Politika

Profesor naveo

Bešić: Pitanje identiteta Crne Gore u dubokim podjelama, očekujem da izbori budu gusti

Miloš Bešić, profesor Fakulteta političkih nauka, smatra da DPS u svojoj računici ima i podjele, kojima bi neke aktere izbacio iz izborne utakmice.


Bešić: Pitanje identiteta Crne Gore u dubokim podjelama, očekujem da izbori budu gusti Foto: internet
rts.rsIzvor

"Morate da pojačate i insistirate na suštinskim podjelama i u kanjonu se onda izgube politički akteri koji bi mogli neku poziciju da dovedu u pitanje", rekao je Bešić.

Ta podjela koja nastaje, prema njegovom mišljenju nije suštinski nova u smislu odnosa snaga.

"S jedne strane imamo veoma autentične i snažne prosrpske strukture, nacionalno i vjerski, i one koji insistiraju na jačanju nezavisnosti. Kada igrate političku i partijsku utakmicu, lakše je da branite državu, nego da pričate o ekonomskim pitanjima. Naročito danas kada imate problem sa evrointegracijama koje su veoma usporene. Ekonomija u Crnoj Gori ne napreduje tako da možete da se pohvalite rezultatima", rekao je Bešić.

Miloš Bešić ističe da je povjerenje u Crnogorsku pravoslavnu crkvu oko 15 odsto, dok je povjerenje u SPC uvijek među najvišima, preko 40 odsto.

"Porediti snagu SPC i CPC je smiješno. SPC je veoma snažna, autentična, organizovana, istorijski snažna, sa stanovišta identiteta zna se kako je nastala. CPC je nevladina organizacija koja je formirana i nema tu vrstu snage i ne vjerujem da identite Crne Gore može da se poveže sa CPC", navodi Bešić.

Kada se izbroje ljudi koji su prije pandemije učestvovali u litijama, dolazi se do podatka da su u srpskim sredinama poput Berana, tri od četiri osobe iz pravoslavnog korpusa učestvovale u litijama.

Bešić očekuje da će na kraju ipak doći do kompromisa, ali ne vidi kako je to moguće, osim ako DPS popusti kada je reč o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

Bešić ističe da istraživanja pokazuju da je, i 14 godina od proglašenja nezavisnosti, raspored snaga otprilike isti, što će reći da je taj identitetski i politički sukob u suštini crnogorskog bića.

"Ne vjerujem u ideju da će pocrnogorčiti Srbe. Srbi u Crnoj Gori su čvrsti u svom ujverenju, vezani za svoj vjerski i nacionalni identitet, ne doživljavaju Crnu Goru kao svoju autentičnu državu. Ako je cilj bio da se odigra izborna utakmica na bazi jačanja podjela, možda će se dobiti ta utakmica, ali izbori neće rešiti krizu i nastaviće se jer je pitanje identitetea Crne Gore u dubokim podjelama", zaključio je Bešić.

Na pitanje da li će Đukanović dobiti izbore, Bešić odgovara da će biti gusto kao i do sada.


Portal Analitika