Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Bešović: Razmatramo slanje medicinske ekipe u Tursku, situacija na terenu teška, crnogorski spasioci daju maksimum

Poziv za pomoć danas stigao i od Sirije

Bešović: Razmatramo slanje medicinske ekipe u Tursku, situacija na terenu teška, crnogorski spasioci daju maksimum

Sagovornik Analitike kaže da je veliko područje zahvaćeno potragom, te da je naša ekipa pridružena slovenačkom timu koji ima pse tragače. Riječ je, kako kaže, o veoma sposobnim ljudima sa najvećim stepenom obuke za traganje i spašavanje u ruševinama. Poručuje i da su spremni na sve izazove koji ih tamo čekaju 

Bešović: Razmatramo slanje medicinske ekipe u Tursku, situacija na terenu teška, crnogorski spasioci daju maksimum Foto: Privatna arhiva/Miodrag Bešović
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Crnogorski spasilači tim od juče je u turskom gradu Hataju, gdje je angažovan u djelovima grada koji su pretrpjeli najteža oštećenja u zemljotresu koji se dogodio u ponedjeljak ujutro.

Uslovi u kojima rade naši spasioci, kako je za Portal Analitika kazao direktor Direktorata za zaštitu i spasavanje, Miodrag Bešović, veoma su teški.

"Danas su imali više aktivnosti. U pretragama su pronašli tri stradale osobe, ali su pronašli i jednu žensku osobu živu. Izvukli su je iz ruševina i dalje uputili ka medicinskim ekipama koje su joj pružile pomoć, kazao je Bešović. 

Naš tim u Turskoj broji 23 člana, od čega je 18 pripadnika službi zaštite i spašavanja. Svi oni smješteni su u jednom šatoru, a, kako nam je prenio Bešović, postoji i problem sa obezbjeđivanjem hrane i vode. 

"Logistika nije najbolja. Upravo smo komunicirali sa našom Ambasadom u Ankari i Konzulatom u Istanbulu. Oni su uputili vozilo da se našim spasiocima dopreme neophodna sredstva, kao što su hrana, voda i slično. Moramo biti svi ponosni na naše spasioce koji predstavljaju Crnu Goru", kazao nam je Bešović. 

Spasioci-u-Turskoj

Foto: Privatna arhiva/Miodrag Bešović

Kako kaže, crnogorski spasioci rade sa kolegama iz Slovačke. 

"Veliko područje je zahvaćeno potragom. Naša ekipa daje maksimum. Pridruženi su slovenačkom timu koji ima pse tragače, pa zajedno koordiniraju i vrše pretragu. Riječ je o veoma sposobnim ljudima koji su pošli u Tursku, koji su prošli najveći stepen obuke za traganje i spašavanje u ruševinama. Spremni su na sve izazove koji ih tamo čekaju", ističe Bešović. 

Razmatra se slanje medicinskog tima

Iz Crne Gore bi uskoro u Tursku mogao poći još jedan tim. a Bešović ističe da se razmatra slanje i medicinske ekipe. 

"Danas sam imao sastanak sa predstavnicima Ministarstva zdravlja, radimo na tome kako bismo sve procedure ispunili i sve obaveze koje imamo prema Briselu i Centru za pružanje međunarodne pomoći", objašnjava Bešović. 

Plan je, kaže, da se formira ekipa od 12 članova, koja bi, kako pojašnjava Bešović, činila dva ljekara i 10 medicinskih tehničara. 

"Oni bi, nadamo se, u što skorijem periodu pošli u Tursku i pružili pomoć prilikom spašavanja i liječenja povrijeđenih", ističe Bešović.

Na pitanje da li ima zainteresovanih medicinara da pođu u Tursku i pomognu na područjima razorenim zemljotresom, Bešović kaže da ima.

"Jutros smo imali sastanak, bio je tu i predstavnik Turske, sve koordiniramo da bismo ispoštovali neophodne procedure i obaveze koje imamo prema bilateralnom sporazumu i prema mehanizmu civilne zaštite EU. Vlada treba da da odobrenje", ističe Bešović. 

I pripadnici MUP-a spremni da pođu

Prema  njegovim riječima, crnogorski spasioci će u Turskoj ostati sedam do 10 dana. 

"Tako funkcioniše sistem Zaštite i spašavanja kada su u pitanju zemljotresi. Nakon toga, uključuju se ostali, kao što je Crveni krst, medicinske ekipe, ekipe za humanitarne pomoći", kaže Bešović. 

Miodrag Bešović

 

Napominje da su da pomognu voljni i pripadnici specijalnih jedinica MUP-a. Ipak, kako pojašnjava Bešović, oni nijesu obučeni za pretrage u ruševinama. 

"Moramo da postupamo po preciznim procedurama koje se predviđaju u takvim situacijama. Prijavili su se i pripadnici specijalnih jedinica MUP-a, ali oni ne ispunjavaju uslove za tu vrstu pomoći, koja je potrebna u prvom naletu. Pošli su ljudi sa najvišim stepenom obučenosti kada je u pitanju pretraživanje u ruševinama. Ekipa koja je otišla u Tursku je nešto najbolje što imamo u Crnoj Gori. Ukoliko se ukaže potreba za slanjem i specijalnih jedinica mi bismo to organizovali, ali zavisi od toga da li će naše kolege iz Turske i Agencija APARD poslati zahtjev za tim vidom pomoći", objašnjava Bešović. 

I Sirija tražila pomoć

Ističe da je zahtjev za pomoć stigao danas i iz Sirije, koja je takođe pogođena razornim zemljotresom. 

"Nažalost, Sirija nema izgrađen mehanizam i sistem za prihvatanje međunarodne pomoći na tom nivou. ITurska, koja je izuzetno osposobljena za zemljotrese, nije u velikim mogućnostima da obezbijedi svu logistiku. Sirija je po tom pitanju u mnogo težem stanju. Nemaju ni svoje kapacitete, logističke, da prihvate pomoć. Ukoliko bi poslali timove, tamo ne bi imao ko da ih dočeka i da ih smjesti, obezbijedi hranu i osnovne uslove da bi mogli da funkcionišu i rade. To je situacija na koju ne možemo da utičemo, jer sve radimo preko Mehanizma civilne zaštite Evropske unije i dobijamo saglasnost od njih", poručio je Bešović. 

Portal Analitika