„Ono što smo zaključili i na našim sjednicama i u saradnji sa Savjetom roditelja jeste da možemo biti ponosni na prosvetne radnike, koji su po ko zna koji put pokazali posvećenost profesiji i spremnost da se prilagode zarad učenika svakoj situaciji. Sa druge strane, uz ovako ozbiljan kadar ponosni smo i na generaciju učenika koja je prošle godine završila Gimnaziju u uslovima koji su bili kakvi jesu, naravno i na one koji su još uvijek u Gimnaziji, te na prvake koji su se lijepo prilagodili situaciji. U narednom periodu ono što je pred nama jeste da i ovu godinu zaokružimo kvalitetno, sve u korist učenika,a i uz dobru podršku nastavnog kadra“, istakla je Bojanić Lalović u izjavi za agenciju Mediabiro.
Ova podgorička škola, prepoznata kao jedan od arhitektonskih simbola Podgorice, reprezentativnaje i kada je broj učenika posrijedi. Samim tim, izazovi sa kojima se osoblje Gimnazije suočavalo tokom pandemije bili su veći.
„Mi smo se još od septebmra pripremili za različite modele ponašanja u vremenu kada treba razmišljati o kontinuitetu vaspitno-obrazovnog rada ali i voditi računa i o bezbijednosti učenika , i prilagoditi se svim onim stavovima radnih grupa koje su radile na osmišljavanju ovih modela povratka učenika u škole“, pojasnila je Bojanić Lalović.
Za ovu ustanovu koja ima preko 45.000 kvadrata i 40 učionica, kako je dodala, takozvani „kaskadni raspored“ jedan je od najprihvatljivijih modela odvijanja nastave - Učenici su podijeljeni u manje grupe od po petnaest đaka, a u školu ulaze na smjene.
„U pitanju je uvođenje svih učenika na način da, kada jedna grupa učenika završava, ulazi druga. U toku dana oni koriste jednu učionicu, sve zbog higijenske bezbjednosti , ali to ne znači da će cijele nedjelje biti u toj učionici, jer to ipak zavisi od rasporeda“, navela je direktorica Gimnazije.
Menadžment je takođe vodio računa da raspored bude uvezan za nasavnike, kako bi se izbjeglo dodatno opterećenje, a poštovaće se sve epidemiloške mjere – U Gimnaziji postoje tri ulaza, kao i dovoljan broj sredstava za higijenu, a nošenje maski i držanje distance je obavezno.
„Stoga vjerujemo da će ovaj model biti uspješan. Nismo neozbiljni i ne možemo poručiti da je ovo najbolje što imamo. Mi moramo u narednom periodu ponovo napraviti stastanak Nastavnog vijeća, a moramo i sa roditeljima i učenicima unaprjeđivati ovakvu vrstu organizacije, ukoliko se ona pokaže nedovoljno bezbjednom. Vjerujemo da će sve biti kako treba, učinićemo sve, ali znamo da postoji mnogo faktora koji mogu uticati i na drugačije situacije“, poručila je Bojanić Lalović.
Tokom pandemije mnogo se puta u stručnoj, ali i laičkoj javnosti, čuo komentar da su škole najbezbjednije mjesto na kojem učenici mogu da provode vrijeme. Direktorica Gimnazije je saglasna sa ovom tvrdnjom.
„Škole jesu najbezbjednije jer je organizacija u školama takva da se poštuju propisane mjere - Svi su uključeni u tu organizaciju, kako Uprava tako i zaposleni nastavnici, tehničko osoblje. Međutim, problemi nastaju onda kada učenici napuste školsko dvorište i kada su van kontrole, i naše i kontrole roditelja. Zato i mislimo da je dobro da su u školi, jer ovdje mogu da budu u nekim kontrolisanim uslovima“, kazala je Bojanić Lalović.