Kultura

Direktor Crnogorske kinoteke reagovao na obraćanje Marije Đurić

Bjelanović: Pogriješio sam i to ne malo

Direktor Crnogorske kinoteke Goran Bjelanović reagovao je na tekst koji je pod naslovom „Đurić: Podmetanje preminuloj osobi“ objavljen 30. septembra, u rubrici Kultura. On je istakao da Branku Baletiću neće odgovarati, ali da hoće, iz najdubljeg poštovanja, ćerki reditelja i prvog direktora Crnogorske kinoteke- Mariji Đurić.

Bjelanović: Pogriješio sam i to ne malo Foto: Crnogorska kinoteka
PobjedaIzvor

Podsjetimo, Marija Đurić reagovala je na izjavu Gorana Bjelanovića da je Jugoslovenska kinoteka osnovala Crnogorsku kinoteku, te da je beogradska ustanova kulture puno pomogla Gojku Kastratoviću u organizacionom i tehničkom dijelu posla. Ona je to okarakterisala kao nemoralno i „podmetanje riječi preminuloj osobi“.

NIJE ZASLUŽIO

Bjelanović je na početku svog reagovanja istakao da je „pogriješio i to ne malo“.

"Ne zbog toga što sam rekao neistinu već zato što je blaženopočivši Gojko Kastratović korifej naše kinematografije, čovjek koji je ostavio duboki trag u našoj filmskoj teoriji i praksi, kao i nemjerljivi doprinos ustanovama kulture u Crnoj Gori. Nije zaslužio da se njegovo ime upotrebljava nigdje osim na okruglim stolovima, akademijama, monografijama", kazao je Bjelanović.

Napominje da, na njegovu žalost, nije bio prijatelj sa Gojkom Kastratovićem ali da to „jeste bilo prijatno poznanstvo, budući da nas je pored profesije vezivao i zavičaj“.

"I jeste bilo i susreta doduše, rijetkih i uvijek slučajnih kao i neobaveznih priča o svemu na čemu radimo, pa i o osnivanju Crnogorske kinoteke. O čemu bi umjetnici drugo do o onome što rade i stvaraju?!", rekao je Bjelanović.

Napominje da „niko nikada nije poricao izuzetnu ulogu Gojka Kastratovića u osnivanju JU Crnogorska kinoteka“.

"Bez njegovog znanja, energije i entuzijazma je najvjerovatnije ne bi ni bilo. No, gospođa Đurić očigledno nije iz ovog filmskog svijeta. Da jeste, znala bi da to što nijedan reditelj nikako ne može sam da osnuje kinoteku ne govori o njegovom neznanju, već o tom da je u pitanju izuzetno složen tehnički posao. Sve ne znaju i nijesu znali ni Tarantino, Spilberg, Kopola, ni Felini ... zbog toga odjavna špica traje desetak minuta. Reditelj je umjetnik, a ne tehničko lice. Što se pisanih tragova tiče u JU Crnogorska kinoteka, bez obzira na vremensku distancu, postoji izvjestan broj ugovora i saradnji, gospođi Mariiji Đurić bismo ih dali na uvid sa zadovoljstvom", rekao je Bjelanović.

On je uz reagovanje priložio i dvije fotografije, snimljene u doba osnivanja Kinoteke. Na jednoj se, kako je rekao, nalazi „montažer i piker Milan Turudić u prostorijama Crnogorske kinoteke u osnivanju, koji je ovdje boravio radi obučavanja našeg kadra za rad na montažnim stolovima“.

"Oni su „srce svake kinoteke“. Na njima se u najkraćem spasavaju trake, a bez traka ne bi se imalo šta digitalizovati. Ovaj gospodin je živ i još uvijek radi u Jugoslovenskoj kinoteci. Ima izuzetno pamćenje, pa ako gospođa Marija kad navrati u Jugoslovensku kinoteku dočekaće je raširenih ruku, onako kako su sretali i njenog uvaženog oca. Digitalnu opremu za rad, za potrebe Crnogorske kinoteke nabavljao je i uvezivao gospodin Dubravko Badalić, stručnjak Jugoslovenske kinoteke, s toga su digitalne opreme ove dvije ustanove gotovo istovjetne", rekao je Bjelanović.

Autoritet Gojka Kastratovića, prema riječima Bjelanovića, motivisao je „rukovodeći menadžment Jugoslovenske kinoteke da interveniše kod veoma tvrdokornog Centar filma, koji je (koliko se sjećam tog razgovora, dvije decenije nije malo vremena) značajan fond filmiova ustupio JU Crnogorska kinoteka – besplatno“.

"Što se tiče filmskog arhivskog nasljeđa čuvanog u depoima Jugoslovenske kinoteke i opet ugled gospodina Kastrastovića je ohrabrio tadašnjeg direktora te ustanove Radoslava Zelenovića da veliki broj filmova ustupi po simboličnim cijenama. Inače, cijene ležarine filmova su paprene",  kazao je Bjelanović.

O TOME PROSUDITE

Iako je na početku reagovanja istakao da neće odgovarati Branku Baletiću, Bjelanović na kraju ipak navodi da „jedino što je Baletić tačno izgovorio jeste to da je reditelju i osnivaču JU Crnogorska kinoteka Gojku Kastratoviću značajno pomogla i Hrvatska kinoteka“.

"On je bio persona pred kojom su se sva vrata širom otvarala. A onda je na mjesto direktora došao Branko Baletić i sva saradnja je prestala. Da li je to indikativno ili nije i o tome prosudite", rekao je Bjelanović.

Dodao je da u „Jugoslovenskoj kinoteci postoji i knjiga posjeta, pa ako to bilo koga bude zanimalo može posjetiti koliko da pogledate koliko je puta i kojim povodom gospodin Kastratović posjetio ovu ustanovu kulture“.

"Sigurno se u toj ustanovi može pronaći i bezbroj drugih pisanih tragova koji potvrđuju ovu priču. A da li ćete vjerovati svojim očima ili Branku Baletiću na svakome je da odluči. Ko god prosudi da sve nabrojano nije značajna pomoć, ja se nadgovarati neću. Svako prolazi kroz život sa svojim obrazom i glavom. Uvažena gospođa Marija Đurić je reagovala emotivno, čista srca, zato je i dobila odgovor. Baletić je imao kud i kamo prljavije i prizemnije motive, zbog toga mu odgovarati neću ništa. Najviše toliko je i zaslužio. Ništa", naveo je na kraju reagovanja Bjelanović.

Podsjetimo, Marija Đurić reagovala je na izjavu Gorana Bjelanovića da je Jugoslovenska kinoteka osnovala Crnogorsku kinoteku, te da je beogradska ustanova kulture puno pomogla Gojku Kastratoviću u organizacionom i tehničkom dijelu posla. Ona je to okarakterisala kao nemoralno i „podmetanje riječi preminuloj osobi“.

 

Đurić: Podmetanje riječi preminuloj osobi
9
Đurić: Podmetanje riječi preminuloj osobi
30.09.2022 07:12
Danima srpskog filma u Budvi Bjelanović bi da vrati „istorijski dug“
3
Danima srpskog filma u Budvi Bjelanović bi da vrati…
29.09.2022 07:36

 

Portal Analitika