Svijet

Berluskoni bi da postane predsjednik Italije, prijeti obaranjem vlade

Silvio Berluskoni je zaprijetio da će povući svoju stranku Forca Italija iz vladajuće većine ako sadašnji premijer Mario Dragi bude izabran za predsjednika na predstojećima izborima.

Berluskoni bi da postane predsjednik Italije, prijeti obaranjem vlade Foto: EPA-EFE/FABIO FRUSTACI
DanasIzvor

Tajno glasanje više od 1.000 parlamentaraca i predstavnika iz 20 italijanskih regiona počinje 24. januara i očekuje se da će proći nekoliko rundi dok ne bude izabran nasljednik Seđa Matarele, kojem mandate ističe 3. februara.

Kako prenosi Gardijan, skandalima obilježen medijski tajkun Berluskoni (85), koji je četiri puta služio kao premijer, se od utorka nalazi u Rimu u lovu na glasove dok ubrzava svoju predizbornu kampanju.

On je među strankama desnog krila favorit za sedmogodišnji predsjednički mandat. Međutim, Dragi, kojem se pripisuju zasluge za ponovno uspostavljanje stabilnosti u Italiji, trenutno ima najveću podršku.

Rezultati ankete koja je u utorak objavljena u italijanskim medijima pokazali su da preko 50 odsto Italijana smatra da je Dragi najbolja osoba za predsjedničko mjesto, dok 39 podržava Berluskonija.

Antonio Tajani, zamjenik lidera stranke Forca Italija, tvrdi da bi Dragi trebalo da ostane na premijerskom mjestu i da bi, uz Berluskonija kao predsejjđdnika, “vlada bila čvrsta”.

“Jedino Dragi može da obavlja premijerski posao. Bez njega je nemoguće imati jedinstvenu vladu. Mi učestvujemo u ovoj vladi zbog Dragija”, rekao je Tajani za italijansku La Stampu.

Prema njegovim riječima, povlačenje stranke Forca Italija iz vlade bi bilo “neizbježno” ako Dragi pređe na predsjedničku funkciju. 

“U tom slučaju bi većina implodirala”, kaže Tajani.

Uloga predsjednika Italije je uglavnom ceremonijalna, ali on, s druge strane, ima odlučujući uticaj tokom političkih kriza, pošto ima moć da imenuje premijera i odobrava članove njegovog kabineta, kao i da raspusti parlament. Zahvaljujući ovim ovlašćenjima, Matarela je prije godinu dana postavio svog prijatelja Marija Dragija na mjesto premijera i tako okončao krizu vlade.

Analitičari smatraju da je moguće da Dragi, koji se još nije izjasnio o kandidaturi, želi da zauzme tu poziciju kako bi u narednih sedam godina on bio taj koji vuče sve konce, a sa premijerom koji mu odgovara mogao bi dugo da vodi Italiju. Međutim, nejasno je da li bi to podržao i parlament koji će se birati sljedećeg proljeća.

Početkom decembra Berluskoni je poslanicima u parlamentu u Rimu poslao svoju fotografiju i priložio zbirku svojih najljepših govora, što se u Italiji smatralo početkom njegove predizborne kampanje. Mnogi Berluskonija, osuđenog za poresku prevaru, smatraju samo autsajderom na izborima.

Ali, njega podržavaju desni populisti Mateo Salvini i Đorđa Meloni. S druge strane, Mario Dragi (74), aktuelni premijer i bivši predsjednik Evropske centralne banke koji vodi uspješnu i iznenađujuće stabilnu tehnokratsku vladu, visoko je cijenjen i u Italiji i u Evropi i smatra se da ima najveće šanse da pobijedi na predsjedničkim izborima.

Ipak, mnogi vjeruju da bi se vlada bez Dragija na čelu uskoro raspala. Među njima je i Luc Klinkhamer s Njemačkog istorijskog instituta u Rimu, koji ističe da je “vlada je prije svega tu da bi razumno raspodeijlila 200 milijardi eura iz fonda Evropske unije za oporavak od posljedica pandemije”.

“Bez novca iz Brisela velika koalicija ne bi ni bila formirana. Ona je klimava, znamo to. Zato vidim velike poteškoće. Ne vjerujem u stabilnost ove vlade ako Dragi bude izabran za predsjednika”, izjavio je on za Dojče vele. 

Klinkhamerovu procjenu potvrđuje i Berluskonijeva najava da će njegova hrišćansko-demokratska Forca Italija uskratiti podršku vladi ako Dragi bude bio izabran za predsjednika.

To bi značilo nove izbore, a njihov rezultat bi mogla da bude desničarska, populistička i evroskeptična vlada. Ako propadne italijanski ekonomski oporavak od pandemije, neizbježno bi bile pogođene i ostale članice EU.

Portal Analitika