Politika

"Vlada neće biti idealna, bitno da što prije dođe do političke stabilnosti"

Nenezić: Pregovori sa URA-om najbezbjedniji put za Spajića

Profesor na Fakultetu političkih nauka Miloš Bešić očekuje da će Vlada biti formirana u posljednjim danima zakonskog roka, koji ističe početkom novembra, a da mandatar Milojko Spajić mora da je formira jer će u suprotnom biti surovo kažnjen na sljedećim izborima.

Nenezić: Pregovori sa URA-om najbezbjedniji put za Spajića Foto: Screenshot
RTCGIzvor

Bešić je gostujući u emisiji "Argumenti" na TVCG naveo da Spajić ima više kombinacija, a samo je pitanje kakvu će odabrati i u odnosu na to će morati da snosi određenu političku odgovornost.

Kakva god da bude ta Vlada neće biti idealna, ali je bitno da se što prije dođe do političke stabilnosti.

"Kad političke stabilnosti nema to nije dobro ni za koga, ni za građane, ali ni za te partije", kaže Bešić.

Kako je dodao, svaka matematika je mogla da kaže da će biti problema sa sastavljanjem te vlade. Za Bešića je sve ovo očekivano i znao je da neće biti brzo formirana.

"Akteri koji žele da budu u Vladi žele da to bude što prije i razumijem tu vrstu nestrpljenja, ali nakon tri decenije vlasti DPS-a ovo je normalno. Ranije ste imali jake i predvidljive koalicione dogovore. I tada je bilo trgovine, ali je DPS umio da trguje, ali da to ne bude toliko pred očima javnosti", naveo je Bešić.

Ističe da Spajić mora o ovom procesu efektivno da komunicira sa javnošću a ne da pušta analitičare i medije da nagađaju šta se dešava.

Komunikacija sa javnošću mora biti gotovo na dnevnom nivou, a posebno nakon razgovora sa političkim subjektima, naveo je on.

Bešić poručuje da građani moraju da pokažu strpljenje, a politički akteri da izvan partijskih interesa stave značajnije - interese građana.

Politička analitičarka Ana Nenezić smatra da se od izbra do danas dosta toga izmijenilo, jer smo nakon izbora imali veliku podršku PES-u, a sada je sve u pitanju.

"Spajić kada bude donio odluku bira pravac u kojem će da ide Crna Gora. Očekivali smo promjene u sistemu vrijednosti i to je izostalo, očekivalo se mnogo, a građani su prilično umorni. Pregovori se vode bez jednog vrijednosnog okvira, imaju deset opštih principa i taj deseti je naglašao da će uključiti sve, ali sada vidimo da toga nema", kaže Nenezić.

Dodaje da se ne znaju osnovni ciljevi PES-a zbog procesa unutar partije, i ne znaju koji su to principi oko kojih su se okupili.

"To je u startu bio ekonomski program, ali sada vidimo da se o njemu ništa ne zna. Nemaju snagu, nemaju liderski potencijal i kapacitet. Spajić ima opcija, a vjerujem da je najrealnija da se vode pregovori sa URA-om, i to je najbezbjedniji put za Spajića. Nisam sigurna da ima snage da se odluči za neke radikalnije odluke, tako da ostaje URA ili DPS", smatra Nenezić.

Bešić ističe da građanima nije jasno od koga dolazi opstrukcija u pregovorima.

"Ako neko traži veći broj ministartava to nije opstrukcija nego pregovori. Ono što može da se kvalifikuje kao opstrukcija, to su postupci dvije poslanice PES-a koje su u kontaktu sa Jakovom Milatovićem. One nijesu pod kontrolom PES-a i Spajia i imaju neki svoj koncept, dali je njihov ili nečiji drugi pokazaće se, i to može se kvalifikovati kao opstrukcija. One će ili promijeniti stav ili će biti isključene iz partije, ali bilo bi dobro da one nastupaju autonomno i treba da izađu u javnost i iznesu svoj stav. Očekujem da one nešto kažu i daju razloge zašto ne podržavaju Spajića", kaže Bešić.

Nenezić ističe da optužbe da Jakov Milatović opstruira proces nije stigao samo od PES-a, već i Demokrata, a tu se i bivši DF oslanjao na izjave predsjednika države.

Kazala je da su neprimjereni pritisci od međunarodnih partnera, ali i iz Srbije. Umiješali su se u pregovore da se ZBCG uključi u vlast i to je zakomplikovalo taj proces.

"Pogrešna teza je da su ZBCG autentični predstavnici srpskog naroda, ima još partije koje se brinu o položanju srpskog naroda, a neprimjereno je da vršite pritisak koji Srbija pravi".

Bešić se nije složio sa Nenezić u vezi upliva sa strane na pregovarački proces.

Kaže da je jasno da vladajuće strukture Srbije vode otvorenu kampanju da ZBCG bude dio vlasti u Crnoj Gori, ali i zapadni partneri se ponašaju na isti način i ne žele ZBCG u vladi.

"E sad, to što radi vlada Srbije zove se opstrukcijom, a kada to rade zapadne ambasade onda to nije
opstrukcija. Zašto zapadni partneri neće ZBCG u vlasti, jer je jasno da ta kolicija ne želi da ima identifikaciju sa EU, oni neće biti protiv, ali ne zagovaraju tu proevropsku agendu. Pri tome su vrlo benevolenti prema Rusiji, i zato je konfrontacija sa njima, a ovi ne shvataju da bez te agende neće pridobiti zapadne partnere", kaže Bešić.

Portal Analitika