ima pametnih, kompetentnih i interesantnih ljudi. Međutim, toliko svega, vrlo često kontradiktornog, je objavljeno, da posljednjih dana, kada vidim naslove poput “Koliko će sve trajati” , “Evo koliko će zaista sve trajati”, “Kako poslije korone”, “Sve će biti drugačije” i slično, ne čitam i pomislim – Dosta više, ostavite nas na miru !

U isto vrijeme, mišljenja uvaženih medicinskih stručnjaka, najprije epidemiologa, se računaju kao još jedna suvoparna informacija ili dio statistike, a zapravo je to jedino relevantno i vrijedno pažnje.

Najčudnovatije su mi teorije o drugačijoj, boljoj i svijetlijoj budućnosti “nakon svega” … Zaista? To jest, nepošteni će postati pošteni, glupani pametni, primitivci kultivisani, bahati pristojni, a loši dobri … … … ? Ja ne mislim da hoće. I, uopšte ne mislim da će po bilo kojoj osnovi biti bolje, a zaista bih volio da nisam u pravu. Od početka epidemije imam mišljenje o nastanku i razvoju COVID-19, ali svoje misli dijelim sa vrlo malim brojem bliskih prijatelja.

Vlada Singapura uložila preko 39 milijardi eura(!) da bi suzbila epidemiju

I tako, Singapur. Svoju izvanrednu reputaciju ovaj grad-država podržava i tokom pošasti, koja je zadesila bezmalo čitavu planetu i zaista predstavlja primjer pametnog dejstvovanja, onoliko i kako je to moguće u borbi sa moćnim, nevidljivim i nepredvidljivim neprijateljem.

Govorim iz sopstvenog iskustva i iskustva ljudi, sa kojima kontaktiram – jedino se razmatraju i slijede činjenice i upute Vlade Singapura, koje svi dobijamo putem medija ili drugih sredstava komunikacije. Političari su krajnje odgovorni i obraćaju se građanima samo po potrebi, uvijek jasno i sažeto, bez imalo patetike i ikakve namjere da bilo kako profitiraju, već samo da pomognu da svi skupa, što je moguće bezbolnije i mirnije, doživimo kraj pandemije. Upravo to i ima za rezultat činjenicu da je povjerenje u rad Vlade veliko, a preduzete mjere se poštuju i doživjavaju kao neophodnost i za dobrobit svih.

Premijer Lee Hsien Loong se ne često pojavljuje sa saopštenjima, ali, kada se obrati građanima i žiteljima Singapura, to je uvijek krajnje jasno i ohrabrujuće, sa suštinski bitnim činjenicama i smjernicama šta i kako dalje.

Donedavno je situacija bila relativno mirna i uglavnom je na mali broj novozaraženih bio, uglavnom, isti ili približan broj izliječenih i otpuštenih iz bolnica. Na oko 720 kvadratnih kilometara, živi preko pet i po miliona ljudi, ali, nikada nije bio upitan dovoljan broj mjesta za smještaj zaraženih ili, recimo, broj respiratora. To je sve pažljivo isplanirano i realizovano prije nego je epidemija uzela maha.

Do posljednjeg momenta se odlagalo zatvaranje mjesta povećanog rizika, poput bioskopa ili barova, iz jasnog razloga – oni, koji su tamo zaposleni su sada bez posla. O tome se stalno diskutuje i izvještava o načinima pomoći svima pogođenima neizbježnim mjerama. Prema zvaničnim informacijama, Vlada Singapura je dosad uložila 60 milijardi singapurskih dolara, što je ekvivalent oko 39 milijardi (!) eura, za borbu protiv epidemije, kao i za saniranje posljedica. Najavljena su i dalja ulaganja.

Gradilišta nova žarišta inficiranih

U prethodnih par dana, pojavila su se nova žarišta u smještajima za radnike na gradilištima, što je dovelo do naglog porasta broja zaraženih. U Singapuru se svakodnevno nešto gradi, renovira ili uljepšava i procjena je da ovdje boravi oko tristo hiljada radnika, uglavnom iz Indije, Bangladeša i Mjanmara, tako da je jasna velika zabrinutost ovim povodom i novi niz mjera bezopasnosti.

Trenutno su strogo zabranjene sve vrste međusobne direktne komunikacije, bilo kakve posjete, osim rodbini starijeg uzrasta. Rade samo prodavnice prehrambenih proizvoda, kao i svi mnogobrojni restorani, ali isključivo za uslugu “za ponijeti “, dakle bez nenužnog zadržavanja u objektu, ali i bez dodatnih restrikcija radnog vremena. Mreža vrlo efikasnog gradskog saobraćaja, koja, pored ostalog, uključuje i više linija metroa, za sada radi bez ikakvih izmjena. Interesantno je da nema zabrane posjete parkovima, kao i rekreacije, naravno sa obavezom održavanje distance od 2 metra, o čemu vode računa zaposleni u parkovima. Za narušavanje novih pravila su predviđene novčane i druge sankcije. S obzirom da se sankcionisanje i inače u Singapuru dosljedno sprovodi, mislim da je veoma mali broj raspoloženih za narušavanje pravila, posebno ovih dana.

