Kultura

Velika izložba Rafaelovih radova otvorena za javnost

Biseri renesansnog majstora ponovo pred posjetiocima

U gradu u kom je poznati slikar proveo veći dio svoje karijere, sabrani su ovoga puta biseri – njegova djela došla su iz firentinske Galerije Ufici, rimskog Vatikanskog muzeja, pariskog Luvra, londonske Nacionalne galerije, bečke Albertine, madridskog Prada...

Biseri renesansnog majstora ponovo pred posjetiocima Foto: Dnevne Novine
Marina Roganović
Marina RoganovićAutorka
Dnevne novineIzvor

Izuzetna izložba posvećena obilježavanju pet stotina godina od smrti Rafaela (1483–1520), jednog od najvećih italijanskih renesansnih majstora, otvorena je po drugi put u rimskoj Skuderiji Kvirinale.

Prvi put je otvorena početkom marta, ali je zbog uvođenja strogih mjera karantina uslijed pandemije virusa korona za publiku bila dostupna samo nekoliko dana.

Sada, kada se Italija postepeno otvara i kada i kulturne institucije počinju da primaju posjetioce, odlučeno je da svim ljubiteljima umjetnosti Rafaelova djela budu dostupna do kraja avgusta, javlja portal "Artnet njuz".

PRILIKA KOJA SE PRUŽA JEDNOM U ŽIVOTU

Ako se podsjetimo da je još prije marta za posjetu ove izložbe bilo unaprijed kupljeno 70.000 karata jasno je da će interesovanje biti veliko jer je riječ o jednom od najvećih izlagačkih poduhvata u vezi sa Rafaelovim stvaralaštvom. Na jednom mjestu, u gradu u kom je poznati slikar proveo veći dio svoje karijere, sabrani su ovoga puta biseri – njegova djela došla su iz firentinske Galerije Ufici (suorganizator), rimskog Vatikanskog muzeja, pariskog Luvra, londonske Nacionalne galerije, bečke Albertine, madridskog Prada i mnogih drugih ustanova.

S obzirom na to da je predstavljeno 120 radova iz 52 institucije – riječ je o prilici koja se, kako to mediji naglašavaju, pruža jednom u životu. Kako kažu iz galerije domaćina za "Art njuzpejper", svi koje su zamolili da pristanu na produženje roka pozajmice za vrijedna djela koja posjeduju su na to rado i bez oklijevanja pristali.


"Solidarnost je bila izuzetna. Osjeća se neko novo zajedništvo u muzejskom svijetu, čini se da svi shvataju da iz ove krize možemo da izađemo samo ako veslamo u istom pravcu i nadam se da će to zajedništvo potrajati u budućnosti", rekao je Mateo Lafrankoni, direktor Skuderije Kvirinale.

Kako bi se povelo računa o bezbjednosti posjetilaca, procjene su da će unutar zdanja moći da uđe samo petina od očekivanih posjetilaca, karte će morati da se bukiraju onlajn unaprijed, u izložbeni prostor moći će, u intervalu od po pet minuta, da ulaze grupe od po šest osoba i to u pratnji čuvara, pri čemu će svaka grupa imati mogućnost da izložbu posmatra osamdeset minuta.


Izvor: Pinterest, -  Portret Pape Lava X 


SPORNI PORTRET PAPE LAVA X I DVOJICE KARDINALA 

Osim impozantnosti izložbe, ono što je obilježilo ovu postavku je i polemika stručnjaka, koji su bili podijeljeni oko toga da li je iz Galerije Ufici u Firenci trebalo seliti portret pape Lava X i dvojice kardinala.

Naslikana u burgundskocrvenoj i krvavonarandžastoj između 1518. i 1519. godine, izazvala je divljenje u to doba zbog tada revolucionarnog koncepta grupnog portreta.

Stručni odbor Galerije Ufici odlučio je da slika veličine 154x119 centimetara zbog svoje krhkosti ne može biti transportovana u Rim. Članovi odbora su podnijeli i ostavke pošto je direktorica galerije, Njemica Ajke Šmit zanemarila njihov stav i odlučila suprotno.

U pismu objavljenom u listu La Republica, odbor je otkrio da se Rafaelovo djelo nalazi na listi 24 djela koja ne bi smjela da se iznose iz Galerije Ufici. 

"Lav X bio je papa mira. Ta slika bila je veoma važna kad je on bio u Rimu. To je djelo identiteta koje i sada mora biti u gradu papa - Rimu", kazala je Šmit.

Povodom pola vijeka od smrti Rafaela, njegov grob u rimskom Panteonu će cijele godine biti ukrašen crvenom ružom. Osim u Rimu, godišnjica se obilježava događanjima i u njegovu rodnom gradu Urbinu i u Milanu.

Uprkos preranoj smrti, Rafaelo je iza sebe ostavio veliku količinu radova, koji se većinom nalaze u Vatikanu, čiji muzeji imaju nekoliko prostorija sa njegovim freskama.

 

 

Portal Analitika