Završen veliki derbi u Zenici

Fudbaleri Crne Gore poraženi su od Bosne i Hercegovine u petom kolu grupe B3 Lige nacija. U lijepoj atmosferi pred 14.000 navijača u Zenici, 'zmajevi' su slavili 1:0 (1:0) i tako osigurali plasman u ligu "A". Sa druge strane, naša reprezentacija ostala je u ligi "B".

Poraz Crne Gore u Zenici: Presudio gol u nadoknadi prvog dijela, 'zmajevi' idu u ligu "A" Foto: Avaz

Nakon izuzetno lijepog dana u Zenici, čini se kako se najmanje moglo uživati večeras u - fudbalu. Nije to bila naročito zanimljiva fudbalska predstava, a presudio je gol Demirovića u nadoknadi prvog poluvremena, i to nakon ne baš najbolje reakcije naše odbrane.

Želimo li biti objektivni, treba priznati - Bosna i Hercegovina večeras je zaslužila tri boda. Pitanje je, ipak, šta bi bilo da su naši igrači u prvom dijelu bili agresivni kao u drugom poluvremenu.

Drugi meč u našoj grupi okončan je podjelom bodova - Finska i Rumunija igrali su 1:1 (1:0). Tako je poredak na tabeli, uoči posljednjeg kola, sljedeći: BiH 11, Crna Gora 7, Finska 5, Rumunija 4.

U nastavku ispratite ključna dešavanja sa večerašnje utakmice na Bilinom polju.

90' - Igraće se još četiri minuta sudijske nadoknade.

85' - Bore se naši reprezentativci, gotovo sve vrijeme su na suparničkoj polovini, ali još nema izjednačenja.

81' - Nova izmjena u našoj reprezentaciji. Jankovića mijenja Camaj.

78' - Vidjeli smo sjajan prodor Hakšabanovića, koji je centrirao, a Đurđević je šutirao - no, pored gola.

70' - Jovetić izlazi iz igre, a uz njega i Šćekić. Kako smo ranije najavili, ulaze Hakšabanović i Đurđević.

69' - Pokušao je Jovetić iz slobodnog udarca sa 25 metara, ali je Šehić bio siguran.

66' - Izlazi iz igre Miralem Pjanić, očito je u pitanju povreda. Mijenja ga Cimirot.

65' - Kako smo i pretpostavili - slijedi totalna ofanziva. U igru ulaze Hakšabnović i Đurđević.

61' - Jasno je da izabrnici Miodraga Radulovića moraju sve karte baciti na ofanzivu. Rumuni su izjednačili protiv Finske - sada je 1:1, a strijelac je Tanase.

57' - Odjekuje u ovim momentima stadionom u Zenici pjesma naših navijača, ali ni to ne pomaže - i dalje gubimo 1:0.

48' - Sjajno je Marušić poslao loptu ka Mugoši, koji je odlično šutirao, ali je bio u ofsajdu.

46' - Počinje drugo poluvrijeme. U našoj selekciji, u igru ulaze Stefan Mugoša i Nikola Vukčević. Iz igre su izašli Vukan Savićević i Milutin Osmajić.

Tabela uživo nakon prvog poluvremena

Nakon prvog poluvremena, tabela uživo izgleda ovako:

BiH 11
Finska 7
Crna Gora 7
Rumunija 3

Ne bude li promjena, BiH bi osigurala plasman u ligu "A", dok bi Rumunija i teoretski ispala u ligu "C". No, ima još 45 minuta da se igra na obje utakmice.

Kapitulirali u nadoknadi

45' - U drugom duelu naše grupe, Finska vodi protiv Rumunije, rezultatom 1:0. Strijelac je Temu Puki, koji je zatresao mrežu Rumuna u 12. minutu.

45'+1 - VODI BIH. Strijelac je Demirović, i to nakon loše reakcije naše odbrane, a Mijatović je u tom momentu bio na krivoj nozi. Primili smo gol u najgorem mogućem trenutku. Time je i završeno prvo poluvrijeme, čija je nadoknada trajala svega minut.

43' - Pet kornera su do sad izveli 'zmajevi' - svaki put je Pjanić slao loptu u srce našeg šesnaesterca, ali je naša odbrana uspijevala da reaguje.

37' - Pokušao je Edin Džeko, lijepo je šutnuo sa tridesetak metara - srećom pored gola.

32' - Izgubili smo loptu na tridesetak metara od gola, a potom je Saničanin pogodio našu mrežu. VAR provjera je, ipak, pokazala da je on bio u ofsajdu. No, mogli smo surovo biti kažnjeni za nesmotrenost.

30' - Nakon pola sata igre golova nema. Domaći imaju inicijativu, ali su naši defanzivci na visini zadatka.