On line nastava novi izazov za mene i studente

Panike nema, a upravo zbog postepene i razumne primjene ograničavanja, stiče se utisak da je većina građana psihološki spremna i za dalja ograničenja, bude li potrebno. Od 7. aprila, kompletna nastava, na svim nivoima, se odvija u online režimu. Od mojih aktuelnih i bivših studenata, koji su zaposleni u osnovnim i srednjim školama, te na Nacionalnom Univerzitetu Singapura, saznao sam da su tome prethodile vrlo ozbiljne pripreme i da se većina nastave održava u direktnom kontaktu pedagoga i grupe učenika, odnosno studenata.

Ja sam se novim uslovima prilagodio, neočekivano i za mene samog, lako. Smatram da ništa suštinski ne može da zamijeni komunikaciju sa studentom u živom kontaktu. Međutim, upravo je prednost individualne nastave, i već ostvarenog kontakta i razumijevanja sa studentom, činjenica da je moguća vrlo kvalitetna saradnja i u novonastalim okolnostima. Baš danas sam komentarisao sa kolegom, profesorom klavira, da će, ukoliko ovo potraje, pojedini studenti u potpunosti, ili blizu tome, savladati vrlo zahtjevne kompozicije, imajući samo online nastavu. To će i za mene i za njih biti sasvim novi izazov i iskustvo.

Najmanje me brine pomjeranje Dana muzike, najviše posljedice pandemije

Dani Muzike- još jedna tema na koju je ovih dana skoro neprimjereno razgovarati, imajući u vidu nevolju, koja nas je sve zadesila, i kojoj se, u ozbiljnim mišljenjima i diskusijama, ne nazire skori kraj. Lista prestižnih manifestacija klasične muzike, koje su za ovu godinu otkazane ili odgođene, je, širom svijeta, sve duža. Oni uporniji i sa više optimizma, su odgodili održavanje na neko kraće vrijeme, pa taj termin nanovo pomjeraju … Najugledniji Festival u regionu, Dubrovačke Ljetnje Igre, su obavijestili javnost da su zaustavili prodaju karata, te da su izvjesne izmjene u terminu održavanja Festivala (tradicionalno, Ljetnje igre se odvijaju od 10. jula do 25. avgusta), kao i u izboru umjetnika i repertoara.

Zajedno sa saradnicima iz Herceg Festa sam, kao i svih prethodnih godina, blagovremeno obavijestio predstavnike Opštine, na čelu sa g. Katićem, kao i Ministarstvo kulture Crne Gore o programu, koji se sastoji od serije brižljivo planiranih koncerata, sa učešćem sjajnih umjetnika iz više zemalja Evrope i Azije. Program Festivala naravno uključuje i koncerte posvećene velikom Ludvig van Betovenu i obilježavanju 250 godina od rođenja genijalnog kompozitora, kao i program sa učešćem mladih novskih umjetnika. Radujem se i nastavku ne tako davno obnovljene saradnje sa Muzičkom Školom Herceg Novi, koja je već dala lijepe rezultate i ima veliku podršku novskih ljubitelja kulture. Realizacija novih ideja i planova je samo odgođena, i, siguran sam, biće novi podstrek za mlade novske muzičare i kolege pedagoge. Prostakluku, bahatosti i primitivizmu nema mjesta u kulturnim sredinama i iskreno se nadam da će se Novi i toj pošasti oduprijeti. Na dugo !

Najmanje se brinem zbog mogućeg pomjeranja termina održavanja Festivala, jer naša vjerna i mnogobrojna festivalska publika, Novljani najprije, željno iščekuje još jedan praznik muzike.

Brine me razvoj i rasplet ovoga što se upravo dešava i kakve će posljedice ostaviti na sve, pa i na kulturu. U tome nisam usamljen i želim nam svima da se uspješno nosimo sa izazovima i iz svega izađemo bolji i jači !

Novosti iz rodnog grada i države redovno pratim preko portala Radija Jadran i Radio Televizije Herceg Novi.

Što se poruke uvaženim slušaocima i čitaocima Radija Jadran tiče – ne poručujem nikome ništa! Oni odgovorni i savjesni već vrlo dobro znaju kako se ispravno ponašati u ovoj situaciji, a ostalima je zaludu govoriti.

Veliko poštovanje izražavam medicinskim radnicima za njihovu hrabrost, nesebičnost, požrtvovanje i, prije svega, ljudskost i dobrotu.

Svima koji ispovijedaju hrišćanstvo želim sretan svijetli praznik Uskrs, a svima skupa nam želim da nam Bog pomogne i sačuva nas !

Portal Analitika