Iz Opštine saopštili da nemaju novca za sanaciju

Bijelo Polje: Mještani se samoorganizovali i nasipaju izlokani put

Mještani nekoliko sela na prostoru Mjesne zajenice Galica samoorganizovali su se i krenuli u sanaciju oštećenog puta koji vodi od Tomaševa do Barica, u dužini od oko sedam kilometara.

Bijelo Polje: Mještani se samoorganizovali i nasipaju izlokani put Foto: Privatna arhiva/Dan
Dan Izvor

Mještani ističu da su se na ovaj korak odučili jer godinama ne uspijevaju da dobiju pomoć od nadležnh u Opštini Bijelo Polje kako bi riješili problem loše putne infrastrukture.

"Godinama tražimo da konačno dođemo na red i krene se sa u rekonstrukciju puta na kojem je prije nekoliko decenija postavljen asfalt ali su ga razorili zub vremena i nebriga koncesionara, koji sa teškim kamionima, natovarenim građom gotovo svakodnevno prolaze ovuda.Nedavno smo imali sastanak sa predstavnicima Opštine, istina bez predsjednika Petra Smolovića, i dobili obećanje da će se nešto preduzeti. Kazali su nam da će komisija obići put i na licu mjesta sa nama održati još jedan sastanak. Ali ni od toga nebi ništa", kaže mještanin Novo Madžgalj.

Predsjednik Mjesne zajednice Galica Vukoman Krgović kaže da su izgubili nadu da će nadležni nešto preduzeti, pa su se stoga samoorganizovali.

"Kako je stanje postalo nepodnošljivo samoorganizovali smo se kako bi makar djelimično popravili situaciju.Počeli smo sanaciju teško oštećenog puta Tomaševo-Barice, na dijelu koji vodi uz Galicu do kraja nekadašnjeg asfalta na Sokolcu, u dužini o oko sedam kilometara. Radi se o dijelu puta koji je Opština asfaltirala prije oko 30 godina, ali je nenamjenskom upotrebom od strane koncensionara, a potom i neodržavanjem od strane Opštine, ali i vremenskih nepogoda,potpuno uništen.Put se sanira isključivo donacijama mještana, koji su zbog nebrige nadležnih bili onemogućeni da dođu do svojih domova", navodi Krgopvić i dodaje da su sanaciju puta odluči da urade ovih dana kada sve više zavičajaca dolazi na odmor na svoja ognjišta, a nijesu u stanju izlokanim putom automobilima da dođu do svojih kuća a da ne dožive neku havariju.

Sanacija se sastoji u nasipanju puta na djelovima koji su potpuno uništeni, te da zahtijevaj unajkraćem mogućem roku cjelopuknu rekonstrukciju puta.

"Tražimo potpunu rekonstrukciju puta. To znači skidanje ovo malo asfalta što je ostalo, izrada nove podloge, odvodnih kanala i postavljanje novog asfalta u širini, debljini i kvalitetu koji zadovoljava potrebe ovog putnog pravca. Smatramo da je sramotno da u današnjem vremenu, mještani moraju sami da pribjegavaju ovakvim rešenjima i rada posao koji treba da rade Opština i država". prenosi Krgović mišljenje mještana, dodajući da se radi o putnom pravcu kojim se već 70 godina vrši odvoz drvne građe, nekada za društvena preduzeća iz Bijelog Polja i Berana, a zadnjih 30 godina za koncesionare.

"Zakonska je obaveza da se iz naknade za sječu drvne građe izdvaja dio za izgradnju i održavanje puteva. Kada bi se to danas sabralo radilo bi se o desetinama miliona eura. Ta sredstva su ulagana sugdje, samo ne ovdje odakle su ponešena. Apelujemo na nadležne, počev od Opštine Bijelo Polje i resornih ministarstava da ovaj gest dobre volje građana Lijeske, Sokloca, Pisane Jele, Šljemena i Barica shvate kao poziv na hitnu reakciju i definitivno rješavanje ovoga problema", poručuju mještani koji izvode radove na sanaciji puta.

Oni naglašavaju da će efekti sanacije trajati kratko, možda najviše godinu ili dvije.

"Sredstava ima kod države i predpristupnih Fodova EU,samo ih treba pravilno usmjeriti. Rješenja koja Opštine primjenjuje o asfaltiranju od oko 300 metara sa prekidima samo je uzaludno trošenje novca i fingiranje radova. Apelujemo i molimo nadležne u državi da ovaj naš potez prihvate kao potez očajnika i poslednji poziv u pomoć", naglašava Vukoman Krgović.

Opština nema sredstva, mještani da se obrate Ministarstvu poljoprivrede

Iz Opštine Bijelo Polje ističu da oni pozdravljaju inicijativu mještana sa područja MZ Galica. Ističu i da ne bježe od odgvornosti, te da će pomoći sanaciju puta, ali naglašavaju da sredstva za njegovu totatlnu rekonstrukciju nemaju.

"Formirana je opštinska komisija i pokušavali smo da zajedno sa predstvnicima Uprave za šume, koji su nam od značaja zbog davanja koncesije, organizujemo posjetu MZ Galica, ali predstavnici Uprave za šume nijesu željeli da se odazovu našem pozivu. Mi možemo da pomognemo kroz javne radove ali za afaltiranje čitave dionice nemamo sredstava.Mještanima preoporučujem da se za probleme koje im je nanio koncesionar obrate Ministarstvu poljoprivrede-kaže Duško Ružić, sekretar Sekretarijata za stambene", komunalne poslove i saobraćaj.

Portal Analitika