Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Boljević: Vlada specifikaciju softvera označila stepenom tajnosti, Komisija pravi duplu bazu softvera

Sudski vještak za elektroniku i telekomunikacije upozorio da se potvrđuje sumnja da se popis stanovništva u Crnoj Gori kontroliše iz susjedne države

Boljević: Vlada specifikaciju softvera označila stepenom tajnosti, Komisija pravi duplu bazu softvera

Boljević je kazao da je, prema njegovim saznanjima, Komisija softver odlučila da kreira na osnovu člana 26 b, koji je Skupština naknadno unijela u Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, umjesto na osnovu člana 26 a, koji je dogovoren sporazumom vlasti i opozicije. Boljević ističe da Vlada nema apsolutno nijedan opravdan tehnički, pravni ili bezbjednosni razlog za odluku da specifikaciju softvera označi stepenom tajnosti

Boljević: Vlada specifikaciju softvera označila stepenom tajnosti, Komisija pravi duplu bazu softvera Foto: PR Centar
PobjedaIzvor

Vlada Crne Gore stavila je oznaku tajnosti na specifikaciju softvera za provjeru popisnih podataka, koji se kreira na način da će to softversko rješenje sadržati bazu popisnih podataka i kopiju te baze, a građani će moći da pristupe isključivo kopiji, ali ne i osnovnoj bazi, saopštio je Pobjedi sudski vještak za elektroniku, telekomunikacije i član Predsjedništva Crnogorske evropske partije Predrag Boljević.

Na tom softverskom rješenju radi Komisija koju je na, zahtjev opozicije, obrazovala Vlada, a sa čijeg je čela u četvrtak istupio Boris Marković, koji je na tu poziciju postavljen, takođe, na prijedlog opozicije.

Marković juče nije odgovarao na telefonske pozive Pobjede, ali nam je u izjavi dan ranije objasnio da je razlog njegove ostavke to što „softver neće provjeravati podatke“ i što Komisija „ne radi ono što je odlukom Vlade definisano“.

Promjena člana

To je, u izjavi za Pobjedu, potvrdio i Boljević navodeći da je, prema njegovim saznanjima, Komisija softver odlučila da kreira na osnovu člana 26 b, koji je Skupština naknadno unijela u Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, umjesto na osnovu člana 26 a, koji je dogovoren sporazumom vlasti i opozicije.

Boljević ističe da Vlada za odluku da specifikaciju softvera označi stepenom tajnosti nema apsolutno nijedan opravdan tehnički, pravni ili bezbjednosni razlog.

"To nesporno ukazuje da je đavo odnio šalu i da se sprema, vojničkim žargonom rečeno, manevar kojim će se spinovanjem skrenuti pažnja sa glavnog pravca udara. Naime, Vlada ovim neutemeljenim i neosnovanim manevrom želi izradu trivijalnog softvera, koji će slabo čemu služiti, osim zavaravanju širokih narodnih masa da mogu nešto kontrolisati, ostaviti vrijeme da njihovi koalicioni partneri u tišini izvrše promjene Ustava i krenu u derogaciju atributa crnogorske državnosti", objašnjava Boljević.

Upozorava i da bi prvi korak u tom pravcu bila realizacija nedavne najave lidera bivšeg Demokratskog fronta o promjeni člana 13 Ustava, kako bi se srpski jezik u Crnoj Gori i ustavno pozicionirao kao službeni, a sljedeći i izgradnja kapele Karađorđevića na Lovćenu.

BIA u igri

Boljević upozorava i na mogućnost da crnogorska vlada ne kontroliše sve segmente izvršne vlasti i da Monstat, kako kaže, pod dirigentskom palicom srpske bezbjednosne agencije, pokušava da se ovom temom bavi u dane novogodišnjih i božićnih praznika, računajući na prazničnu euforiju, te time završi svoj naum.

"I nakon praznika nas dovedu pred svršenu rabotu. Da nam se poture podaci kreirani u kabinetima tuđih bezbjednosnih službi", kaže Boljević.

Dodaje da postoji i opcija da su u igri oba ova nauma.

"Računajući da su u dosadašnjem procesu uspjeli u svakom segmentu, sem u jednom. Nijesu predviđeli, ponijelo ih pa su, prosto rečeno, prenebregli fakat da je ovo ipak Crna Gora u kojoj su većinska populacija Crnogorci, među kojim je uvijek bio dovoljan broj onih koji znaju, umiju i mogu prepoznati i stati na crtu bilo kome i bilo kojoj službi u njihovom grdnom naumu zatiranja Crne Gore i crnogorske nacije, jezika i crkve", navodi Boljević.

Objašnjava i da upravo dupla baza podataka potvrđuje sumnju da su rezultati popisa bili poznati još prije dvije godine, te da se sada čeka samo zgodan trenutak, mjesto i način da se oni obznane.

"Plašim se da će nas to dovesti ne do protesta uz pjesmu i igru već do nemira. Nešto nijesam spreman da vjerujem da će okupljanjem ispred Skupštine i đe kojom pjesmom, neko, ma ko to bio, opozicioni ili NVO subjekt, moći umiriti uzavrele strasti Crnogoraca, kad se spozna dimenzija prevare, izdaje i nepočinstva i kad na svjetlost dana izbije činjenica da im neko pred nosom otima državu", ističe Boljević.

On najavljuje i kako će, shodno odredbama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, odmah nakon praznika, kod Agencije za zaštitu podataka o ličnosti pokrenuti inicijativu sa zahtjevom donošenja rješenje, kojim će se Vladi naložiti da mu dostavi izvještaje, zapisnike i specifikaciju softvera koje je, kako navodi, već bezuspješno tražio.

Portal Analitika