20' - Za sada naša odbrana dobro pokriva suparničke ofanzivce, nema BiH većih prilika.

17' - Marušić je sjajno šutirao sa 16-17 metara, a Šehić nekako odbio loptu. Bila je ovo najbolja prilika za Crnu Goru.

07' - Osmajić je odlično prošao po strani, poslao loptu ka Marušiću koji je bio u šesnaestercu, ali ona nije došla do njega.

Momenat za pamćenje: Pogledajte kako je dočekana naša himna u Zenici (VIDEO)
0
Momenat za pamćenje: Pogledajte kako je dočekana naša himna…
23.09.2022 20:57

03' - Šćekić je izbacio loptu u korner - izveo ga je Pjanić, a Džeko šutnuo preko gola.

00' - Počeo je meč u Zenici.

Sjajne scene uoči početnog udarca, nikad nigdje naša reprezentacija ovako nije dočekana

Himna Crne Gore ispraćena je gromoglasnim aplauzom punog gledališta u Zenici. I naši navijači na identičan su način pozdravili himnu države domaćina.

Stadionom je uoči početka odjekivala pjesma naših navijača, koju je aplauzom pozdravljao ostatak gledališta.

Nikad nije naša reprezentacija imala ovako topao doček na strani.

Ovo su dosadašnji rezultati

Uoči početka večerašnje utakmice, treba se prisjetiti i dosadašnjeg toka takmičenja u Ligi nacija.

Jasno je kako je za našu reprezentaciju ovo jedan od najbitnijih mečeva u istoriji. Pobjeda bi nas potpuno približila plasmanu u ligu "A", dok bi i remi mnogo značio u tom pogledu.

U slučaju da Bosna i Hercegovina trijumfuje, onda će osigurati prvo mjesto i plasman u ligu "A".

Igrači su na terenu, tribine se pune

Pola sata uoči početka utakmice, igrači se zagrijavaju na terenu.

Na stadionu Bilino polje je već više od 10.000 navijača, a izlazak obje selekcije ispraćen je aplauzima.

Sjajna atmosfera i u večernjim satima

Organizovani navijači obje reprezentacije idu ka stadionu. Procjenjuje se kako će na Bilinom polju večeras biti oko 500 navijača Crne Gore.

I jedni i drugi priredili su bakljade.

Inače, čitav je dan u Zenici protekao u izvanrednoj atsmoferi. Kao da je riječ o prijateljskoj utakmici, a svakako je u pitanju jedinstvena situacija kada su u pitanju mečevi fudbalskih reprezentacija država naše regije.

Jovetić prvi put u timu u ovosezonskoj Ligi nacija

Veliko ohrabrenje za naše je to što će večeras u Zenici nastupiti Jovetić. Biće to 64. njegov nastup za Crnu Goru, ali i prvi u ovosezonskoj Ligi nacija.

Posljednji put je Jovetić u dresu nacionalnog tima odigrao 45 minuta tokom prijateljskog meča protiv Grčke (1:0) u martu.

Kada su u pitanju zvanična takmičenja, Jovetić je za reprezentaciju posljednji put igrao u martu prošle godine, u kvalifikacijama za SP protiv Norveške u Podgorici (0:1).

Evo u kojim sastavima nastupaju večerašnji suparnici

Poznati su sastavi obje selekcije, a što je naročito važno - u našoj selekciji će, makar prema onome što stoji u protokolu UEFA, meč početi Stevan Jovetić.

Naša reprezentacija na teren će istrčati u sljedećem sastavu: Mijatović - Radunović, Tomašević, Vujačić, Vešović - Savićević, Šćekić, Janković, Marušić - Osmajić, Jovetić.

Za Bosnu i Hercegovinu nastupiće Šehić - Dedić, Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac - Pjanić, Bešić, Hadžiahmetović - Stevanović, Džeko, Demirović.

Kako trenutno izgleda tabela

Uoči večerašnje utakmice, podsjetimo se i kako izgleda tabela naše grupe pred dva završna kola. Nakon utakmice u Zenici, Crna Gora će u ponedjeljak ugostiti Finsku, dok će Bosna i Hercegovina gostovati Rumuniji.

Večeras bi nam i bod značio mnogo - najprije jer bismo time i matematički izbjegli mogućnost selidbe u ligu "C", ali i jer bismo se uoči ponedjeljka nadali plasmanu u ligu "A".

Atmosfera za pamćenje

Na ulicama Zenice danas je vladala sjajna atmosfera. Navijači dvije reprezentacije sve vrijeme su bili zajedno, a simpatizeri naše selekcije navode kako su na svakom koraku naišli na sjajno gostoprimstvo.

Kako je sve izgledalo uoči večerašnje utakmice pogledajte ovdje.