Zdravlje

Bolnica Meljine: Opremljena Covid ambulanta, tri radnika preboljela koronu

Kao i sve zdravstvene ustanove i OB Meljine je u prisustvu epidemije u riziku od razboljevanja i onako deficitarog kadra. Do sada su dva nemedicinska radnika i jedan zdravstveni radnik bili pozitivni na corona virus, ali je izvor infekcije kod njih bio van radnog mjesta, kaže za Radio Jadran izvržna direktorka Bolnice Meljine, dr Olivera Elez.

Bolnica Meljine Foto: Radio Jadran
Bolnica Meljine
Radio JadranIzvor

- Prebolovali su lakšu formu bolesti i nakon negativnog PCR testa su se svi vratili na posao. U par navrata smo imali kontakt zaposlenih na drugim odjeljenjima sa pozitivnim pacijentima kako ambulantno tako i u odjeljenjima a i nakon testiranja svih izloženih nismo imali više pozitivnih ni oboljelih – ističe Elez.

Covid centar za primorje je bolnica u Baru, ali kako se priprema Bolnica Meljine u slučaju potrebe?

- U bolnici Meljine je od početka epidemije u posebnom objektu formirana COVID ambulanta uz koju su od juna opremljene prostorije za observaciju i dvije sobe sa ukupno 4 postelje za liječenje lakših do srednje teških pacijenata – navodi Elez.

Trenutno je u ambulanti na liječenju jedan pacijent koji je vjerovatno COVID slučaj klinički, ali nijesu dobili još pozitivan PCR test.

Planirano je da se pacijenti po dobijenom pozitivnom PCR testu premjeste u OB Bar na dalje liječenje. U slučaju potrebe i vitalno ugroženih pacijenata omogućili smo fizičko odvajanje dijela Intezivne njege internog odjeljenja sa tri postelje – objašnjava dr Elez.

Stižu dva respiratora i pomoć iz KCCG

Krajem avgusta ustanovi su obećana prilikom dolaska delegacije KC CG, odnosno predstavnika NKT-a dva respiratora.

- Na sjednici kriznog štaba je donesena odluka da KC CG ustupi Bolnici nedostajuću opremu, te dva respiratora očekujemo u nardnih dva-tri dana kada se orgaizuje njihov transport i montiranje – ističe Elez.

Ona je dodala da Klinički centar već duže vrijeme kadrovski pomaže bolnicu.

- Pored opreme u prethodnom periodu od KCCG smo imali ispomoć i u kadru i to u više navrata u vidu specijaliste opšte hirurgije i ginekologa , a već duže vrijeme radiolozi KC povremeno rade u našoj bolnici. Pored ljekara iz KC imamo i ljekare iz drugih zdravstvenih ustanova – navodi Elez.

Ipak, već dugo Bolnica Meljine kuburi sa kadrom i nedostatkom opreme. Bilo je za očekivati, da se bez obzira na neriješen status, u tom smislu u posljednje vrijeme popravilo stanje, s obzirom da se pogoršava i situacija sa epidemojim korona virusa.

- Bolnica Meljine već dugo ima nedostak kadra i opreme što u uslovima epidemije dodatno otežava rad i funkcionisanje. Tokom epidemije imamo redovno snadbijevanje ličnom zaštitnom opremom i sredstvima za dezinfekciju. Pored organizovanja posebnog odjeljenja za oboljele od COVID-19 iz donacije smo obezbijedili nabavku aparata za gasne analize i acidobazni status koji je neophodan za praćenje stanja respiratorno ugroženih pacijenata i metaboločkih poremećaja. Tako da uz dva respiratora iz KC možemo tu vrstu pacijenata u potpunosti da zbrinemo za planirane kapacitete. U posljednje vrijeme popunjen je deficit srednjeg medicinskog kadra, ali bolnica i dalje ima nedovoljan broj ljekara naročito u hirurškoj grupi. U slučaju povećanog obima posla oslanjaćemo se na pomoć iz KCCG koji trenutno pruža kadrovsku ispomoć svim Opštim bolnicama u CG kojima je to potrebno – objašnjava Elez.

Obustavljeni ambulantni pregledi

Sva odjeljenja bolnice u potpunosti funkcionišu, naravno uz pojačan oprez i mjere zaštite, ali prisustvo epidemije komplikuje rad ambulanti i dijagnoistike jer se uglavnom svodi na zbrinjavanje hitnih slučajeva.

- Nakon prvog talasa epidemije intezivirali smo ambulantne preglede, ali se oni sad ponovo odlažu tako da smo uz i onako mali broj ljekara u značajnom zaostatku. Čim se epidemiloška situacija poboljša nastojaćemo da ubrzamo ambulantne preglede i potrebnu dijagnostiku, jer bez obzira na trenutno smanjen broj hospitalizovanih pacijenata, građani i dalje boluju od istih bolesti kao i prije epodemije i imaju iste potrebe. Ova situacija odlaže i naše stalne usluge kao što je skrining kolorektalnog karcinoma, pojedine operacije, te je neophodno da se pojava novih oboljelih značano smanji da bi OB Meljine, kao i čitav zdravstveni sistem mogli ponov da pružaju sve one usluge koje su predviđene ugovorom – navodi Elez.

Prema njenim riječima, moramo pretpostaviti da će virus corona i dalje biti u našoj populaciji, ali se mora uspostaviti kontrola prenosa i broja oboljelih, pogotovo što dolazi jesenji period kada je pojačana pojava i drugih respiratornih infekcija sa vrlo sličnim simptomima , a kapaciteti bolnice su isti.

Donatori neopravdano “zaobilaze” Bolnicu

Zabrinjava i što status Bolnice, koja je još u stečaju nije riješen, ali se, ipak, ne osipa se medicinski i drugi kadar.

- Tačno status bolnice još nije riješen, ali za razliku od prethodnog perioda nema osipanja kadra, naprotiv, ima dosta novih zaposlenih, a plate su redovne. Međutim, taj neriješeni status otežava bilo kakvo ozbiljnije planiranje, nije moguće planiranje neophodnih specijalizacija, otežana je nabavka potrebne opreme. U ovom periodu epidemije kada su potrebe zdravstvenog sistema izbile u prvi plan i kada su mnoge bolnice dobile značajne donacije OB Meljine je zbog svog neriješenog statusa nije bila mjesto za donacije. Svi koji su pokazali prvo interesovanje su izrazili zabrinutost šta će biti sa opremom u slučaju promjene statusa bolnice. Objasnili smo da oprema ne mora biti poklonjena bolnici već samo ugovorom ustupljena na korišćenje, a u slučaju bilo kakve promjene statusa ona može biti usmjerena u neku drugu ustanovu - priča Elez.

U Bolnici se nadaju da donacije dobronamjernih ljudi neće više zaobilaziti OB Meljine kako bi osoblje ove ustanove moglo da radi sa boljom opremom i da pacijenti dobiju kvalitetniju uslugu u skladu sa trenutnim mogućnostima struke.

Portal Analitika