Glavne teme sastanka su veza pandemije Covid 19 i globalne politike biodiverziteta, kao i pitanje klimatskih promjena i ispunjenje ciljeva iz Pariskog sporazuma.
Ukazano je na to da je u svijetlu pandemije COVID-19 presudno bolje razumijevanje veze između prirode i čovjeka, da bismo naučili kako da smanjimo rizik od budućih pandemija, kao i da bi na slične pojave epizoda zaraznih bolesti osigurali adekvatan odgovor ispravnom globalnom politikom biodiverziteta. Postavljanje politike biodiverziteta visoko na političku agendu imaće ključnu ulogu da se na 15. sastanku Konferencije država potpisnica Konvencije o biodiverzitetu usvoji novi globalni okvir biodiverziteta nakon 2020. koji mora pružiti adekvatan odgovor na trenutnu krizu.
U odnosu na klimatske promjene, a imajući u vidu da se u decembru 2020. obilježava pet godina od usvajanja Pariškog sporazuma, sve države potpisnice su se obavezale da do kraja godine podnesu ambiciozno ažuriranje svojih nacionalno utvrđenih doprinosa ublažavanju klimatskih promjena. Evropa ima posebnu ulogu u ovoj međunarodnoj obavezi, budući jer je postavila cilj da postane klimatski neutralan kontinent u drugoj polovini ovog vijeka.