Evropska komisija i svi u izvršnoj vlasti u Briselu intenzivno rade kako bi se našlo optimalno rješenje za pomoć Podgorici u vezi sa kineskim dugom, kaže za RTCG predsjedavajući parlamentarnog odbora sa Crnom Gorom Vladimir Bilčik.
"Spoljnopolitički odbor i ja smo saglasni da treba naći načina da se pomogne Crnoj Gori, no isto tako moram da istaknem da EU nije finansijska institucija i mi ne možemo kao banka otplatiti tuđi dug, pogotovo treće zemlje, što na neki način komplikuje situaciju i rješavanje pomenutnog pitanja na najbolji mogući način", kazao je Bilčik.
Naglašava da EU ima na raspolaganju razne instrumente koji će doprinijeti da se ojača finansijska i fiskalna stabilnost zemlje, kao i evropske investicije.
"EU takođe ne želi da ohrabruje moralni hazard. Mislim da svaka zemlja mora da razmisli o posljedicama prije nego što odluči da uzme dug, jer nas ne brinu samo finansijske konsekvence, već i geo-političke, kao i bezbjednosne posljednice ovog poteza", dodao je Bilčik.
U slučaju da Kina pretenduje da otuđi dio imovine ili teritorije Crne Gore, kao posljedicu ovog zajma i da uveća politički ulog u Crnoj Gori izvan okvira pomenutog kredita to bi, kaže Bilčik, bilo jako opasno i smatra da se mora naći način kako bi se spriječio takav rasplet događaja.
"Evropska unija stoji uz Crnu Goru i neophodno je da nađemo odgovor koji će biti u skladu sa evropskim putem zemlje, ali i sa unutar institucionalnim okvirima u EU, kojim će se ojacati osjećaj odgovrnosti svih političara u Crnoj Gori ka svakom budućem javnom dugu ili narednim investicijama. To mora da bude sprovedeno na odlucan način, zasnovan na evropskim izvorima, ali i pravilima koja uključuju fiskalnu odgvornost", kazao je Bilčik.
O crnogorskom dugu prema Kini nedavno je pred stoljnopolitičkim odborom EP govorio potpredsjednik Vlade Dritan Abazovic, a potom je premijer Zdravko Krivokapić uputio pismo briselkim zvaničnicima, u kome, kako se navodi, Podgorica traži podršku evropskih institucija u diversifikaciji kineskog duga i završetku ostatka autoputa.