Politika

"Upravo sada vidimo zbog čega je bitno imati Ustavnu sud u punom sastavu"

Bešić: Za vrijeme Vlade Abazovića navikli smo na ad hok odluke bez utemeljenja u zakonu

Situacija oko inicijative za ocjenu ustavnosti ukaza kojom je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović raspustio Parlament negdje je bila i predvidiva, tako da možemo očekivati da se ti izbori i dogode. Mi smo za vrijeme Vlade Dritana Abazovića navikli na te stvari, da se poteže za nekim ad hok rješenjima koji nemaju utemeljenje u zakonu, ocijenila direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava Milena Bešić gostujući u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj RTV.

Bešić: Za vrijeme Vlade Abazovića navikli smo na ad hok odluke bez utemeljenja u zakonu Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

”Od kada je izabrano šest , a ne sedam sudija Ustavnog suda u javnosti se već izražavala ta bojazana da ćemo doć u nekom trenutku u takvu situaciju, kada će biti tri na prema tri prilikom odlučivanja i kada Ustavni sud neće moći da donese neku odluku. To je sada u slučaju ukaza u raspuštanju Parlamenta. I tada smo govorili da će to biti problematično ukoliko se bude radilo o nekoj bitnoj odluci od koje zavise neki dalji bini procesi. Upravo sada vidimo zbog čega je bitno imati Ustavnu sud u punom sastavu kako bi bilo moguće donijeti odluku i spiječiti dalje usporavanje i kočenje određenih procesa koji su od vitalnog značaja za funkionisanje sistema”, navodi Bešić.

Ona navodi da prije donošenja inicijative veći dio stručne javnosti se složila da Ustavni sud ne odlučuje o ukazu kao pojedinačnom aktu.

”Posezalo se za nekim ad hok rješenjima koji nemaju baš utemeljenje u zakonodavstvu, makar ne u praksi, što se pokazalo i zahtjevom Abazovića da Milatović poništi ukaz Đukanovića. Tako da to proizvoljno tumačenje zakona da cilj opravdava sredstva i da ako nemamo vremena da čekamo neku odluku možemo malo fleksibilno da tunmačimo određenu zakonsku normu, pa da napravimo ono što nam je trenutno cilj “, kaže Bešić.

Kako kaže, takav je slučaj bio i sa tužilačkim zakonima, sa izmjenama zakona o predsjedniku koji su i doveli do ovkave neke mogućnosti.

”Izbori su neminovni, mi imamo sve tri grane vlasti u vd stanju, nelegitimnom stanju za odlučivanju. I prosto je više nego krajnje vrijeme da do izbora dođe. Da institucije dobiju legitimetet i da funkcionalno i u skladu sa zakonom i Ustvavom djeluju. To bi trebalo da bude interes svakog građanina, a kamoli onih koji su na pozicijama donosioca odluka. Tako da ja tu ne vidim osim nekih partijskih interesam razlog da seizbori, koji su neminovni, odlažu. Samo da to ne bi bilo da su po ukazu aktulenog predsjednika”, smatra Bešić.

Pojedini politički subjektu odlažu izbore, jer su se desile određene prekompozicije u odnosima snaga samih partija

”U međuvremneu smo dobili novi politički subjekt koji nema parlamentarni status, a sa druge strane dobio je dosta veliku podršku na lokalnim izborima, naročito kad uzmemo u obzir Podgoricu. Takođe i na predjsedničkim izborima, kandiat Evrope sad je izabran za predsjednika. Tako da je evidentno da dolazi do prelivanja birčakog tijela”, poručila je Bešić.

Portal Analitika