Podijeljenost crnogorskog društva usporava napredak u razvoju ljudskih prava i sloboda, zbog toga jačanje društvene kohezije ostaje jedan od ključnih izazova koji bi trebalo da bude među prioritetima svih donilaca odluka, kazao je ombudsman Siniša Bjekovi nakon sastanka sa visokim komesarom Ujedinjenih nacija za ljudska prava, Volkerom Turkom, koji je boravio u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.
"Na sastanku je razgovarano o aktuelnom procesu izmjena Zakona o Zaštitniku, kojim bi trebalo da se ojača nezavisnost institucije u skladu sa Pariskiim principima, čime će se stvoriti uslovi za dobijanje „A“ statusa u akreditaciji pred Globalnom alijansom nacionalnih institucija za ljudska prava", navodi se u saopštenju.
Bjeković je, kako je saopšteno, podsjetio da su svi zvaničnici u posljednje dvije godine obavezali da će podržati taj proces, navodeći da trenutni status ne prati Ustavnu poziciju i ulogu koja je data zakonodavstvom
Visokog komesara upoznao je da je u 2024. godini primljen najveći broj individulanih pritužbi od osnivanja institucije, ali i upućen veliki broj urgencija organima javen uprave i lokalne samouprave i drugim nosiocima javnih ovlašćenja.
"I dalje postoji prostor za unaprjeđenje ažurnosti u postupanju organa javne vlasti u odnosu prema instituciji Zaštitnika, posebno u vezi sa ispunjavanjem prpeoruka", kazao je Bjeković.
Dodao je da pojedini subjekti nijesu dostavili traženo izjašnjenje ili su kasnili u dostavljanju izjašnjenja, pa je Zaštitnik tokom prethodne godine bio prinuđen da u 462 predmeta uputi 557 urgencija, radi dostavljanja traženih izjašnjenja.
"Turk i Bjeković saglasili su se da ne treba dozvoliti politizaciju i instrumentalizaciju ljudskih prava, već da poštovanje međunarodnih standarda u ovoj oblasti treba da bude u središtu svih procesa", navodi se u saopštenju.
Teme razgovora bile su, kako je saopšteno, i prisustvo govora mržnje i uvredljivog govora, uz radikalizaciju i ekstremizam u ispoljavanju stavova u javnom diskursu, problem vršnjačkog nasilja, ali i položaj vulnerabilnih grupa, uključujući osobe sa invaliditetom, Rome i Egipćane, LGBTIQ+ populaciju.
Bjeković je ukazao i na neke od najčešćih pritužbi u pojedinim oblastima, među kojima su dugo trajanje postupaka restuitucije, primjena standarda ljudskih prava u zdarvstvenom sistemu, suđenje u razumnom roku, borba protiv torture u drugih nehumanih postupaka.
"Predstavio je uspješan koncept Nezavisnog monitoring mehanizma za praćenje primjene UN Konvencije o pravima OSI, koji je ustanovljen pod pokroviteljstvom UN-a i najavio nove projekte koji će uskoro biti realizovani u vezi sa borbom protiv govora mržnje i jačanja društvene kohezije", navodi se u saopštenju.