Izabrala je Boku i Kotor, ne bez razloga. Dopada joj se ambijent, neskrivena ljepota jednog od najljepših zaliva svijeta i mistika Kotora, istorija, tradicija i kultura drevnog grada, koji je poseban doživljaj.
Na licu naše gošće vidna je zabrinutost zbog posljedica velikog nevremena koje je pogodilo njenu domovinu.
Radio Skala: Veliko nevrijeme pogodilo je Vašu zemlju i ostavilo katastrofalne posljedice. Na žalost ima stradalih u oluji. Crna Gora izražava empatiju i solidariše se sa saveznicima i prijateljima u Belgiji. Crnogorski predsjednik Milo Đukanović je uputio telegram saučešća kralju Filipuod Belgijepovodom tragičnih posljedica oluje. Vi ste na odmoru u Crnoj Gori gdje ste i čuli za katastrofu u Belgiji. Da li ste u kontaktu sa familijom i prijateljima?
Geraldine Olivia: Kad sam se probudila u utorak, na odmoru u Kotoru, bila sam šokirana fotografijama i video zapisima nevremena koje je zadesilo istok Belgije. U glavnom gradu Bruxellesu prijatelji ne vide dnevno svijetlo već nedelju i po dana od velike kiša. Rijeke su se izlile, čitave ulice su na nekim lokacijama poplavljene a visina vode doseže ido 2 metra. To su područja koja su već bila u nepovoljnom položaju otkako je industrijski sektor zatvorio tvornice 1980. godine. Tu je i pandemija Covid 19. Nemamo puno turizma, ali svi su se veselili otvaranju terasa i vanjskih poslova za ljeto.
Ovo je katastrofa i teško će pogoditi moral ljudi. Susjedne zemlje ponudile su pomoć u naporima za spašavanje života. Proći će neko vrijeme dok se ne sazna tačan broj žrtava.
Mnogi građani nude pomoć i spremni su volontirati.Čišćenje i rehabilitacija trajat će mjesecima. Neki su prijatelji izgubili domove, mnogi nude smještaj za one koji su postradali. Tu je zdravstvena pomoć kada je u pitanju mentalno zdravlje u skloništima. Njihova je podrška mentalnom zdravlju pokrenuta u skloništima.
U Belgiji je 20. jul proglašen nacionalnim danom žalosti.
Radio Skala: Kakve utiske nosite iz naše zemlje koju ste odabrali za vaš odmor? Prisustvovali ste fešti u Kotoru povodom Dana državnosti Crne Gore?
Geraldine Olivia:Boravak u Crnoj Gori mi je jako lijep. Obilazim i putujem u svojoj režiji. Nijesam imala nikakvih problema.Odlučila sam boraviti u kući kod Anne i Dubi, jer je to posao koji vode žene. Osjećam se sigurnije i tiše od užurbanog hostela u gradu Kotor.
Upoznala sam se sa istorijom i načinom života u ovo sredini. Saznala sam više i o razornom zemljutresu koji je 1979.godine pogodio ove prostore.
Upoznala sam više se i sa načinom na koji je Crna Gora povratila svoju nezavisnost a i srećna sam što sam dijelila energiju proslave nacionalnog praznika Dana državnosti Crne Gore.
Crnu Goru istinski preporučujem.
Uz vino, razgovarala sam sa vlasnicima restorana u starom gradu koji su mi pričali o istoriji grada, nekada snažnoj pomorskoj industriji, borbi na strani saveznika u Drugom svjetskom ratu, pomorcima.
Radio Skala: Što bi ste popravili u turističkoj ponudii što Vam je zasmjetalo tokom boravka u Crnoj Gori,a što Vas je i koji kraj posebno impresionirao?
Geraldine Olivia: Sve u svemu, moje putovanje u Crnu Goru proteklo je onako kako je planirano, bez neugodnosti. Bila sam zabrinuta zbog Covid epidemije tokom putovanja, ali sve mjere sigurnosti bile su dostupne po dolasku i lako je izvršiti PCR test za dalje putovanje. Smatram da su avionske veze do Crne Gore prilično skupe, pa sam došla autobusom. Zbog epidemije i manje turista, otkrila sam da je povezanosti s kopnom malo. Na primjer, bilo je malo izazovno vratiti se sa Skadarskog jezera javnim prevozom nakon 6 sati popodne. Malo je autobusa pa je teško obilaziti područje bez automobila.
Vrhunac mog putovanja zaista je bio boravak u Kotoru. Tišina, pogled na zaliv, posjeta Skadarskom jezeru, šetnja do Morinja, otkrivanje prirodne plaže i zaustavljanje na Svetom Stefanu na povratku je za uživanje. Upoznala sam ljude iz različitih sredina, poput turskih, američkih, ruskih turista i glazbenika sa Tajvana. Zajedno smo putovali, popili kafu i razmijenili iskustva. Ovo je zaista bila lijepa posjeta Crnoj Gori.