Zdravlje

Begić: 80 odsto mladih nevakcinisano, oni su najčešća meta kovida

Najčešće mete koronavirusa, pa i delta soja su nevakcinisani mladi kakvih je u našoj zemlji 80 odsto. Iz UNICEFA za Novu M pojašnjavaju da je jedini lijek vakcina te da ni trudnice ne treba da izbjegavaju imunzaciju, uz određeni oprez i individualnu procjenu rizika. A kako je pandemija i nepovjerenje ka korona vakcinama ostavilo traga i na imunizaciju djece redovnim vakcinama, upozoravaju da nam prijeti i epidemija morbila.

Begić: 80 odsto mladih nevakcinisano, oni su najčešća meta kovida Foto: UNICEF
Portal AnalitikaIzvor

Zbog čega dobar dio mladih u Crnoj Gori odbija vakcinu protiv koronavirusa.. nepovjerenje, pretjerana samouvjerenost u sopstvenu otpornost na virus ili nešto treće, teško je reći. Iako je 80 odsto mladih u našoj zemlji nevakcinisano, obuhvat imunizacije među mlađom populacijom bolji nego u nekim od država Evropske unije. Srž problema je, dodaju, prisustvo delta soja.

''U ovom trenutku ne znamo da li mladi predstavljaju grupu koja je lakša meta za delta soj ili se radi o činjenici da su mladi u nižoj mjeri vakcinisani, dovodi do toga da se obolijevanje od novih sojeva, uključujući i delta soj kod mladih bilježi nešto češće. Najvjerovatnije se radi o kombinaciji ovih faktora'', kazao je Senad Begić u intervjuu za Novu M.

Ipak, kako pojašnjava , rješenje je jednostavno, samo treba slijediti preporuke.

''Bez obzira o kom soju se radilo, nijedan novi soj ne može izbjeći opšte mjere prevencije, držanje distance i dezinfekciju ruku, kao i da sve trenutno dostupne vakcine imaju zadovoljavajuću učinkovitost protiv svih sojeva uključujući i delta soj'', ističe Begić.

Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, sve vakcine u upotrebi kod opšte populacije jednako su bezbjedne i učinkovite i za trudnice.

''Takođe savjetuju da se kod donošenja odluka o vakcinisanju trudnica mora sprovoditi individualna evaluacija rizika odnosno da se vakcinišu one trudnice kod kojih je opasnost od obolijevanja i težih formi infekcije takva da vakcinacija predstavlja veći benefit nego nevakcinacija'', istakao je Begić.

Kako dodaje, pandemija koronavirusa imala je duboke i dalekosežne posljedice po funkcionisanje i drugih zdravstvenih servisa, konkretno na programe redovnih opštih imunizacija. Potrebno je, objašnjava, zaustaviti prelivanje jedne zdravstvene krize u drugu.

''Ako se ovakav trend nastavi, situacija je prilično jasna. Svima je jasno, rezultiraće epidemijom zarazne bolesti, prije svega morbila, one koje se mi svi, kompletan zdravstveni sistem najviše plašimo, upravo zbog kontagioznosti, činjenice da je virus morbila jedan od najzaraznijih virusa koji postoje i treba da se fokusiramo zajedno sa roditeljima da takve epidemije ne bude'', govori Begić.

Nedavno istraživanje IPSOSA pokazalo je da je broj predškolske djece vakcinisane makar jednom dozom MMR vakcine u Crnoj Gori na istorijskom minimumu, čime se stiču uslovi za izbijanje epidemije morbila tokom postojeće pandemije Kovida19. Skoro trećina građana Crne Gore, pokazuju podaci, vjeruje u teoriju zavjere da ljekari i Vlada i dalje žele da vakcinišu djecu iako znaju da vakcine izazivaju autizam i druge psihološke poremećaje.

Portal Analitika