Crna Gora operativno raspolaže sa jednim protivpožarnim avionom tipa Air tractor, kapaciteta 3.000 litara. Realno, mogla bi da raspolaže sa kapacitetima od 16.500 litara. Dva protivpožarna aviona, prizemljena su zbog opravke, ali i zbog problema u finansiranju, odnosno zbog nametanja javnih konkursa. Tako nešto u avijaciji ne može da funkcioniše. Umjesto za dvije godine, taj problem može da se riješiti za sedmicu ili dvije.
To je gostujući u 24 sata Televizije E kazao prvi vazduhoplovni inspektor Predrag Boljević.
„Reorganizacija u održavanju vazduhoplovstva potrebna je Crnoj Gori, po modelu koji obezbjeđuje operativnost, a štiti od korupcije i zloupotreba“, smatra Boljević.
On kaže da slični modeli održavanja vazduhoplovstva postoje u okruženju i da su primjenjivi na crnogorski pravni okvir. Komentarišući poruku premijera Milojka Spajića da će Vlada pronaći sredstva da kupi makar jedan kanader za požare, Boljević napominje da se takvi vazduhoplovi ne proizvode od 2015. godine, te da je na tržištu nov nemoguće tražiti.
“Ne bih nikoga savjetovao da trguje polovni kanader. Nikako! Međutim, očigledno da savjetnici gospodina Spajića ne poznaju baš ovu oblast”, kaže Boljević.
Ističe da je isplativije da država nabavi Air tractore, avione koji se koriste u većini zemalja koje imaju problema sa požarima.
“Novi model aviona DHC-515 FIREFIGHTER, kanadske kompanije De Havilland, nosivosti 6.000 litara, košta oko 50 miliona eura. Avion Air tractor, nosivosti 3.000 litara, košta četiri miliona eura. Za jedan kanader mogu se kupiti deset Air tractora, koji će nositi 30 tona,” objašnjava Boljević.
Smatra da bi Crna Gora mogla da se ugleda na slovenački model i razvije posebna Službu za gašenje požara.
“Air tractori su vazduhoplovi sa kojima imamo iskustvo, imamo pilote, instruktore. Za kanadere nemamo ništa od toga. Za sve vrste požara u Crnoj Gori, Air tractor je dovoljan. Zapravo, kada bi koordinisano djelovala serija od četiri do osam takvih vazduhoplova, nema tog požara u Crnoj Gori koji ne bi za dan ugasili. Konfiguracija zemljišta u Crnoj Gori je takva da je više pogodna za Air tractor nego kanader. Zamolio bih premijera Spajića da ne baca pare na kanader, već ga preusmjeri na Air tractore, koje možemo dobiti za godinu, dvije, a kanader, i sve da imamo te novce prije 2030. godine ne možemo dobiti”, ističe Boljević.
Dva helikoptera koje ima MUP i tri koja ima Vojska Crne Gore kapaciteta su oko 7.500 litara, kaže Boljević. On objašnjava da Bell helikopteri imaju razvijene posebne tankove, kapaciteta do 1.500 litara, koje je moguće puniti i iz cistijerne.
“Sva priča o gašenju požara u Crnoj Gori nije praćena adekvatnom kadrovskom, stručnom organizacijom službe. Neko mora da radi plan, neko mora da sa zemlje nadzire požarište, navodi avione, ima u vidu šta je i gdje prepreka. Zbog toga su stradala naša dva Air tractora, zato što nije bilo kvalitetnog upravljanja sa zemlje. Da smo imali kvalitetno navođenje, do toga apsolutno ne bi moglo doći,” kaže vazduhoplovni inspektor.
Crna Gora može računati na pomoć u gašenju požara, ali ne džabe. Sve se, objašnava Boljević, plaća.
“Sat leta kanadera je 5.000 dolara. Mi možemo da iznajmimo kanadere, kad nam treba, od naših komšija Hrvata, pod uslovom da ih ne ljutimo. Ali niko to ne radi za džabe. Neko mora to da plati. Mislim da bi umjesto trke za kupovinom polovnih kanadera, prije svega trebalo da razmislimo, sjednemo i dogovorimo kako da se reorganizujemo, kako da pomognemo MUP-u, da razmislimo da li treba da se formira posebna jedinica, da li da se formira privatno-javno partnerstvo, da li da se kao treća strana uključi vojska sa njihovim kapacitetima, pilotima i da na taj način narednu sezonu sačekamo sa makar 17.000 litara raspoloživih kapaciteta za gašenja požara. Sad imamo 3.000 a sa 17.000 litara nema tog požara koji ne možemo ugasiti,” zaključio je Boljević.