Novi protest danas u 12 sati

Bjelopoljski malinari blokirali saobraćaj: Razgovor sa Abazovićem ili slijede radikalnije mjere

Pola sata trajala je juče blokada kružnog toka na Ribarevinama, zbog protesta malinara, koji su još jednom zatražili prijem i pomoć od premijera Dritana Abazovića u rešavanju svojih problema.

Bjelopoljski malinari blokirali saobraćaj: Razgovor sa Abazovićem ili slijede radikalnije mjere Foto: dan
Dan Izvor

Malinari su najavili da protest nastavljaju danas i narednih dana, sve dok ih na razgovor ne primi premijer. Tokom trajanja blokade, iz tri pravca, prema Beranama, Mojkovcu i Bijelom Polju, stvorile su se kilometarske kolone. Inače, malinari nijesu isplaćeni za oko 300 tona malina koje su predali hladnjačarima, jer je nakon prvougovorene cijene od 4,40 eura po kilogramu, zbog kretanja na evropskoj berzi cijena malina pala na 2,30 eura.

Malinar i predsjednik Udruženja malinara "Maline Polimlja'' Andrija Delić kazao je da su pribjegli nepopularnoj mjeri, da blokiraju saobraćajnicu jer, kako je naglasio, premijer Dritan Abazović nije se udostojio da ih primi na razgovor.

"Nama sezona počinje za desetak dana i ukoliko nas Abazović ne primi na razgovor primijenićemo još radikalnije mjere. To znači da ćemo svakoga dana blokirati ovaj kružni tok, i to na duži vremenski period. Žao mi je da nama malinarima,kao poslednjim mohikancima koji su ostali da se bore na svojim imanjima, neće da pomognu, i što nas tjeraju da idemo trbuhom za kruhom", istakao je Delić i dodao da očekuje da ih premijer primi na razgovor, te da će nastaviti da se bore za prava koja ih sleduju.

"Mi smo građani Crne Gore, a prema nam se odnose kao da smo nebitan faktor. A kad prose od Evrope eure onda su im usta puna priče o nerazvijenom sjeveru, a mi od toga ništa nemamo", rekoa je Delić i naglasio da da je ogoorčen što država pored budžeta za poljovredu od 66 miliona eura i 27 miliona pomoći EU nije u stanju da pomogne malinarima.

"Ministar poljoprivrede Vladimir Joković uopšte ne zna dubinu našeg problema. Njemu je najlakše reći 'nema', 'ne može'. A on treba da zna da sto hektara malina propada, da 500 porodica ostaje bez svog posla, u sezoni dvije i po hiljade radnika radi na branju malina. Država od tih malina ima devizni priliv od 2, 5 miliona eura. Pa zar je mnogo da izdvoji par stotina hiljda eura da nas pomogne. Zar treba da uništimo jedno preduzeće na otvorenom", naglasio je Delić i dodao da je malinarima jedino prihvatljiva cijena od 4,30 eura, pri čemu ne računaju svoj rad.

"Preparati su poskupili 250 odsto, đubriva 300 odsto, berači se umjesto 0,40 centi sada plaćaju 0,80 do 1 euro, plus dva obroka", pojasnio je je Delić.

Protest malinaria podržali su i prestavnici Unije stočara. U ime "Poljoprivrednog klastera Crne Gore''Ivan Bokovackazao je da shvataju probleme malinara i izrazio nadu da će ih brzo i na pravi način riješiti.

"Podržavamo malinare i na usluzi smo im jer zajedno samo moženo ostvariti svoje ciljeve. Svakom poljoprivredniku pružamo pomoć", kazao je Bokovac, Irma Kujović u ima hladnjačara kazala je da bez malinara nema ni njih.

"Ukoliko ne prodamo naše zalihe bićemo prinuđeni da obustavimo otkup, jer su nam kapaciteti puni. Krajnje je vrijeme da nam država pomogne da ne idemo u bankrot i prestanak rada", kazala je Kujović.

Na težak položaj ne samo malinara već svih poljoprivrednika sa sjevera ukazao je Ahmo Kasumović.

"Iz grada sam otišao na selo da uzgajam maline i bavim se poljoprivredom, ali o nama niko ne vodi računa. Ako se ne okrenu sjeveru sve će otići odavde, kao što i dosad dosta njih otišlo", upozorio je Kasumović.

Veselinka Sošić rekla je da njena porodica ima zasade od preko 30 ari malina i pita zašto država neće da im pomogne.

– Sjever su otpisali osim kada im treba", kazala je Sošić.

Za danas u 12 sati zakazan je novi protest malinara na kružnom toku na Ribarevinama.

Portal Analitika