Društvo

Potrebno povećati broj socijalnih radnika i školskih psihologa

Bez školskog psihologa ili pedagoga 37 osnovnih i pet srednjih škola

Školskog psihologa ili pedagoga nema 37 osnovnih i pet srednjih škola, kazala je državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete Milijana Vukotić-Jelušić.

Ilustracija Foto: UGC
Ilustracija
RTCGIzvor

Pridružuje se apelu UNICEF-a da je potrebno povećati broj socijalnih radnika i školskih psihologa.

UNICEF je, podsjećamo, u ranijem saopštenju pozvao Vladu Crne Gore da se fokusira na prevenciju nasilja i da pod hitno poveća broj socijalnih radnika i školskih psihologa, kao i da svakom roditelju omogući da pohađa škole roditeljstva, a svakom učeniku da u svojoj školi pohađa program razvoja socio-emocionalnih vještina "Moje vrline i vrijednosti".

“Mora se raditi na izmjeni normativa i standarda kada je u pitanju formiranje pedagoško - psiholoških službi. Za školu koja ima više od 450 đaka, omogućeno je postojanje jednog stručnog saradnika ovog tipa. Za one koje imaju preko 1000 đaka obavezno je zapošljavanje psihologa i pedagoga”, kazala je Vukotić-Jelušić.

Navodi da u crnogorskim školama radi 89 psihologa i 149 pedagoga.

Predsjednica Udruženja “Roditelji”, Kristina Mihailović, kazala je da je apel UNICEF-a jasan jer mi nemamo dovoljno stručnih radnika u sistemu.

Međutim ističe, da je u Centrima za socijalni rad broj socijalnih radnika značajno povećan u posljednje vrijeme.

Iako je taj broj povećan i dalje ih nije dovoljno u odnosu na potrebe porodica i društva, dodaje Mihailović.

“Socijalni radnici u nekim opštinama imaju i po nekoliko hiljada porodica koje prate”, navodi Mihailović.

Objašnjava da socijalni radnici nijesu u mogućnosti da se dovoljno posvete problemima porodica i djece jer moraju da obavljaju i brojne administrativne i tehničke poslove.

Mihailović se osvnrula i na zahtjev roditelja da se uvede školski policajac.

“Ukoliko bi živjeli u društvu koje funkcioniše na drugačiji način, u kojem nema tolerancije za nasilje mogli bismo da govorimo o tome da li je uvođenje školskog policajca dobro za djecu i na koji način utiče na njih. Međutim, mi imamo brojne slučajeve fizičkog nasilja. Dakle, potrebno je rješavati gorući problem i to je jedan od načina.”

Na smanjenje vršnjačkog nasilja i vandalizma mogu uticati programi Brižne porodice i program roditeljstva, saopštila je Vukotić-Jelušić za Radio Crne Gore.

Na radionicama koje vode vrtići, osnovne škole, domovi zdravlja, nevladine organizacije do sada je učestvovalo 800 roditelja, dodaje Vukotić-Jelušić.

“Iskustva su pokazala da su ovi programi učinkoviti u smislu smanjivanja grubog i nasilnog roditeljstva i opšteg unapređenja odnosa u porodici, smanjenja problema u ponašanju kod djece, kao i roditeljske depresije.”

Zaključuje da je vršnjačko nasilje multiresorski problem, a ne samo pitanje Ministarstva prosvjete i da treba cjelokupno društvo da djeluje kako bi došli do rješenja.

Portal Analitika