- Ja to ne bih isključio tu mogućnost, jer negdje mi se čini da i dalje postoji dobra volja na obje strane, kazao je Bešić.
On dodao da Pozitivna Crna Gora, s jedne strane ima obavezu prema vlastitim biračima, sa druge gaji svoje ideološke principe, a da sa treće traži granicu kompromisa koja mora da se prevaziđe da bi se napravila funkcionalna i efikasna vlast.
- Ovdje se zaboravlja važna stvar: meni se čini da se najmanje govorilo o nečemu što je sasvim nužno, da je građanima Nikšića potrebna efikasna vlast koja će vladati u interesu građana. Uvijek su u pregovorima figurirali principi i ideologija, a najmanje se govorilo o onome o čemu se zaista tu radi, kazao je metodolog Miloš Bešić.
Prema njegovim riječima, ključno pitanje koje se sada postavlja jeste - ko je kriv za duge pregovore sa ovakvim ishodom.
- Bitno je da eksplicitno kažemo da je za neuspjeh scenarija, u ovom lancu događaja, kriv Demokratski front. Nešto je potpisao, a onda to na prvom koraku nije ispunio. Onda se postavlja pitanje šta bi bilo u budućnosti kad bi ta vlast trebala da funkcioniše, i treće: ako ipak prevaziđu probleme, kako će DF u budućnosti da garantuje da ono što je potpisano bude i ispoštovano, objašnjava Bešić.
On dodaje da izjavu Pajovića tokom kampanje, da neće ulaziti u koaliciju ni sa ovakvom vlašču niti opozicijom, tumači kao saradnju koja nije nemoguća ako se poštuju principi za koje se Pozitivna zalaže.
- Ako sam ja dobro razumio argumente koje iznosi gospodin Pajovića, saradnja sa drugima je moguća kad neko počne da poštuje principe. Ako Front potpiše da priznaje državu, ustanu na himnu, osudi zločin u Srebrenici, onda su ti principi pobijedili, objašnjava Bešić.
On smatra da bi poštovanje tih principa bilo dobro zne samo za birače, već i za Crnu Goru.
Na pitanje da li je realan scenario da dođe do ponovnih izbora u Nikšiću, Bešić je kazao da ne isključuje tu mogućnost, ali dodaje da takav scenario ne bi odgovarao ni DF-u ni Pozitivnoj.
- Ponovljeni izbori bi najvjerovatnije vratili DPS na vlast ili bi došlo do ove iste situacije. To nije ništa strašno. I jedna i druga strana procjenjuje da im izbori nijesu u interesu, rekao je Bešić.
On je istakao da mu nije jasno zašto se „digla prašina oko ideoloških pitanja na lokalnom nivou“.
- Promakla je svima važna činjenica: zašto se diglo previše prašine oko ideoloških pitanje na lokalnom nivou. Pa, u Podgorici smo imali koaliciju DPS-a i srpske stranke, u čemu je problem da to urade Pozitina i Front, objašnjava Bešić.
On je otkrio da empirijski podaci koje posjeduje, a koje je prikupio u periodu pregovaranja Pozitivne i Fronta, pokazuju da većina glasača i jedne i druge partije želi koaliciju u Nikšiću.
- Što vam govori da glasači i jedne i druge partije u ovom trenutku doživljavaju DPS kao političkog neprijatelja, dodaje Bešić.
Na povratak Đukanovića Bešić gleda pozitivno, imajući u vidu frakcije koje su postojale u DPS-u, a koje će, kako kaže, Đukanovićev autoritet da riješi.
- Mislim da je ključna stvar metodičke odluke koji treba da donese Đukanović: Ili efikasna Vlada, koja će u ovom teškom vremenu raditi nešto aktivno, da ne bude propusta iz prethodnog perioda, da ozbiljnije penalizuje loše poteze, ili ponovo u zonu kompromisa. To bi bila Vlada bez jasne strategije, a koja može da se dogodi zbog ustaljenih navika, kazao je Bešić.
On ne isključuje mogućnost da Milo Đukanović bude kandidat na predsjedničkim izborima.
- Imate šest mjeseci da disciplinujete Vladu i nađete zamjenu. Govorim kako ja razmišljam, politika i društvo je živa stvar. A priznaćete da je Đukanović pokazao vanrednu visprenost da prilagodi sebe u teškim situacijama i to je ono što ga razdvaja od ostalih, dodaje Bešić.
U tom slučaju, prema njegovim riječima, premijer Lukšić bi dobio „drugu šansu“, a njegovo kandidovanje za predsjednika vidi kao "malo vjerovatnim".