Politika

Crnogorska opozicija ocijenila da instaliranje softvera za kontrolu tačnosti unešenih popisnih podataka nije jednostavan proces i da zahtijeva nove rokove

Belan: Nema vremena za kvalitetnu primjenu softvera do 30. novembra

Kvalitetna primjena softvera, kojim bi građanke i građani Crne Gore mogli kontrolisati tačnost unešenih popisnih podataka, ne može se obezbijediti za kratak vremenski rok, bez obzira na namjeru vlasti da njegovo uvođenje realizuje izmjenom zakona u hitnom postupku, ocijenili su za Pobjedu iz crnogorske opozicije.

Belan: Nema vremena za kvalitetnu primjenu softvera do 30. novembra Foto: lpcg
PobjedaIzvor

Smatraju da je bitno prvo testirati softver, pa ga staviti u funkciju.

SUMNJE U FUNKCIONALNOST

Zamjenik premijera Aleksa Bečić kazao je prije dva dana da je Vlada spremna da u kratkom roku realizuje izmjene zakona koje bi napravile prostor za kreiranje softvera gdje će, kako je rekao, kroz tri sistema zaštite svako moći da uđe i provjeri da li su ovi podaci zloupotrijebljeni.

I predsjednik Skupštine Andrija Mandić je, nakon sastanka sa predsjednicima parlamentarnih partija, kojem nijesu prisustvovali predstavnici Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata (SD), Građanskog pokreta Ura i Hrvatske građanske inicijative, potvrdio da će izmjene i dopune Zakona o popisu inicirati Vlada, te da će najvažniji zahtjevi, uključujući softver baze podataka, biti ispoštovani.

Međutim, u opoziciji su skeptični da se do 30. novembra, kada je predviđen početak popisa, može uspostaviti kvalitetan softver. Predsjednik Liberalne partije (LPCG) Vatroslav Belan kazao je za Pobjedu da ne vjeruje da 44. vlada Milojka Spajića može da iznenadi „vrhunskom efikašnošću i ekspeditivnošću“ u tom segmentu.

"Nijesam inženjer i stručnjak iz IT-a u tom dijelu, ali one inpute koje dobijamo od ljudi koji se razumiju u ovu oblast mi govore da nemamo dovoljno vremena za kreiranje softvera do 30. novembra za koji je predsjednik Skupštine eksplicitno kazao da će biti datum kada će popis početi. Koliko smo razumijeli, to je ultimativno njegov zahtjev. Da vidimo koja je to inženjerska pamet koja će taj softver da kreira u ovako kratkom vremenu, a da svi potvrdimo i kažemo da je to ono što nam treba i da svi budemo mirni da će podaci koji se budu unosili i na taj način obrađivali biti bez dileme, odnosno da neće biti prostora za zloupotrebe", istakao je Belan.

Da bi se postigao taj cilj neophodno je obezbijediti uslove koje, smatra Belan, izvršna vlast nije kadra stvoriti.

Njegov stav dijeli i poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević koji ponavlja da se prvo moraju dogovoriti i implementirati svi mehanizmi kontrole, uključujući i softver, pa tek onda definisati datum održavanja popisa u skladu sa međunarodnim preporukama.

"Softver kojim bi građanke i građani mogli kontrolisati tačnost unešenih popisnih podataka jedan je od uslova opozicije za nesmetano održavanje popisa stanovništva. Kreiranje ovog softvera nije jednostavan proces, a od ključne je važnosti da on bude adekvatno implementiran", rekao je Zirojević za Pobjedu.

ZAKONI

Izuzev njegovog kreiranja, implementacija bi, navodi Zirojević, podrazumijevala i izmjene Zakona o popisu, kao i moguće upodobljavanje nekih drugih zakonskih rješenja. Međutim, plaši se da se kvalitetna primjena softvera ne može obezbijediti za ovako kratak vremenski rok, a potrebne izmjene i dopune akata u parlamentu, s obzirom na situaciju, bilo bi, smatra, još teže završiti za tako kratko vrijeme.

Sa druge strane, poslanik Bošnjačke stranke (BS) Damir Gutić nije želio da nagađa koliko je izvodljivo da se formira kvalitetna onlajn baza, ali poručuje da će njegova partija insistirati da zadovolji sve kriterijume kojima se garantovala bezbjednost podataka.

"Podržaćemo izmjene Zakona o popisu u tom dijelu jer je to u suštini jedan dio zahtjeva opozicije. Ali zahtijevaćemo da softver zadovolji sve one kriterijume kako bi bezbjednost bila na maksimalnom nivou, da baza podataka bude u Crnoj Gori i da se zna ko odgovara za te podatke. Mi ne pričamo ni o kakvim mjerama koje su nemoguće, već govorimo o onim stvarima koje su potrebne da svi akteri dobiju potpuno povjerenje u taj proces", kazao je Gutić za Pobjedu.

MANJAK INFORMACIJA

Zirojević je saopštio da sa premijerom Milojkom Spajićem nije bilo detaljnijih razgovora o internet bazi podataka, osim osnovnih informacija kako bi on mogao funkcionisati - građanin bi dobio poseban kod pomoću kojeg bi, nakon što se podaci unesu, na posebno zaštićenom softveru mogao provjeriti tačnost unešenih podataka.

Sa druge strane Belana ne iznenađuje odsustvo pojašnjenja o ovako važnom pitanju, ističući da je to stil Pokreta ,,Evropa sad“ koji predvodi premijer Spajić.

"Kao i sve kod Pokreta ,,Evropa sad“ - ne znamo kako će konkretno izgledati program ,,Evropa sad 2“, ne znamo kako će konkretno izgledati softver, kakve će biti njegove postavke, kakvi će biti algoritmi. Stručnjaci sugerišu da bi valjalo da postoji određeni testni period da vidimo kako će on funkcionisati, odnosno da li na valjan način prihvata i obrađuje podatke, da nam se ne desi situacija u kojoj će se popis pošto-poto održati, da imamo softver radi softvera, pa da onda utvrdimo da ne funkcioniše. Treba rezervisati određeno vrijeme za testiranje da vidimo postoje li bagovi", naglasio je Belan.

U Liberalnoj partiji smatraju da treba stvoriti najbolje uslove koji će obezbijediti da popis bude statističko pitanje i da se ne licitira sa datumom, već da se sprovede onda kada se za to zaista stvore preduslovi.

"Popis, zbog specifičnosti crnogorskog društva, ima dozu političkog karaktera, ali dajmo da uradimo sve da bude više statističko, a manje političko pitanje. Insistiranje da se popis vrši ovako kako je zamislila prethodna 43. vlada i sada predsjednik Skupštine Andrija Mandić jasno govori da se tu radi o nekim drugim ciljevima, a znamo i kojim - da popis bude političko sredstvo za neke velikodržavne projekte. Na to nećemo pristati. Zainteresovani smo samo za onaj popis koji treba da bude ono što je najbitnije - statističko pitanje koje će nam dati inpute gdje se danas nalazi crnogorsko društvo i da na osnovu tih podataka donosimo odluke o njegovom budućem razvoju. Ništa preko toga popis ne smije da bude i nećemo dozvoliti da bude", poručio je Belan.

Portal Analitika