Predsjednica Helsinškog komiteta za zaštitu ljudskih prava Sonja Biserko ocijenila je da većinska Srbija i jedan dio političke elite ni tri godine nakon proglašenja crnogorske državnosti, nijesu prihvatili realnost da je Crna Gora nezavisna država.
U razgovoru za Portal Analitika, Biserko ističe da se Crna Gora u srpskim medijima predstavlja na najgori mogući način.
- Bez obzira na nezavisnost još uvek postoje aspiracije prema Crnoj Gori. Iako nekome možda izgledaju kao iluzije one su su i dalje na snazi. Crna Gora se često u srpskim medijima prikazuje na najgori mogući način i to kao zemlja organizovanog kriminala. U medijima se o Crnoj Gori ne može ništa pozitivno pročitati i većina njih nastoji vašu državu predstaviti kao državu koja je najgora u regionu. Ne samo da to nije tačno već je Crna Gora kao država ostvarila veliki napredak u integracijama ka Evropskoj uniji i NATO, što je dokaz da u vašoj državi ima pozitivnih dešavanja - kazala je Biserko.
Ističući da u medijskoj satanizaciji Crne Gore učestvuju i Srpska pravoslavna crkva, kao i srpska opozicija, Biserko je kazala da se u srpskim medijima ne može pročitati ni jedna riječ o napretku Crne Gore u integracijama.
Kosovski računi: Upitana da li očekuje reakciju Beograda kada se desi uspostavljanje punih odnosa Crne Gore i Kosova - imajući u vidu izjavu Vuka Jeremića da je to ‘’guranje prsta’’ u oko Srbiji - Biserko je kazala da je Jeremićeva izjava ucjena prema Crnoj Gori.
- Kosovo je poslužilo Srbiji da poremeti svoje odnose sa svim susedima pre svega sa Crnom Gorom, Hrvatskom i Makedonijom. Crna Gora, kao nezavisna država, ima pravo da definiše odnose sa susedima kako hoće u skladu sa njenom državnom politikom. Srbija nije prihvatila novu realnost i činjenicu da je nezavisno Kosovo stabilizovalo region. Srbija je na neki način čitavu godinu dana potrošila da ukaže na negativan stav Hrvatske, Makedonije i Crne Gore prema njoj baš na pitanju Kosova - navela je Biserko.
Ona je ocijenila da takvim ponašanjem Beograd nastavlja svoju staru naviku.
- U pitanju je loša navika Beograda da arbitrira u tome ko će od suseda i kako razvijati svoje odnose sa drugim susedima u regiji. Smatram da je to apsolutno neprihvatljivo - poručila je Biserko.
Neregistracija CPC: Komentarišući odbijanje Srbije da u registar vjerskih organizacija uvrsti i CPC, Biserko smatra da to spada u domen kršenja ljudskih prava.
- To se teško prihvata, jer se uvažavaju samo tradicionalne crkve SPC, Katolička i Islamska zajednica. Odnos prema drugim verskim zajednicama je negativan u celini. Moraće da se takav stav menja pod pritiskom EU i OEBS-a, jer je tolerancija prema drugim verskim zajednicama ključni princip zaštite ljudskih prava - objasnila je Biserko.
Ona je otkrila da se trenutno iza scene, na više nivoa, radi na modernizaciji SPC ali i vodi bitka za novog poglavara SPC.
- Iza scene se bije borba za novog patrijarha.To je vrlo dramatična borba i vrlo je važno ko će biti na njenom čelu, imajući u vidu ono što je ostalo kao nasleđe te crkve u proteklom periodu - rekla je Biserko.
Brankica i huligani: Upitana da li država koja toleriše nasilje nad novinarkom B92 Brankicom Stanković može biti pouzdan partner, Biserko je kazala da je Srbija svojom odlukom da podnese kandidaturu za članstvo u EU još više obavezuje da raskrsti sa takvim kriminalnim grupama, korupcijom i sve što su kriteriji za pridruživanje.
Ona je kazala da je emisija ''Insajder'' pokazala stanje duha u kojoj se nalazi Srbija i istakla da su slutnje vrlo zlosutne jer podsjećaju na prošla vremena.
- Ti koji su prozivali Stanković nijesu navijači već kriminalizovane grupe koje su učestvovali u ratu u BIH i Hrvatskoj. Dobro je što Stanković uživa političku zaštitu i što su ljudi koji su pretili identifikovani i uhapšeni. Međutim, to je samo početak, ta borba nije laka i izazvaće nove turbulencije. Tek će se pokazati koliko je ta politička zaštita zaista efikasna - zaključila je Biserko.
N.Zečević