Podsjetio je da su istina, etičnost i objektivnost temelji odgovornog i profesionalnog novinarstva, kao i obaveza da se javnosti ponudi pouzdana informacija, nasuprot trke za senzacionalizmom i tiražom.
"Vodeći se ovim postulatima u izvještavanju o dešavanjama uzorkovanim pandemijom, mediji u našoj zemlji proteklih sedmica pokazali su kako se kvalitetno obavlja novinarski posao i na tome im je zahvalna cjelokupna crnogorska javnost. I novinare, s pokrićem, možemo ubrojati u heroje cijele ove situacije, pored zdravstvenih radnika, policije i vojske", poručio je Bogdanović.
Uzevši u obzir aktuelne okolnosti, naglasio je da gotovo svi mediji trenutno funkcionišu s poteškoćama, te da je shodno tomeVlada Crne Gore preduzela niz interventnih mjera podrške u cilju prevazilaženja finansijskih problema, ali i nesmetanog funkcionisanja medija u ovoj situaciji.
Bogdanović je podsjetio i da je sektor kulture podržan setom mjera u iznosu od 500.000 eura za oblast stvaralaštva, odnosno za kulturne djelatnike koji su najviše pogođeni aktuelnom situacijom, kroz nekoliko konkursa, te da se prvi rezultati očekuju u narednim danima.
Osvrćući se na kampanju "Živimo kulturu" koju je Ministarstvo kulture pokrenulo sa ciljem da građanima Crne Gore u danima socijalne izolovanosti ponudi kulturne i umjetničke sadržaje onim kanalima komunikacije koji su dostupni iz kuće, ministar Bogdanović saopštio je da jedo sada prikazanoskoro 190 sati programa.
"Takođe, više od 200 sadržaja realizovano je do sada u okviru kampanje i to dominantno na RTCG2, ali i na našem YouTube kanalu i društvenim mrežama Ministarstva kulture.U narednom periodu fokusiraćemo se na razvoj i produkciju namjenskih sadržaja, koji naši umjetnici spremaju u okviru vanrednog konkursa za stvaralaštvo, a koje ćemo plasirati kroz sve kanale obuhvaćene kampanjom Živimo kulturu #ostanidoma", kazao je Bogdanović.
Dodao je i da je na društvenim mrežama za 30 dana kampanje generisano gotovo milion impresija i više od 17.000 pregleda različitih video materijala na njima, ali i na Youtube-u.
Na pitanje gdje je Ministarstvo kulture nakon korona virusa, ministar Bogdanović kazao je da imammnogo linija djelovanja kojima ćeovaj resor biti posvećen u tom periodu.
"Najprije, moramo biti fokusirani na oporavak crnogorske kulturne scene od posljedica izazvanih pandemijom. Naša je dužnost da podržavamo institucije, pojedince i određene programe u kulturi. S druge strane, moramo misliti i na diktat tržišta koji je neminovan i za koji je potrebno naći dobre i kvalitetne odgovore", rekao je ministar kulture.
Kako je kazao, svjedočimo digitalnoj transformaciji aktera kulturne produkcije, koja se sada uspostavlja, ne kao prirodna već kao indukovana potreba aktera u kulturi da komuniciraju svoj sadržaj van granica fizičkog i sopstvenog prostora djelovanja, odnosno prema potencijalno novim i raznovrsnijim ciljnim grupama.
"Ovo pokazuje i da turbulentne okolnosti tranzicije u kulturi uvjek stvaraju i neke nove vrijednosti, koje se kasnije izvjesno mogu i dodatno valorizovati. Naravno, kada se stvore svi neophodni uslovi za to, čeka nas i povratak na međunarodnu scenu gdje Ministarstvo kulture ima zapaženu poziciju i niz projekata koji čekaju na realizaciju", kazao je Bogdanović.