Prema njegovoj ocjeni Odbor je u postojećim okolnostima i za samo dva mjeseca učinio najviše što se moglo.
- Iako je Univerzitet u prethodnih nekoliko godina imao značajne investiocije u rješavanje stambenih problema zaposlenih i izgradnju novih objekata, što je za svaku pohvalu, sada se ipak suočavamo sa znatnim gubicima na tim aktivnostima. Ti gubici su, pored ostalog, negativno uticali na izmirivanje finansijskih obaveza prema zaposlenima i univerzitetskim jedinicama. Odgovornost je na onima koji su sprovodili te aktivnosti. Znači, evidentno je da postoji veliki broj problema u različitim oblastima. Ima problema u upravljanju i odlučivanju, zatim problema sa materijalnim i kadrovskim resursima, ima i organizacionih problema itd. Svakako, najvidljiviji su finansijski. Ti problemi nijesu od juče – kaže Bjelica za Pobjedu.
On ističe da su probleme sa finansijama prouzrokovali različiti faktori i da se to se „odnosi na znatno smanjenje budžeta (sa 17 na 13 miliona) različita tumačenja i neisplaćivanje povećanja zarada zaposlenima od šest procenata, stambene investicije, heterogenu organizaciju Univerziteta i slično“.
- Poseban dio problema predstavlja činjenica da je Univerzitet prilično decentralizovana organizacija koja ima dvadesetak različitih organizacionih jedinica. Ne osjećaju svi probleme na isti način, svaka jedinica je priča za sebe. Ima nekih fakulteta koji nijesu ni u kakvoj krizi, dok neki grcaju u finansijskim problemima. Najveći problem je skoro prazna centralna kasa. Univerzitet je organizovan tako što se 20 procenata prihoda od školarina prenosi u centralnu kasu. Očigledno to nije dovoljno i promjene u organizaciji su neophodne. Svakako, ovako velike strukturne probleme jedino i možemo riješiti u koordinaciji sa osnivačem – rekao je Bjelica.