Crna hronika

Bivši predsjednik Privrednog suda ostaje u Istražnom zatvoru

Blažu Jovaniću odbijeno jemstvo od 630.000 eura

Viši sud odbio je jemstvo bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića od 634.000 eura u nepokretnostima koje je njegova porodica ponudila kako bi se sa slobode branio od optužbi Specijalnog tužilaštva da je u više navrata zloupotrijebio službeni položaj u osam stečajnih postupaka.

Blažu Jovaniću odbijeno jemstvo od 630.000 eura Foto: screenshot
PobjedaIzvor

Odluci suda prethodila je negativna ocjena tužiteljke Lidije Mitrović na prijedlog Jovanića.

Jovanić je krajem prošle godine ponudio 442.000 eura vrijednu imovinu na ime garancije da neće pobjeći ukoliko sud donese odluku da se pusti iz pritvora.

U međuvremenu je za Jovanića, član njegove šire porodice na ime garancije ponudio imovinu vrijednu 192.000 eura.

Jovanić je uhapšen 9. maja prošle godine i od tada se nalazi u pritvoru.

On je 21. decembra prošle godine na ročištu za kontrolu optužnice, koje ipak nije održano, zamolio vanraspravno krivično vijeće, kojim je predsjedavao sudija Boris Savić, da u što kraćem roku odluči o njegovom prijedlogu za jemstvo.

On je tada predočio da se u pritvoru nalazi već osam mjeseci te da smatra da visina zaprijećene kazne ne može biti razlog za njegovo držanje u pritvoru.

Jovanić je ukazao da pored imovine koju predlaže kao garanciju, argumenti koje bi sud trebao uzeti prilikom odlučivanja su da je otac troje djece koje izdržava, da je zaposlen, da je bio predsjednik Privrednog suda ali i prezumpcija nevinosti.

Istim povodom sudu se obratila i Jović tvrdeći da se nezakonito nalazi u pritvoru.

- Šest mjeseci sam držana u pritvoru zbog saslušanja jednog svjedoka koji nikada nije ni saslušan. Nakon tri mjeseca dodat mi je novi pritvorski osnov – opasnost od bjekstva iako sam dostavila dokaze da stan u Beogradu nije na moje ime niti posjedujem tu nekretninu.

Pritvorski osnov opasnost od bjekstva mi je uveden nezakonito jer na te nove okolnosti nijesam saslušana a činjenično stanje je bilo isto kao na dan hapšenja.

Nedavanjem prava na žalbu uskraćena mi je ustavna žalba – kazala je advokatica Jović.

Pored Jovanića, zbog stvaranja kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja na optužnici su stečajni upravnici Saša Zejak, Sanja Lješković, Ranko Radinović, Sreten Mrvaljević, vlasnici firmi za obezbjeđenje Pavić Globarević, Stana Čelebić i Darko Perović, procjenitelji Omer Markišić i Dejan Golubović, vlasnici kompanije ,,Ogimar“ Danijela i Dušan Laković.

Na optužnici su i kompanije Titan sekjuriti d. o. o. Podgorica, Sekjuritas Montenegro d. o. o. Podgorica, Top forse sistem d. o. o. Nikšić i Ogimar MNE d. o. o. Podgorica.

Jovanić je nakon hapšenja 9. maja u Specijalnom tužilaštvu tvrdio da je posao predsjednika Privrednog suda radio savjesno i odgovorno i da nije kršio zakon.

Portal Analitika