Društvo

Berane, Žabljak i Nikšić spremni za ukidanje vanrednog stanja

Izvor

Predsjednik žabljačke Opštine, Isailo Šljivančanin, kazao je da se, osim vremenskih prilika, poboljšala i situacija na terenu, i da bi se vanredno stanje u tom gradu moglo ukinuti.

- Sve je više očišćenih puteva i ulica, škole su počele da rade, pa bi se moglo ukinuti vanredno stanje. Jedino neka sela nijesu prohodna, ali ona to neće ni biti svakako do proljeća, tako da nam ništa posebno ne znači ni da ostane, ni da se ukine vanrdno stanje, ocijenio je on.

Šljivančanin je rekao da je angažovana sva raspoloživa mehanizacija, a da se osim toga svakako ne može više uraditi.

Predsjednik Opštine Berane, Vuka Golubović rekao je da su stvoreni uslovi da se ukine vanredno stanje u tom gradu.

- Oni koji su donijeli odluku da se uvede vanredno stanje, procijeniće kada i da se ukine, a stvoreni su uslovi za to, kazao je on.

Prema njegovim riječima, dosta je urađeno na uspostavljanju komunikacije sa mjesnim zajednicama i ljudima koji su bili zavijani i odsječeni.

- Sugerisali smo štabu da su u Beranama pročišćene komunikacije, da je uspostavljen kontakt sa svim selima i mjesnim zajednicama. Škole mogu da počnu da rade što se tiče infrastrukture, dok će Ministarstvo i štab procijeniti da li će se to desiti sjutra ili u narednom periodu, rekao je Golubović.

I predsjednik Opštine Nikšić, Nebojša Radojičić smatra da su stvoreni uslovi za ukidanje vanrednog stanja.

- Ne vidim veliku razliku sa ili bez vanrednog stanja. Mi bi jednako čistili i ovako i onako. Ovakvih situacija kao što je danas u Nikšiću imali smo svake godine makar po dva, tri dana, rekao je Radojičić.

On je dodao da su sve škole na gradskom području počele sa radom, dok su neke u seoskim oblastima još zatvorene.

- Ne znam da li je danas nastavi prisustvovao uobičajen broj đaka, kao ni da li su oni iz seoskih područja bili u mogućnosti da dođu, kazao je Radojičić.

Prema njegovim riječima, put prema Župi je prohodan, ali je saobraćaj otežan.

- Ne možemo da zatvorimo saobraćaj kako bi očistili taj put jer je bi odsjekli 13 sela. Da smo mogli zaustaviti saobraćaj, davno bi to pročistili, rekao je Radojičić, i podsjetio da je takva situacija na putu prema Župi svake godine kada padne snijeg.

On je naveo da je krizni štab opštine primio veliki broj poziva o nestašici namirnica, ali je samo mali broj bio opravdan.

- Ljudi su najčešće prijavljivali nestašicu namirnica kako bi im očistili put. A kad bi im rekli da ćemo im poslati namirnice, priznali bi da samo žele da im se prokrči put do sela, rekao je Radojičić.

On je kazao da se najviše stvarnih zahtjeva odnosilo na ljekove, a dostavljali su ih motornim sankama ili helikopterima.

Predsjednik Opštine Kolašin, Darko Brajušković kazao je da nije još vrijeme za ukidanje vanrednog stanja.

- Smatram da vanredno stanje ne treba ukinuti sve dok se glavni putni pravci na teritoriji Opštine potpuno ne otvore, rekao je on agenciji Mina.

Prema njegovim riječima, škole u tom gradu nastaviće rad u ponedjeljak.

Predsjednik Opštine Plužine, Mijuško Bajagić, kazao je da je stanje u toj opštini i dalje problematično.

- Ne radi magistralni put od Nikšića do Plužina, dio puta koji prolazi kroz našu teritoriju je potpuno neočišćen, a dijelom se saobraća jednom trakom, rekao je on.

Prema njegovim riječima, dio sela je potpuno odsječen, a škole na tim područjima ne mogu početi da rade.

- Ne mogu početi da rade dok se sve ne očisti, iako je ovaj put, u dužini od 30 kilometara, najveći problem, kazao je Bajagić.

Prema njegovim riječima, ta dionica se, iz bezbjednosnih razloga, sada ne može ni očistiti.

- Što se nas tiče, još je rano za ukidanje vanrednog stanja, kazao je Bajagić.

Portal Analitika