Berzanski indeksi na Wall Streetu rasli su u četvrttak treći dan zaredom, prvenstveno zahvaljujući jačanju tehnološkog sektora, međutim, trgovalo se oprezno zbog usporavanja oporavka ekonomije od krize prourorokovane pandemijom koronavirusa.
Indeks Dow Jones ojačao je 25 poena ili 0,07 odsto, na 34.823 poena. Rastao je i S&P 500 I to 0,2 odsto, na 4.367 poena. Nasdaq indeks uvećan je 0,36 odsto, dostigavši 14.684 poena.
Među 11 najvažnijih sektora unutar S&P 500 indeksa najveći pad zabilježile su cijene akcija u energetskom sektoru, dok su najviše porasle u tehnološkom I to 0,7 posto.
Ulagači na berzama očekuju da akcije tehnoloških gigantskih kompanija nastave rast. Razlog za optimizam su trendovi koji prate akcije kompanija kao što su Microsoft, Amazon, Apple, Facebook i Alphabet uoči objave njihovih kvartalnih poslovnih izvještaja koji se očekuju iduće sedmice. On se nadaju da će rezultati tih kompanija biti bolji od očekivanja, kao i većine kompanija u prethodnom periodu. Poslovne izvještaje do sada su objavile 104 kompanije, pri čemu ih je 88 odsto ostvarilo veću zaradu nego što se očekivalo.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom kvartalu uvećane oko 75 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok je očekivani rast bio 66 odsto.
Zahvaljujući ovom rastu sva tri indeksa udaljena su od istorijski rekordno visokih iznosa za manje od jedan odsto
Berzanski indeksi su zahvaljujući trodnevnom snažnom rastu nadoknadili gotovo sve gubitke s kraja prethodne I početka ove sedmice, kada su bili pod pritiskom zbog rasta broja novozaraženih delta sojem koronavirusa, što bi moglo da dovede do uvođenja novih restriktivnih mjera i usporavanja oporavka ekonomije od krize. Zahvaljujući ovom rastu sva tri indeksa udaljena su od istorijski rekordno visokih iznosa za manje od jedan odsto.
Međutim, na tržištu vlada oprez, što se može zaključiti na osnovu znatno manjeg obima trgovanja nego prethodnih dana, budući da oporavak privrede od krize gubi na intenzitetu. Broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD prošle sedmice neočekivano je uvećan na 419.000, što je najviši nivo za dva mjeseca.
Pažljivo se prate i signali sa tržišta rada, budući da bi mogli da pokažu kada bi Federalne reserve mogle da počnu da razmatraju ukidanje podsticaja, budući da su predstavnici te institucije ranije najavili da će stimulisati američku privredu dok se tržište rada ne oporavi u dovoljnoj mjeri.
„Podaci o nezaposlenima nijesu danas imali značajan uticaj na tržišta ili ekonomske izglede. Međutim, sve zavisi od toga do kada će Fed tolerisati niske kamatne stope. Čini se da je u fokusu Feda više puna zaposlenost nego stabilnost cijena", rekao je reutersu direktor kompanije Lenox Wealth Advisors Dejvid Karter.
Prema njegovim očekivanjima sjednica čelnika Feda naredne sedmice mogla bi značajno da utiče na tržišta.
Cijene akcija rasle su juče i na većini evropskih berzi. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,43 odsto, na 6.968 poena, međutim frankfurtski DAX uvećan je 0,6 odsto, na 15.514 poena, a pariski CAC 0,26 odsto, na 6.481 poen.